Wróć do strony głównej.
Maja 14, 2024, 05:20:09 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: krótkie wędzidełko  (Przeczytany 6802 razy)
sylaba
Newbie
*
Wiadomości: 3


« : Kwietnia 02, 2013, 09:13:52 »

Witam,
od niedawna prowadzę terapię chłopca, który jako noworodek miał podcinane wędzidełko, rodzice do chwili obecnej nie przejmowali się tym faktem i nie zwracali uwagi na sposób w jaki mówi ich syn. Dziecko - tak na marginesie - jest bardzo ruchliwe, zadaje mnóstwo pytań, bardzo szybko się rozprasza. Z rozmowy z rodzicami dowiedziałam się, że chłopiec cierpiał na dysplazję stawów biodrowych i długo był unieruchomiony, zaczął chodzić około 18 miesiąca.
Wracając do wędzidełka, to czy może ono powodować złą artykulację głoski "s", podczas mowy spontanicznej przypomina bardziej "sz". Próbowałam wytłumaczyć sposób artykulacji, pokazałam gdzie ma leżeć język, ale chłopiec bardzo mocno zaciska zęby i zniekształca głoskę. Co ciekawe wymawia ją prawidłowo podczas potrząsania głową na boki.

I jeszcze jedno pytanko, prowadzę terapię 12-latki, która nosi stały aparat ortodontyczny korygujący zgryz otwarty, wydaje mi się również, że ma nieco przerośnięty język. Ćwiczymy wymowę głosek szeregu syczącego i szumiącego, ponieważ wymowa jest międzyzębowa. Głoski szumiące zdecydowanie lepiej wychodzą niż syczące. Podczas artykulacji głosek syczących dziewczynka wysuwa żuchwę do przodu, a język wychodzi między zębami. Natomiast podczas artykulacji głosek szumiących zęby ładnie się stykają, a język nie wychodzi między nimi. Próbowałyśmy ćwiczyć bez wysuwania żuchwy, ale wtedy głoska "s" nie wychodziła w ogóle.

Proszę o pomoc
Pozdrawiam
Agnieszka
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Kwietnia 08, 2013, 09:55:20 »

Droga Pani Agnieszko, jeśli chłopiec prawidłowo wymawia głoski dziąsłowe (sz, ż, cz, dż, l, r) to oznacza, że długość wędzidełka nie jest problemem. Proszę zastosować program słuchowy "Trudne głoski" (koniecznie dziecko musi słuchać w słuchawkach!!).
Co do dziewczynki, nie ma w tym niczego dziwnego, że głoski dziąsłowe brzmią lepiej niż zębowe. Nie wiem, jak długo Pani ćwiczy z dziewczynką, ale korekta wymowy tak dużego dziecka musi trwać długo, bo sposób mówienia jest silnie utrwalony. Efekt przynosi połączenie ćwiczeń słuchowych z naśladowaniem ruchów języka dłonią.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!