Wróć do strony głównej.
Maja 19, 2024, 05:30:36 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Nauka czytania krok po kroku  (Przeczytany 12093 razy)
czuspus
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Padziernika 23, 2012, 07:40:22 »

Szanowna Pani Profesor,

Mam kilka pytań odnośnie nauki czytania. Jeżeli rozpoczynam pracę z dzieckiem na początkowych paradygmatach i jesteśmy na etapie nazywania sylabek z paradygmatu "P" to chciałabym wiedzieć na jakim etapie winnam być z książeczkami z serii "Kocham czytać"? czy mogę wprowadzać z synem kolejne książeczki? nie zwracając uwagi na to, że dopiero umiemy tylko jeden paradygmat?
Ponadto, interesuje mnie jeszcze kwestia czytania globalnego. wiem, że trzeba je wprowadzać w trakcie czytania sylabek otwartych, ale czy mogę wprowadzać dwa wyrazy, np. OLA JE? czy na razie się wstrzymać i stosować wyrazy jedynie z podstawowych kategorii, znanych dziecku?

Bardzo proszę o odpowiedź.
Daria
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Padziernika 28, 2012, 10:19:39 »

Droga Pani Dario, nie pisze Pani ile lat ma dziecko, a to dość istotne. Jeśli miedzy 3 a 4 lata można czytać czytać otwarte sylaby z  książeczek "Kocham czytać", by dziecko oswajało się z obrazem sylab. Jeśli dziecko ma 5-6 lat to lepiej "pobawić się" sylabami z P i M, wycinając różne wzory (gwiazdki, chmurki, sylwetki aut) by dziecko opanowało te dwa paradygmaty otwarte (ZAKOŃCZONE NA SAMOGŁOSKĘ), a potem czytać je w książeczce, przechodząc do kolejnych.
Co do globalnego to najpierw wprowadzany nazwy i imiona domowników, jeśli dziecko je dobrze rozpoznaje i samo potrafi dołożyć do odpowiednich fotografii można wprowadzić proste czasowniki JE PIJE ŚPI, aby tworzyć z nich zdania.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!