Wróć do strony głównej.
Maja 07, 2024, 09:08:53 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Synek 16 miesięcy  (Przeczytany 4620 razy)
basiab
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Kwietnia 28, 2016, 08:48:20 »

Witam
Jestem mamą 16,5 miesięcznego Stasia, bardzo proszę Panią o poradę/pokierowanie.
Martwi mnie to że synek nie wskazuje paluszkiem, mało naśladuje , ciężko czegokolwiek go nauczyć, myślę że nie rozumie co do niego mówimy , nie wskazuje części ciała na sobie , ostatnio na nas zaczął pokazywać nos.
Od 8 mż uczymy go jak robic papa, póki co jak na razie zrobił to parę razy, zrobi kosi kosi i umie pokazać jaki jest duży oraz jak pocieramy rączki, wszystko to nie zawsze i nie na każdą naszą prośbę.
Pokazuję mu na obrazkach zwierzęta i jakie wydają dźwięki , czy pamięta nie wiem, zdarzy mu się potem że wskaże to o co pytam poprawnie, ale np. następnego dnia już nie.
Zwykle reaguje na imię , czasem jednak zdarza się że muszę zawołać go kilka razy i dodatkowo klasnąć na przykład żeby zwrócił na mnie uwagę.
Z dźwięków jakie wydaje to , mama
(nieświadomie czyli nie do mnie tak samo z tata, baba), mam, tata, dada,baba, aaa,yyy, ziś , jejeje dziś, grrr, piszczy .
Czasem mi się wydaje że nas nawołuje krzycząc głośno:  a!
Ogólnie jest pogodny uśmiechnięty, mało płacze, nie boi się obcych, lubi dzieci , żywo reaguje na zwierzęta , cieszy się jak je widzi.
Ruchowo również jest opóźniony – w dalszym ciągu nie chodzi , usiadł sam jak miał 11 miesięcy, raczkować zaczął jak miał 13, w tej chwili staje sam przy meblach, udaje mu się również  postać chwilkę samemu. Jesteśmy pod opieką fizjoterapeuty od 10 mż Stasia.
Dzisiaj zamówiłam program do słuchania samogłoski i wykrzyknienia oraz wyrażenia dźwiękonaśladowcze,  proszę o podpowiedź jak z nim ćwiczyć.
Telewizor , tablet, telefon wyeliminowałam około miesiąca temu,
Proszę mi doradzić czy od razu się umówić ze Stasiem na diagnozę? Bo raczej nie ma co się oszukiwać że Staśko „ruszy”?, czy wystarczy na razie po prostu spotkanie z terapeutą i ocena jego rozwoju?  Czy to może być dowolny terapeuta z listy na stronie , każdy z nich będzie odpowiedni dla dziecka w takim wieku? Czy mogłaby mii Pani wskazać konkretną osobę?

Bardzo Panią proszę o  pomoc , pozdrawiam
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Maja 01, 2016, 08:13:05 »

Droga Mamo Stasia, proszę skorzystać z pomocy terapeuty z listy, tak by miała Pani najłatwiejszy dojazd.
Z pewnością Staś ma trudności rozwojowe i dlatego konieczne jest konsekwentne prowadzenie stymulacji.

1. Słuchanie wypowiedzi językowych; Program Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenie dźwiękonasladowcze. Sylaby i rzeczowniki oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza,  3 x dziennie jedna płytka (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych.  Ważne, by zmieniać płytę w każdej sesji, czynić to nie wg schematu, ale wybierać naprzemiennie.

2. Powtarzanie wypowiedzi dorosłych poprzez naukę czytania. Początkowe etapy nauki czytania (samogłoski) w zakładce  „Do pobrania”  stronie www.konferencje-logopedyczne.pl artykuł - Nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną®. Można także wykorzystać program Kocham czytać - www.we.pl. Warto korzystać z programu  Moje pierwsze słowa - www.wir-wydawnictwo.com, A. Kosiba Samogłoski - www.konferencje-logopedyczne.pl
Podczas nauki powtarzania i rozpoznawania samogłosek należy skorzystać z gestów artykulacyjnych.(www.metodakrakowska.pl).

3. Rozdzielanie klocków, piłeczek, kapsli wg koloru do dwóch pomalowanych na odpowiednie kolory słoiczków, a potem do przezroczystych pudełek.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!