Wróć do strony głównej.
Maja 12, 2024, 05:37:20 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytania do terapii  (Przeczytany 9410 razy)
Sabinka
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Stycznia 08, 2013, 08:15:18 »

Szanowna Pani Profesor,

W ostatnim czasie zastanawiam się nad kilkoma kwestiami co do pracy z moim synkiem. Kamil ma 4,5 roku, ma zdiagnozowany autyzm. Z reguły ćwiczę z nim w domu. Najpierw z Kamilem ćwiczyłam wszystko w 3 osobie czasu teraźniejszego i gdy to opanował to 3 osoba czasu przeszłego. Ćwiczyliśmy też zaimki on/ona.
Od jakiegoś czasu pojawia się u niego "ja". I tu rodzi się moje pytanie. Jak wprowadzać ćwiczenia w 1 osobie? Specjalnie założyliśmy zeszyt i prowadzimy dziennik wydarzeń, o którym tu przeczytałam. Tylko nie wiem jak pomóc sobie i Kamilkowi. Ostatnio też w udało mi się wypożyczyć książeczkę "Gdzie jest Filip". Czy myśli Pani, że jest ona odpowiednia? Przyznam, że trochę nie wiem jak się do tych zadań w książeczce dostosować...

Bardzo serdecznie proszę o pomoc,
Marzena
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Stycznia 08, 2013, 11:18:08 »

Droga Pani Marzeno, wprowadzamy pierwszą osobę poprzez zapisy w dzienniku wydarzeń. Rysunek przedstawiający dziecko, w dymku napis: piję/jem/ idę. Ale bez zaimka JA, bo w języku polskim to "ja" jest domyślne.
Potem bawimy się w rozkładanie klocków : daj jej (lalce), daj jemu (misiowi) daj sobie, daj mnie.

Co do Filipka, to trudno mi coś poradzić, bo nie wiem ile Synek spontanicznie mówi. Czy buduje proste zdania, ale gramatycznie poprawne?.

Zwykle rozpoczynamy od układania i opowiadania historyjek obrazkowych.

Proszę także rozpocząć naukę czytania sylabami, bo to bardzo pomaga w kształtowaniu gramatyki.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!