Wróć do strony głównej.
Maja 17, 2024, 08:38:53 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Roczny chopczyk z zespoem Downa  (Przeczytany 25808 razy)
dianamiller
Newbie
*
Wiadomości: 3


« : Padziernika 15, 2012, 11:21:38 »

Dzień dobry Pani profesor. Mam pytanie mój synek z zespołem Downa skończył właśnie rok czy mogę zacząć już pracować z nim metodą krakowską i jakie materiały powinnam kupić. Bardzo zależy mu również na możliwości wizyty u Pani jestem ciekawa pani opini ponieważ mieszkamy w Norwegii i cały czas zastanawiamy się czy ze względu na syna nie powinniśmy wrócić do polski czy nauka drugiego języka to nie będzie zbyt wiele. Z góry dziękujemy za odpowiedź.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Padziernika 15, 2012, 09:42:47 »

Droga Pani Diano, jeśli oboje Państwo jesteście Polakami, to radzę zdecydować się tylko na ten język. Jeśli tata jest Norwegiem, to wówczas musimy zdecydować się na dwujęzyczność.
Może Pani już rozpocząć ćwiczenia. Gdyby przyjeżdżała Pani do Polski na święta proszę się umówić z terapeutą Metody Krakowskiej (www.szkolakrakowska.pl) . Teraz powinna Pani skorzystać z : "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl - tu są omówione wszystkie ćwiczenia.
Warto już rozpocząć:
1. stymulację słuchową - Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzykniki i Wyrażenia dźwiękonaśladowcze " - www.arson.pl
2. Stymulację powtarzania - "Kocham czytać" - 5 pierwszych książeczek - www.we.pl
3. Moje pierwsze słowa - www.wir-wydawnictwo.com

Serdecznie [pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
dianamiller
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Padziernika 16, 2012, 08:47:46 »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i wskazówki. Oboje z męrzem jesteśmy polakami i mówimy po polsku mamy takie zalecenia od innych pedagogów jednak mieszkając w Norwegii nasz synek będzie musiał uczyć się norweskiego już teraz chodzi dwa razy w tygodniu na zajęcia do przedszkola z pedagogiem specjalnym boje się że to będzie dla niego za dużo bo przecież dziecko normalnie rozwijające się jest zagubione jak zaczyna chodzić do norweskiego przedszkola wiem bo mam starszego syna a co dopiero dziecko z zespołem Downa boję się że to znowy opuźni rozwój mowy u Nataniela. Nikt mi jeszcze nie udzielił odpowiedzi na to pytanie bo nikt nie ma takich doświadczeń inaczej jak dziecko uczy się drugiego języka że tak powiem sztucznie a inaczej jak przebywa z nim na codzień więc może jest jakaś szansa. pozdrawiam.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Padziernika 18, 2012, 08:01:19 »

Droga Pani Diano, dwujęzyczność dziecka z ZD jest możliwa, ale STOPNIOWO. Synek nie powinien chodzić do przedszkola norweskiego dopóki nie opanuje podstaw gramatyki języka etnicznego. Badam dzieci dwujęzyczne w Austrii, Szwajcarii, Francji i nie mam wątpliwości, że zbyt wczesne włączenie drugiego języka jest niekorzystne.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
dianamiller
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Padziernika 19, 2012, 10:53:46 »

Dziękuję Pani za opinie na podstawie tego nasuwa się wniosek że najlepiej będzie dla naszego dziecka jeśli wrócimy do Polski bo przecież mieszkając w Norwegii nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z tym językiem. Synek chodzi do przedszkola na zajęcia z pedagogiem specjalnym który również pracuje z nim w języku norweskim, dwa razy w tygodniu przychodzi do niego pani fizjoterapeutka i mówi do niego po noresku, ja wracam do pracy w czerwcu i bedę musiała dać małego do przedszkola oczywiście norweskiego. Zaznaczę jeszcze tylko że w Norwegii dużą rolę przykłada się do języka znaków coś w rodzaju naszego makatonu i my oczywiści wprowadzamy znaki rozmawiając z naszym dzieckiem więc myślałam że jak będze rozumiał znak jaki pokazujemy to może będzie mu łatwiej odnaleźć się w tych dwóch językach bo przecież znak czy gest będzie taki sam. Już wiecej nie zawracam pani głowy dziękuję jeszcze raz. pozdrawiam
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #5 : Padziernika 22, 2012, 10:58:16 »

Droga Pani Diano, jeśli wprowadzi Pani znaki, to dziecko nie będzie miało żadnej motywacji do rozwoju mowy. Nie wolno tego robić wobec dziecka w tym wieku. Proszę zobaczyć jak ćwiczą dzieci z ZD na stronie www.terapia-logopedyczna.pl
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!