Wróć do strony głównej.
Maja 02, 2024, 07:03:51 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: 2,5 latek mówi tylko po swojemu i bardzo niewyraźnie  (Przeczytany 43972 razy)
Chochlik
Newbie
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #15 : Kwietnia 21, 2014, 10:08:27 »

Pani Profesor,

Mąż jest w trakcie zmiany pracy a my przeprowadzki wiec niestety mam mało czasu na rozpisanie sie. Chcialabym jednak zapytac o cos co juz od dlugiego czasu mnie meczy. Otoz nadal ucze Michalka czytac i raz jest lepiej a raz gorzej (chodzi mi tutaj o jego zainteresowanie tematem) ale posuwamy sie do przodu Uśmiech. Pojawia sie jednak jeden problem - Michalek myli np. PA z AP, BA z AB itd Zauwazylam, ze podobnie ma z cyferkami np. 12 i 21. Nie wiem skad u niego ten problem i jak mu pomoc.
Jesli chodzi o sama mowe Michalek rozwinal sie niesamowcie. Mowi w zasadzie prawie calkiem poprawnie np. uzywa 1szej osoby i rodzaju meskiego w odniesieniu do siebie, tworzy dlugie i ladne zdania poprawnie uzywajac nawet kilku zwiazkow frazeologicznych np. "przepadl jak kamien w wode" ( o szukanym przedmiocie). Czasem probuje wymyslac swoje wlasne metafory czy porownania czym nas rozbawia.  W zasadzie mysle, ze nie tylko nadrobił w stosunku do dzieci w swoim wieku ale czesto mam wrazenie, ze wrecz wyprzedzil rowiesnikow, którzy juz od dawna mowili. Zaczyna tez powoli zadawac pytania : dlaczego? choc poki co pojawiaja sie one jeszcze dosc rzadko.  Mysle wiec, ze rozwija sie dobrze. Nie wiem tylko jak poradzic sobie z tymi dziwnymi zamianami sylab i liczb. Co zrobic zeby  pomoc Michalkowi?
serdecznie pozdrawiam
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #16 : Kwietnia 25, 2014, 12:02:38 »

Droga Pani Ewo, wydaje się, ze Michałek jest dzieckiem lewoocznym stąd te problemy z odwracaniem cyfr w liczbach i liter w sylabach. Polecam ćwiczenia "Kocham się uczyć - Odwracamy obrazki" (www.we.pl) oraz odwrócenia Agnieszki Bali (www.arson.pl)

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Chochlik
Newbie
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #17 : Listopada 26, 2015, 11:38:30 »

Pani Profesor,

odzywam się po 2och latach z kolejnymi pytaniami Uśmiech

1. Michałek nauczył sie już jakis czas temu plynnie czytac (obecnie ma 4,5 roku) czym wywołuje wielki podziw wsrod znajomych. Jestem bardzo zadowolona z metody sylabowej. Mogłam sama obserwowac jak  male dziecko jest w stanie zrobic syntezę nawet trudnych i dlugich słów! Michałek  nigdy nie mial problemów nawet z dwuznakami! Poniewaz mieszkamy w kraju niemiecko-języcznym zastanawiam sie czy moglabym uczyc go czytac po niemiecku uzywajac ich liebe lesen.On wszedzie dookoła widzi napisy w obcych jezykach (niemieckie i angielskim) i nieustannie probuje je czytac.  Obowiazek szkolny obejmie Michałka we wrzesniu 2017 roku wiec jest jeszcze czas. Moze warto poki co poczekac i wzmacniac maksymalnie jezyk polski? Michalek niestety wciaz nie mowi poprawnie R oraz ma problem z szeregiem szumiacym Smutny  Dlatego waham sie i chcialam zasiegnac Pani opinii.
2. Chcialam sie przy okazji pochwalic, ze wczesna symulacja u mojego drugiego synka (obecnie 2,5 roku) dala wspaniale efekty. Zaraz po drugich urodzinach mowil juz dlugimi zdaniami z pelna odmiana wszystkich czesci mowy! O sobie od samego poczatku (jeszcze przed 2gimi urodzinami) mowil w 1os lpoj rodzaju meskiego. Co wiecej odmienial poprawnie wszystkie zaimki podczas gdy inne znane mi 2,5latki (a nawet starsze dzieci!) kompletnie je mieszały. Majac 2 latka i 1 miesiac zadawal juz pytania z serii "dlaczego?" Poki co nie poszedl jeszcze do niemieckiego przedszkola. Powodem jest fakt, ze źle znosi rozstania ze mną. Nie wiem czy czekac czy moze jednak probowac go powoli adoptowac w grupie rowiesniczej. Dodam, ze w domu chlopcy bawia sie naprawde ładnie i sa mocno ze soba zwiazani.

Bede bardzo wdzieczna za uwagi.
serdecznie pozdrawiam
Ewa
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #18 : Grudnia 05, 2015, 02:39:42 »

Droga Pani Ewo, serdecznie dziękuję za tak wspaniałe wieści. Skoro Synek już czyta w języku polskim, warto rozpocząć naukę czytania z użyciem serii "Ich liebie Lesen" . Gdyby były kłopoty z zakupem serii w wydawnictwie proszę się skontaktować z panią Ewą Tomaszewską z Zug (Ewa Tomaszewska <ewatomasz@gmail.com>). Pani Ewa przygotowuje cykl filmów, ukazujących zastosowanie niemieckojęzycznej serii.

Jeśli nie musi Pani iść do pracy, to proszę się nie śpieszyć z przedszkolem dla młodszego Synka. Relacje społeczne świetnie buduje się w rodzinie (o ile jest rodzeństwo oczywiście) a nigdy już nie wróci ten cudowny czas, gdy dorosły ma czas na udzielnie odpowiedzi na wszystkie pytania "dlaczego?" W przedszkolu dzieci nigdy się nie nauczą tak dużo, jak z kreatywną mamą, a wszystko wskazuje na to, że Pani jest właśnie taką cudowną mamusią.

Głoski szumiące i głoskę r radzę poćwiczyć z użyciem płytki "Trudne głoski" (Seria: Słucham i uczę się mówić" -www.arson.pl). Koniecznie w słuchawkach , raz dziennie cała łytka lub dwa razy po połowie.


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska









Zapisane
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!