Wróć do strony głównej.
Maja 17, 2024, 09:44:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 3-latek bardzo mało mówi  (Przeczytany 6648 razy)
Johanna
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Marca 18, 2014, 09:05:12 »

Droga Pani Profesor, jestem matka 3-letniegi syna ktory ma opozniony rozwoj mowy. Ja i maz mieszkamy w polsce znowu od kilku lat od czasu jak wyjechalismy jako dzieci do niemiec. Syn urodził sie juz w polsce. Mowiłam do niego przez pierwsze dwa lata duzo po niemiecku..prawie ze tylko..mam ten jezyk wiecej opanowany..oczywiscie był tez jezyk polski np. jak sie bawił z corka znajomych. Jak mial 2,5 lat mowił tylko pare słow i poszłam do logopedy. Pani Logopeda poleciła mi rozne gry (np. Lotto,Abecadło)ktore pomagaja w rozwoju mowy, miałam tez mowic do syna tylko po polsku. Jednak syn dalej mało mowił, wogule nie powtarzal slow. Dlatego szukalam pomocy i dostałam sie do Pani Psycholog gdzie chodzimy raz w tygodniu od miesiaca i sa juz postepy. Powtarza sylaby i tak uczy sie proste słowa.. jeszcze nie plynnie.. potrafi powiedziec np. choć, pić, daj, Auto, Mucha..powie tez np. Mama daj pić. On bardzo chce komunikowac ale brak mu slow. Czy brak kontaktu z innymi dziecmi i zadki kontakt z Babcia, Dziadkiem wpływa na rozwój mowy? Jak moge jeszcze pomoc synowi? Kupiłam mu "Słucham i ucze sie mówic" Sylaby i Czasowniki li. po. i Sylaby i Rzeczowniki 1.. przy słuchaniu powtarza niektore Sylaby. Maz mowi do syna po niemiecku poniewarz jego polski jest gramatycznie zły. Bardzo prosze o odpowiedz jak jeszcze mozna pomoc synowi! Pozdrawiam. 
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Marca 21, 2014, 01:37:56 »

Droga Pani Johanno, trzylatek musi mieć motywację do mówienia w języku drugim. Bez wątpienia dziadkowie, rówieśnicy są ważni. Ale konieczne jest też wsparcie profesjonalisty. Może w pobliżu Pani miejscowości znajdzie Pani terapeutę metody krakowskiej, który pokaże jak to robić. Proszę spojrzeć na stronę www.szkolakrakowska.pl
Dzieci bardzo chętnie i spontanicznie powtarzają sylaby i wyrazy z książeczkami "Kocham czytać" (www.we.pl). Pomoże Pani także  blog – dr Elżbiety Ławczys – www.dwujezycznosc.blogspot.co.at . Dr Ławczys pokazuje jak pracować z dzieckiem prowadząc dziennik wydarzeń i jak się uczy dziecko w naturalnych sytuacjach.
Wazne jest stosowanie metod komunikacyjnych, zabawy pacynkami, figurkami. Istotne są także ćwiczenia lewej półkuli mózgu, bo ona jest odpowiedzialna za przetwarzanie jezyda. Mam nadzieję, że Pani psycholog zbadała dominację stronną dziecka, bo to ważne by sprawdzić która ręka, oko, UCHO i noga jest dominująca.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!