Wróć do strony głównej.
Maja 13, 2024, 03:05:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytanie "logoterapia"  (Przeczytany 8215 razy)
kasiap
Newbie
*
Wiadomości: 6


« : Maja 26, 2013, 10:26:13 »

Pani Profesor,
Przepraszam, że piszę swoje pytanie w tym wątku, ale nie znalazłam innego, który pasowałby do tematu mojego problemu.
 Ostatnio  z różnych stron przychodzą do poradni w której pracuję uwagi, że termin "logoterapia" nie oznacza terapii logopedycznej a "metodę psychoterapii skupiającej sie na umożliwieniu klientowi poznania i akceptacji siebie i swojego znaczenia jako części pewnej całości, w tym realnego świata, w którym musi on funkcjonować". To termin wprowadzony przez  Viktora Frankla. (źródło: Wikipedia).  Dyrekcja mojej poradni
dostała te informacje chyba od kogoś "z góry" i mamy się zastanowić, czy można używać terminu "logoterapia" w sensie terapii logopedycznej, w wydawanych przez poradnię opiniach i orzeczeniach.
Bardzo gorąco prosiłabym o pomoc i króciutka odpowiedź
Serdecznie pozdrawiam
Kasia P. logopeda z poradni
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Maja 27, 2013, 06:31:09 »

Droga Pani Kasiu, logopterapia jest terminem wprowadzonym przez Viktora Frankla. Logos  i oznacza słowo, sens i tak jest rozumiane w psychiatrii. W metodzie krakowskiej jest to pomoc rodzicom poprzez rozmowę i odnalezienie sensu w terapii nawet przy głębokich zaburzeniach. NA tej stronie  w zakładce jest mój artykuł na ten temat. Logopetrapia jest jedną z 17 technik Metody Krakowskiej. Nie można jej jednak rozumieć jako terapii logopedycznej, która ma inne cele. A więc terminu "Logopterapia" nie można używać w znaczeniu postępowania logopedycznego (budowania, odbudowywania i usprawniania kompetencji językowej).

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
kasiap
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #2 : Maja 27, 2013, 06:45:06 »

Serdecznie dziekuje za, jak zwykle, konkretna i wyczerpujaca odpowiedz
Kasia
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!