Wróć do strony głównej.
Maja 05, 2024, 08:42:20 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy to sa objawy autyzmu?  (Przeczytany 9755 razy)
MamaAntka
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Padziernika 04, 2016, 10:30:33 »

Witam Panią Profesor

Mój synek ma 23 miesiące. Jego zachowanie wzbudziło moje obawy i na szczęście udało mi się uzyskać skierowanie do pediatry. Pisze ''na szczęście''ponieważ w UK ciężko jest się doprosić o cokolwiek.
Po wywiadzie , pediarta stwierdził ze Antek ma zaburzenia z grupy Autistuc Spectrum Disorder. Znalazlam w internecie informacje o Centrum Wczesnej Interwencji Terapeutycznej w Luton i zamierzamy się tam wybrać, jednak zastanawiam się czy powinniśmy jechać już, czy poczekać kilka miesięcy. Zostalam bowiem poinformaowana, że metoda testowa Son-R , która pomoże w zdiagnozowaniu autyzmu, może zostać przeprowadzona dopiero po ukończeniu przez dziecko 2lat i 3 miesięcy.

Bardzo prosiłabym, aby zerknęla Pani na poniższe zestawienie opisów zachowań mojego synka zarówno tych niepokojących jak i tych ''normalnych'' i ukierunkowałanas troche.

    Co mnie martwi:
  1.Antek jest bardzo nadpobudliwy. Czest biega zamiast chodzic. Siedzi w miejscu tylko wtedy, kiedy bawi się kolami samochodow, albo macha szmatka.
2. Czasem chodzi na palcach.
3. Ucieka w zasadzie zawsze, kiedy ma mozliwosc i nie siedzi akurat w wozku (park, sklep). Nie odwraca się zeby spojrzec, czy jestem i biegne za nim.
4. Lubi wchodzic i schodzic ze schodow (w kolko)
5. Lubi pozycje z glowa w dol, w pozycji stojacej opiera się glowa i dlonmi o podloge
(parę razy w tygodniu)
      6.   Lubi trzasc lampa, barierkami, rama od lozka (kilka razy w tygodniu)
      7.   Sciska dlonie razem i gryzie wierzch jednej z nich, przy ogolnym jakby napieciu calego
       ciala, jakby wkladal w to ogromny wysilek...ale slady ma rzadko..moze tylko jakos napiera na   
       zeby, nie wiem..gryzie się w roznych sytuacjach ,ale najczesciej jak macha szmatka , albo jak     
       widzi kola zabawek, aut na ulicy, wirujaca pralke (czasem po prostu pralke) CODZIENNIE
      8.   Siedzi w pozycji ''w'' machajac szmatka i gryzac się na przemian, czasem buja tez cialem na     
            boki, wydajac jednostajny dźwięk, jakby mantre..np: iiiiiiiiiiiiiiiiiiii CODZIENNIE
      9.   Odwraca auta do gory kolami i kreci (kilka razy w tygodniu).
     10.   Uwielbia siedziec w autkach dla dzieci. Czasem wychodzi, patrzy na autko z zewnatrz i się
            gryzie w reke, potem wchodzi kreci kierownica, wychodzi, patrzy i znowu się gryzie..i tak     
             kilka razy
      11.  Kreci się w kolko (2-3 razy w tygodniu)i w większości przypadkow się smieje..czasem
jego zrenice uciekaja do kacika (kiedys się z tego smial. Czasem chodzi na placach, ale bardzo krotko.
12.Gryzie mnie...czasem jak udaje ,ze placze, jest przejety i mowi: ''mama?'', ale czasem się smieje..
13.Boi się dzwieku szuszarki do rak, warczenia psa, dzwieku blendera, sokowirowki
(czasem zatyka uszy)
14.Obgryza paznokcie , ciagnal się za rzesy i wyrywal czasem, ale już mu przeszlo
15. Ostatnio zaczal się uderzac reka w glowe (tylko kilka razy), ale przestaje, kiedy zwracam mu uwage
16.Lize sciany, szyby, a najchetniej buty
17.Je i pije niechetnie. Muszę za nim biegac, albo skupiac uwage na czymś, zeby się uspokoil i otworzyl buzie... Za to moje mleko moglby pic godzinami. Wtedy siedzi na kolanach grzecznie dopoki, mu nie powiem, ze już wystarczy
18.Uwielbia wlaczac i wylaczac swiatlo
19.Macha raczkami jak się cieszy, ale czasem tez bez wyraznego powodu..czasem przy tym skacze
20.Mowi kilka slow po polsku : mama, tata, baba, brum brum, dziula, lapa, ogon i po angielsku: mummy, daddy, teddy, go, hi, bye, peppa  (swinka), blow, bubbles... ma tez swoje wyrazy takie jak: tantan (ksiezyc), nanan (kotek), didi (doggy, pies)
21.Wkazujac na cos, czego nazwy nie zna mowi albo : o!albo y! A czasami , kiedy mi cos podaje mowi jakiś dziwny ciag sylab, który brzmi tak: kojkokojkokojkokojko albo bujlubujlubujlu.Czasem  ryczy jakos dziwnie. Kiedy mowie: jedziemy do baby, powtarza baba ponad 10 razy, czasem powtarza w kolko np.: tata brum brum, tata brum brum itd. Generalnie wydaje dużo roznych dzwiekow i czasem nie potrafi być cicho.
22.Ma nieadekwatne do sytuacji zachowania np. w trakcie zabawy w przedszkolu zaczyna nagle machac reka na pozegnanie i krzyczec: ''bye'', wybucha smiechem bez zadnego wyraznego powodu.
23.Kiedy wychodze na 10 minut z pokoju w przedszolu i zostaje z opiekunkami i innymi dziecmi placze okropnie i potrafi powtarzac w kolko przez kilka minut ''bye'', albo ''mama''
24.Nie siedzi przy stole z innymi dziecmi, je na stojaco albo z ''doskoku''..Siedzi tylko wtedy, kiedy ja usiade obok.

Co mnie cieszy:
25.Rozumie polecenia (idz do lazienki czy do lozka, wyrzuc to do smietnika), przynosi zabawki, zeby się z nim bawic  ale ...kiedy zadaje pytanie, nie potrafi odpowiedziec tak lub nie, ani dac mi znac w inny sposob czy jest na tak czy jest na nie.
26.Stara się powtarzac to co mowie
27.Potrafi się bawic na niby np.: udaje, ze spi, pije, je, rozmawia przez telefon
28.Powtarza melodie rozych piosenek dla dzieci, spiewa uzywajac tylko jednego slowa, często bez znaczenia.
29.Ma dobry kontakt wzrokowy, usmiecha się do mnie, do ludzi w autobusie i na ulicy, czasem ich zaczepia machajac , albo mowiac ''hi''.. czasem w supermarkecie wrecz obsesyjnie się rozglada i szuka kogoś  ,komu moglby powiedziec ''hi''
30.Przychodzi się przytulic, kiedy się przerwoci, albo się czegoś wystraszy
31.Lubi siadac mi na noge i chce, zebym go bujala
32.Lubi zabawy w ''a kuku'', ''puk puk- kto tam''
33.Nasladuje zachowania innych ludzi, kicha , kaszle, chrzaka
34. We, jak ''robi'' krowa, kon, kot, pies i swinia
35. Potrafi pokazac w ksiazeczkach to, o co go proszę,zeby pokazl..zwierzatka, czesci garderoby, ciala itd.
36.Czasem przychodzi i trzymajac się za pieluszke mowi ''be'', co znaczy ze właśnie zrobil kupe.. czasem mowi ''be'' przed kupa, ale kiedy probuje go posadzic na nocnik , to protestuje i chwile potem robi w pieluche.
37.Daje buzi misiowi, mnie niechetnie
38.Potrafi pokazac, gdzie on, ja i inni maja oko, nos, ucho reke itd.
39.W przedszkolu: pozwalil pani, zeby umyla i wytarla mu rece (mnie pozwala zawsze), dotyka inne dzieci, podaje i przyjmuje zabawki
40.Jak robi albo chce zrobic cos czego nie moze (wylac wode z kubka-uwielbia) to patrzy, czy to widze i wykorzystuje moment, kiedy się np. odwroce.
41.Pokazuje na spacerze gdzie chce isc.
42.Ma dobra pamiec, np.: pamieta , w ktorym oknie dzien wczesniej widzial kotka i pokazuje mowiac ''nanan''(kotek), kiedy tego kotka na drugi dzien w oknie nie ma.
43.Poznaje z daleka auto taty w dlugim rzedzie aut. Mnie to zajmuje chwile dluzej.
44.Kiedy zapytam gdzie zostawil jakas zabawke,  bardzo szybko znajduje i pokazuje palcem , albo przynosi


Wszelkie wskazówki będą niezwykle cenne.
Dziękuję
Anna
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!