Wróć do strony głównej.
Maja 04, 2024, 06:34:34 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 1.5 roczna dziewczynka nie śpi w nocy  (Przeczytany 17070 razy)
kasiennka87
Newbie
*
Wiadomości: 5


« : Kwietnia 18, 2016, 12:39:50 »

Witam,
Pani Profesor chciałabym prosić Panią o poradę w sprawie mojej 1.5 rocznej córeczki.
Postaram się opisać dokładnie co mnie niepokoi. Córka urodzona o czasie tj. 39 tydzień poprzez cc, 10 punktów w skali Apgar, owinięta pępowiną. W 5 miesiącu skonsultowałam małą z rehabilitanką ponieważ nie mała nie umiała jeszcze przekręcać się na boki, 'przelewała' się przez ręce - okazało się, że ma obniżone napięcie mięśniowe, była rehabilitowana, szybko jednak nadrobiła i dokładnie tydzień przed pierwszymi urodzinami zaczęła chodzić, chodzenie poprzedzone raczkowaniem. Mała robiła brzydkie śluzowate kupki, odstawiliśmy mleko i ograniczyliśmy nabiał, teraz jest na mleku sojowym i wszystko się unormowało. Dokładnie w 13 miesiącu życia mała zaczęła nam się budzić w nocy na 2 godziny podczas których kręci się, wierci, nie może zasnąć, biorę ją wtedy do łóżka i głaszczę, tulę i po 2 godzinach zasypia jak aniołek i śpi do rana. Byliśmy z córką u neurologa, który stwierdził, że rozwija się bardzo dobrze, jest z nią bardzo dobry kontakt, zlecił badanie eeg głowy które wyszło prawidłowo, przepisał hydroxyzynę po której córka raz spała a raz nie, więc zaprzestałam jej podawania syropu. W ciągu dnia córka śpi ok 2 godz.
To co cieszy w zachowaniu córci to:
mówi mama, tata, baba, dziadzia, Lola - nasz pies, Ija - Iga, tu, tam, mniam, am
naśladuje zwierzątka hau, miau, muuu
woła gili gili - gdy kogoś łaskocze
mówi ciii i aaaaa gdy kołysze swoje lale do snu, układa je w wózeczku, tuli, przykrywa kocykiem, głaszcze, całuje
gdy np. z mężem rozmawiamy, że będzie się zbierał już do pracy mała biegnie i przynosi jego buty daje mu buziaka i mówi "tata papa ajci" i wygania go do drzwi Uśmiech
wie które ciuszki, skarpetki są jej, a które jej siostry
gdy położę się np. na podłodze mała przynosi mi poduszkę pod głowę i przykrywa kocem i śpiewa aaaa żeby iść spać
lubi się kąpać, czesać włoski, czyścić uszka, ładnie myje sama ząbki
gdy zrobi kupkę woła ' fa'
gdy coś upadnie mówi "bam"
gdy np. leci ptaszek woła "oooo"
przynosi nam zabawki, dzieli się jedzeniem, uśmiecha się do wszystkich, ciągle jest przy nas - pozostawiona sama w pokoju za kilka sekund już nas szuka i woła
gdy siostra na nią nakrzyczy to szuka mnie i woła mama
gdy się uderzy leci od razu do kogoś żeby ją przytulił i pocałował
lubi czytać bajeczki i pokazywać co w nich jest, zwykle dobrze pokazuje np. że to słońce, czy też zwierzątka jakie zna
gdy jest głodna woła "am" i pokazuje co chce
poproszona wykona wszystkie polecenia poprawnie, np. przynieś buty, wyrzuć pampersa
bawi się w kuku, kopie piłkę, rzuca piłką, bawi się w piaskownicy
powtarza wszystko po nas lub po siostrze
pokazuje i mówi gdzie ma 'bubu' i np. gdy jej siostra płacze to idzie do niej ją pocieszyć, głaszcze ją i całuje
je samodzielnie, potrafi sama założyć sobie skarpetki, ściągnąć ubranie
jest baaardzo wesoła, lubi tańczyć - czasami się kręci w kółko przy tym, nie boi się żadnych dźwięków, dobrze się czuje w nowych miejscach, obcych się wstydzi a później już się przyzwyczaja
chodzi ładnie za rączkę
Gdy coś nie jest po jej myśli, zaczyna płakać, ale gdy zaciekawię ją czymś innym zapomina o 'problemie'
Niestety niepokoją mnie te pobudki nocne córki, ponieważ przeczytałam, że w taki sposób budzą się dzieci autystyczne [tj. z krzykiem]
z małą jest bardzo dobry kontakt wzrokowy, jedynie w pozycji kiedy wezmę ją na ręcę do góry ewidentnie unika tego kontaktu
czasami chodzi na palcach - jednak tutaj rehabilitant powiedział mi, że to może być spowodowane obniżonym napięciem mięśniowym
Aha, córka jest zdrowym dzieckiem tj. nie choruje zwykle są to małe przeziębienia, jednakże w styczniu miała zapalenie oskrzeli i brała dwa antybiotyki pod rząd, z czego w buzi zrobiła się jej grzybica i stan zapalny dziąseł, córka wtedy nic nie jadła przez 3 dni, ciągle płakała i nic nie mówiła, później mowa po 2 dniach od choroby wróciła

Nie wiem czy jest jeszcze coś, na co powinnam zwrócić uwagę, patrząc na inne dzieci w tym wieku co córka, wydaje mi się, że jej rozwój jest bardzo dobry, jednakże tak jak napisałam niepokoją mnie powyższe sprawy. Bardzo proszę Panią o interpretację tego co napisałam.
Pozdrawiam
Zapisane
kasiennka87
Newbie
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #1 : Kwietnia 18, 2016, 01:57:48 »

Zapomniałam jeszcze dodać, że córka reaguje na 'nie' 'nie wolno' i umie pokazywać gdzie ma części ciała, zarówno na sobie jak i na misiu, czy na mnie Uśmiech
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #2 : Kwietnia 18, 2016, 10:04:27 »

Droga Pani Kasiu, nocne wstawanie może być spowodowane problemami z trawieniem, sikaniem, zmarznięciem.
Proszę :
- zbadać moc,
- ubierać na noc skarpetki,
- jeśli Córeczka zrzuca kołderkę ubrać śpiworek (taka piżamka-śpiworek, by się nie odkrywała),
- na kolację podawać lekkie potrawy,
- gdy się budzi podać coś ciepłego do picia (np, ciepła wodę z odrobiną miodu).
Absolutnie nie podawać hudroxyzyny!

W ciągu dnia "zmęczyć" dziecko spacerem (za rączkę, nie w wózku)

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda CIeszyńska
Zapisane
kasiennka87
Newbie
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #3 : Kwietnia 19, 2016, 11:46:20 »

Pani Profesor bardzo dziekuje za odpowiedz. Corka miala robione badania moczu, wyszly w porzadku, natomiast przy usg brzuszka wyszlo poszerzenie miedniczki nerkowej lewej,jednakze lekarz zaprzeczyl aby to mialo cokolwiek wspolnego z zaburzeniem snu u corci. Mam nadzieje, ze to nie zwiastuje nic zlego, a corcia z biegiem czasu z tego wyrosnie:) pozdrawiam serdecznie,Kasia.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #4 : Kwietnia 19, 2016, 07:48:24 »

Pani Kasiu, znalazłam takie informacje na temat poszerzonej miedniczki nerkowej:
"Poszerzenie układy kielichowo-miedniczkowego stwierdza się stosunkowo często u płodów i noworodków. Jest ono wyrazem niepełnego rozwoju układu moczowego. W rezultacie mocz „cofa się” do nerek, zalegając w miedniczkach. Stan ten określany jest mianem refluksu pęcherzowo-moczowodowego. U większości dzieci ustępuje on z wiekiem – stąd wskazanie do kolejnego USG po 3 miesiącach od porodu. Jeśli miedniczka będzie nadal poszerzona, dziecko zostanie skierowane na konsultację nefrologiczną i bardziej zaawansowane badania diagnostyczne (cystygrafię), które pozwolą określić wielkość wady. Przetrwały refluks grozi częstymi infekcjami dróg moczowych, a w bardziej zaawansowanych stadiach – także uszkodzeniem miąższu nerki. W zależności od stadium leczenie jest zachowawcze (kontrola mikrobiologiczna moczu i w razie potrzeby – leczenie przeciwbakteryjne) lub chirurgiczne. Proszę się jednak nie niepokoić zawczasu – z moich doświadczeń wynika, że u większości małych pacjentów poszerzenie miedniczek nerkowych ustępuje samoistnie w ciągu pierwszego roku życia."

Proszę więc być czujnym.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
kasiennka87
Newbie
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #5 : Kwietnia 20, 2016, 05:26:53 »

Dziekuje bardzo, corka miala robione usg brzuszka w wieku 15 mcy, wiec ciezko mi stwierdzic jak duze bylo poszerzenie wczesniej, na chwile obecna jest ono kilku mm, wiec mam nadzieje, ze nic powaznego sie nie bedzie dzialo, nastepna kontrole mamy za 3 miesiace. Ogranoczylam corce spanie w dzien i odpukac juz spi 3 noc z rzedu bez pobudki:) bardzo Pani dziekuje za poswiecony mi czas:) pozdrawiam serdecznie, Kasia.
Zapisane
kasiennka87
Newbie
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #6 : Lipca 19, 2016, 07:53:26 »

Witam Pani Profesor, w kwestii spania nie wiele sie zmienilo, corcia co jakis czas wybudza sie w nocy i nie moze zasnac przez 2 godziny, nie pomogla herbatka z melisy dla dzieci, ani przykrywanie/odkrywanie....jednak pojawil sie jeden, jak dla mnie bardzo niepokojacy objaw, mianowicie corka od kilku dni chodzi i zatyka sobie uszy dlonmi - np gdy jestesmy na podworku i jedzie motor, ale np tez...bez powodu, gdy w domu panuje cisza. Wpisujac na internecie fraze "zatykanie uszu przez dziecko" wyswietla mi sie tylko slowo "autyzm" ;( czy to mozliwe, ze corka zmierza w strone autyzmu? Czy moze u niej nastapic regres a zatykanie uszu jest pierwszym zlym symptomem? Corka ma obecnie skonczone 22 mce, mowi dosc sporo jak na swoj wiek np, mama ajti bum bum, lola am, ajti tam - wydaje mi sie, ze ze swojego zasobu slow probuje budowac krotkie wyrazy, poza tym jest usmiechnieta, lubi gdy czytam jej bajki, pokazujem czesci ciala na sobie, na kims, na obrazku, zna zwierzatka i umie je nasladowac, papuguje wszystkie zachowania i dzwieki po siostrze, je samodzielnie - lubi probowac wszystkiego co nowe, nie widzi u niej zadnych niepokojacych zachowan, dzieli z nami pole uwagi reaguje na imie, na alowo nie wolno a takze gdy cos robi lub przynosi zabawke to patrzy nq nasza reakcje. Z gory dziekuje za odpowiedz
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #7 : Lipca 28, 2016, 01:25:45 »

Droga Pani Kasiu, zatykanie uszu pojawia się także u dzieci z niedosłuchem (takiego niedosłuchu 40-50 dB nie zauważy Pani w kontakcie z dzieckiem). Jeśli chciałaby Pani wykonać badanie słuchu to tylko we śnie naturalnym (fizjologicznym) nigdy pod narkozą.
Zatykanie uszu pojawia się także u dzieci z alergią, gdy występuje tzw. swędzenie uszu lub obrzęk błony bębenkowej.

Z wcześniejszego opisu nie wynika nic niepokojącego, co może wskazywać na autyzm.

Proszę Córeczkę "zmęczyć" w ciągu dnia (spacery) to ułatwi nieprzerwany nocny sen. Warto także zrezygnować z białego cukru i białego pieczywa. Ważne jest kontrolowanie stolca, bo wybudzanie w nocy może mieć przyczyny gastryczne.

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
JAgoda CIeszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!