Wróć do strony głównej.
Maja 21, 2024, 11:01:09 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Echolalie  (Przeczytany 5408 razy)
kaasia
Newbie
*
Wiadomości: 20


« : Marca 26, 2014, 02:44:16 »

Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące 3-letniej dziewczynki, która jest w trakcie diagnozowania spektrum autyzmu. Dziewczynka mówi niewiele, ale wszystko (oczywiście artykulacja wg wieku, wymowa międzyzębowa) powtarza. Rodzice cieszą się, że mówi, ale na pytanie Co to jest? odpowiada: Jest! Gdzie jest mama? Mama! Czyli echolalie. Jak to obrócić w prawdziwą mowę? Jak postępować na co dzień? Ignorować? Poprawiać? Odpowiadać za dziecko? Ćwiczyłam z nią czytanie samogłosek. Oczywiście powtarza, nawet ładnie, ale gdy chcę, by sama czytała - nie robi tego. Podpowiadam gestem - ona naśladuje gest, ale nie mówi. Powtarza tylko jak usłyszy.

Co zrobić? Co radzić rodzicom, którzy cieszą się że ich córeczka mówi!

Pozdrawiam
Kasia
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Kwietnia 13, 2014, 08:15:21 »

Droga Pani Kasiu, proszę wytłumaczyć rodzicom dziewczynki, że dziecko trzyletnie musi rozumieć pytania, a przede wszystkim zadawać pytania. Przede wszystkim pytanie "dlaczego"? Powinno także budować zdania złożone gramatycznie poprawne. Ważne jest badanie funkcji poznawczych dziecka, aby sprawdzić, na jakim poziomie jest myślenie, oraz planowanie ruchu.
Dziecko musi słyszeć poprawną formę odpowiedzi. Radzę prowadzić formę zapisu komiksowego. Czyli twarz dziecka i terapeuty/mamy z dymkiem. Pytanie i odpowiedź wpisujemy w dymek przyporządkowany do każdej postaci.
Proszę sprawdzić jak dziewczynka kategoryzuje klocki i obrazki, jak rysuje, czy potrafi narysować na polecenie: buzię, domek, auto kwiatek itp.

Serdecznie ozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!