Wróć do strony głównej.
Maja 11, 2024, 08:49:47 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Autyzm a trisomia  (Przeczytany 12234 razy)
edukacyjna.takaja
Newbie
*
Wiadomości: 3


« : Grudnia 02, 2015, 02:41:46 »

Szanowna Pani Profesor

Jestem od niedawna terapeutką dziecka z ZD. Jest to chłopiec w terapii od urodzenia, ma niespełna 4 latka. Jest dzieckiem niemówiącym i... z wieloma cechami, które mnie niepokoją. Mateusz na zajęciach prezentuje kompletny brak kontaktu wzrokowego, nie podejmuje żadnych! działań, nie jestem w stanie zainteresować go żadną aktywnością. Jego patrzenie i czas koncentracji uwagi zauważam wówczas, kiedy zmieniam materiał na inny i 'niczego od niego nie chcę" w danym momencie (bo jestem zajęta szukaniem pomocy). Całe 60 minut potrafi płakać i "wić' się. NIe naśladuje zabaw, nie naśladuje dźwięków, nie ma wspólnego pola uwagi, nie ma gestu wskazywania palcem. Z relacji mamy wynika, że przejawia ogromną wybiórczość jedzenia i "upartość' w zachowaniu. Mama mówi, że w domu podejmuje jedynie te zabawy, które już zna. KAżda nowa jest odrzucana. Mówi też, że ona sama nie jest w stanie określić, na ile chłopiec wykazuje rozumienie. Na zajęciach absolutnie nie podaje, nie naśladuje prymarnych czynności.
PAni Profesor, czy moje podejrzenia o autyzm są właściwe?
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Grudnia 05, 2015, 02:26:01 »

Dzień dobry, z Pani opisu wynika, ze poza trisomią 21 chromosomu chłopiec wykazuje zaburzenia autystyczne. to właśnie brak naśladownictwa i niechęć do uczenia się przez współpracę, potwierdza Pani diagnozę. Powinna Pani traktować autyzmy jako podstawowe zaburzenia dziecka. Można jeszcze mieć nadzieję, że zastosowanie MTG pozwoli chłopcu uruchomić mowę, a tym samym rozwinąć choćby podstawowe funkcje poznawcze.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!