Wróć do strony głównej.
Maja 04, 2024, 01:56:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 8 miesieczna Zuzia- Czy moje obawy są słuszne? Nie gaworzy, nie sylabizuje  (Przeczytany 13349 razy)
Kala-88
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Czerwca 14, 2014, 09:45:09 »

Witam,

Zdecydowałam się napisać, ponieważ mam ogromne w ątpliwości odnosnie rozwoju mojej prawie 8 mieisięcznej córki Zuzi. Zacznę po kolei. Zuzia urodziła się poprzez poród naturalny, bardzo ciężki, trwał blisko 12 godzin- przebicie pęcherza, 1raz owinięta była pępowiną.  Mimo zasinienia dostała 10 pkt Apgar( co mnie dziwi), Duża zółtaczka, przedlużona- po ok niecałym miesiącu trafilismy na oddział patologi noworodka by pozbyc się zółtaczki. Teraz Zuzia za dwa tygodnie skonczy 8 miesiecy. Nie gaworzy, nie sylabizuje- wogóle. Spógłoski umie wymówić tylko w momencie gdy włozy palec do buzi lub bawi si ę smoczkiem. Nie krzyczy, nie piszczy. Uśmiecha się dużo, Ale nigdy w głos. W poradni audiologicznej słuch zabadano- wszystko ok. Mam wrażenie że mnie poznaje, ponieważ jak tylko się pojawię to zaraz macha radosnie nózkami i się uśmiecha. Bardzo dobrze reaguje na starszego brata (6 lat) wtedy się łądnie smieje nawet uda jej się krzyknąć, ale sporadycznie.

Jeżeli chodzi o zabawę- ładnie łapie zabawki, ale szybko się nimi nudzi. Mam wrażenie że nie za bardzo ją ciekawią. Baaardzo często bawi się rączkami- kręci nimi, zaciska i rozprostuwuje paluszki, macha paluszkami koło buzi. czasem przy tym wydaje dzwięki typu aaaaaa, aaaooo, auuuu, aguuuu, eeeee itp.

Kontakt wzrokowy jest, ale zdecyowanie lepszy z daleka. Z bliska jak chcę jej pokazać jakąś zabawkę czy coś innego odwraca głowę, i rzadką chce coś dotknąć czy zobaczyc.

Rozwoj fizyczny- Zuzia jeszcze sama nie siada, chociaż jak jej się poda rączki to zaczytna powoli się podnosić. Sama nie siedzi, jak ją usadzą to siedzi tylko przez chwilę potem przerwaca się na bok. Odwraca się z pleców na brzuch, tylko przez prawy bok, wrócić niestety nie umie.  Pełza do tyłu od niedawna, widzę że zaczyna podkurczać pod siebie często nóżki, jakby zaczyna przyjmowac pozycję na czworaka.

Od samego początku byłą cichym dzieckiem. Rano po wstaniu są dni kiedy potrai mi godzinę przeleżec na brzuszku w łóżeczku, bawiąc się w cichosci. Od urodzenia dużo spi. Całą noc przesypia odkąd skonczyła miesiąc.Karmiona jest sztucznie- karmiłam ją piersią przez 4-5 miesięcy.
Szczepiona jest szczepionkami darmowymi- 3 wkłucia. Żadnych objawów poszczepiennych nie było. Jedynie po pierwszym szczepieniu w 6 tygodniu życia była bardzo senna i miałą podniesioną temperaturę.

Bardzo proszę Panią o radę. Boję się myślec o najgorszym. Pediatra uważa że wszytsko jest okej,na rozwój mowy trzeba jeszcze poczekać. Natomiast ja jestem bardzo zaniepokojona. Nerologopeda- Pani Gamrat (Tychy) natomiast zaraz zauważyła że dziecko przede wszytskim ma wzmożone napiecie- skierowała nas na rehablitację, i zaleciła metodę krakowską jeżeli chodzi o rozwój mowy. dzwoniłam także do SYPASIS- mamy czekac na telefon. zapisałam się rónież na wizytę do osrodka wczesnej interwencji.
Proszę mi pwoiedziec co mam myślec o tych wszytskich objawach? Jak zabrac się za tą metodę krakowską? MAm książeczkę i płytę ze samogłoskami i wykrzyknieniami, ze słuchawkami Zuzia też nie protestuje za bardzo, jednak nie rozumiem dlaczego tak małemu dziecku trzeba pokazywac te literi. Przecież nie chodzi o to żeby dzieco zaczęło czytać a nauczyło się mówić- wszak to 8 miesiecy. Bardzo proszę o radę i sugestie co jeszcze mogę zrobic by pomóc Zuzi.

Pozdrawiam, i z góry bardzo dziekuję za odpowiedz,
Karolina
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Czerwca 20, 2014, 03:57:59 »

Droga Pani Karolino, ponieważ w Pani opisie rozwoju Zuzi znalazły się niepokojące informacje trzeba koniecznie rozpocząć działania. Ale przede wszystkim odradzam wizytę w Synapsis. Szczerze mówiąc dziwię się, że pani Gamrat poleca tam wizytę, bo to ośrodek terapii behawioralnej.

Proszę na razie nie myśleć o konkretnym zaburzeniu, a jedynie niepokoić się brakiem rozwoju mowy oraz zwolnionym tempem rozwoju motoryki dużej.

Zuzia powinna słuchać w słuchawkach samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Oczywiście nie chodzi o pokazywanie liter ale OBRAZKÓW. Jeśli jednak dziecko nie patrzy, nie należy się martwić, ważne jest słuchanie.

Krótkie zainteresowanie zabawką jest naturalne dla wieku Zuzi, niepokoi mnie jednak rozwój ruchowy, proszę się zwrócić do rehabilitantów metody Vojty.

Proszę posadzić Córeczkę na kolanach i bawić się  zwierzątkami (śpiewanie dwóch wersów  zwrotki piosenki do zabawki i poruszanie rytmiczne zabawką (zawsze w taki sam sposób) np. "Zuzia lala nieduża, a na dodatek cała ze szmatek" i "Wio koniku, a jak się postarasz na kolację dojedziemy akurat" i "Uciekaj myszko do dziury, bo cię tu złapie kot bury". Po kilkunastu powtórzeniach śpiewamy dwa wersy piosenki i oczekujemy, że dziecko weźmie do ręki właściwą zabawkę lub tylko skieruje wzrok na zabawkę.

Proszę melodyjnie mówić, śpiewać, i ćwiczyć siedzenie wg zaleceń rehabilitantów.
serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!