Wróć do strony głównej.
Maja 11, 2024, 03:20:25 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Problem z niemowlakiem  (Przeczytany 47123 razy)
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #15 : Wrzenia 23, 2014, 04:49:27 »

Droga Pani Kasiu, tak jak napisała Pani Sylwia, proszę nie tracić energii na rozpaczanie, ale działać. Wszystkie ćwiczenia są opisane w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" (www.we.pl).
Oto umiejętności 6 miesięcznego dziecka:
-   oglądanie przedmiotów podczas manipulowania nimi;
-   brak płaczu podczas ubierania i przewijania;
-   spoglądanie za przedmiotem, który spadł ze stołu;
-   ocenianie odległości, w jakiej znajdują się przedmioty (wyciąganie ręki do przedmiotu);
-   chwyt nożycowy;
-   gaworzenie samonaśladowcze;
-   intencjonalne reakcje głosowe w celu zwrócenia uwagi dorosłych;
-   próby samodzielnego siedzenia z podparciem i podciągania się do pozycji stojącej,
-   pełzanie.
To leży w sferze najbliższego rozwoju, trzeba ćwiczyć codziennie i pamiętać, że powtórzeń musi być tysiące.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
avispa
Newbie
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #16 : Wrzenia 25, 2014, 02:53:15 »

Bardzo dziękuję za podtrzymanie na duchu, bo czasem jest mi naprawdę ciężko.Mąż nie koniecznie podziela moje rozterki, dlatego niestety muszę walczyć sama.
Najgorzej jest z tym gaworzeniem, no i wzrokiem oczywiście.
Panik Sylwio, gdzie mogę znaleźć takie filmiki, o których Pani wspomniała?

Pozdrawiam,

Kasia
Zapisane
SYLWIA K
Jr. Member
**
Wiadomości: 67


« Odpowiedz #17 : Wrzenia 25, 2014, 04:14:54 »

Proszę się nie łamać! My matki często jesteśmy same z problemem. Wie Pani jakie ja walki toczyłam z własną matką aby móc ratować dziecko. Nie życzę tego nikomu nawet najgorszemu wrogowi. Matka twierdziła, ze to ja jestem niespełna rozumu a syn jest okazem psychicznego zdrowia. To był dramat nie miałam wsparcia w niczym z jej strony, dobrze ze maż chociaż podzielał moje zdanie. Dlatego proszę robić swoje i nie dyskutować niepotrzebnie i zbyt wiele nie tłumaczyć nie tracić cennej energii. Szkoda nerw. Filmików proszę poszukać na youtube wpisywać metoda krakowska, był tam fajny filmik z chłopczykiem z ZD miał niespełna roczek gdy zaczęli z nim pracować przy stoliku.
Pozdrawiam.
Zapisane
avispa
Newbie
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #18 : Grudnia 12, 2014, 03:36:18 »

Dzien dobry po przerwie,

chciałam podzielic się moimi spostrzeżeniami- synek coraz częsciej się uśmiecha- nadal mało smieje się na głos, ale z samym usmiechem własciwie problemu nie ma. Kontakt wzrokowy o niebo lepszy. Wydaje mi sie ze zaczyna"cos" rozumec. Kiedy pytam go gdzie jest małpka to odwraca głowę w kierunku małpki. Cały czas piszczy, ale chyba próbuje tez cos "mowic" kilka razy nawet sylabizował bababa. Bardzo cieszą mnie te małe sukcesy. Natomiast nadal nie nauczył się robic papa ani kosi kosi, momo ze od kilka razy dziennie mu pokazuje. Bardzo rozwinął się ruchowo- od jakiegos misiąca juz staje na nogach a teraz próbuje chodzic przy meblach. Także  nadal czworakuje.
Puszczam mu" wyrażenia dzwiękonasladowcze" i "samogłoski...". Czy mogę wprowadzic cos jeszcze?

Pozdrawiam

Kasia
Zapisane
avispa
Newbie
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #19 : Grudnia 12, 2014, 03:38:21 »

Zapomniałam o jednej rzeczy- czasem kiedy synek "mówi" bababa to dźwięk się nie wydobywa. Rusza ustami i czasem sylaby są a czasem tak jakby nie miał głosu.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #20 : Grudnia 21, 2014, 10:39:48 »

Droga Pani Kasiu, już czas założyć Synkowi słuchawki, skoro już robi swoje pierwsze kroki jest w pełni gotowy do zaakceptowania słuchawek. To bardzo ważne, także  z powodu "bezdźwięcznego" mówienia.
Na You Tube zobaczy Pani filmik z Tytusem, jak ćwiczy z samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi z użyciem pomocy dla małych dzieci.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
avispa
Newbie
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #21 : Stycznia 23, 2015, 10:19:04 »

Serdecznie dziękuję. Postaramy się wprowadzic sluchawki, chociaz z uwagi na ruchliwosc syna wiem ze bedzie to trudne. Pani profesor, czy powinam wprowadzic jakies dodatkowe pozycje do sluchania lub jakis książeczki do czytania?
Pozdrawiam

Kasia
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #22 : Stycznia 24, 2015, 06:56:56 »

Droga Pani Kasiu, na razie w słuchawkach 2 pierwsze książeczki, po pojawieniu się pierwszych samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych wprowadzane są Sylaby i rzeczowniki oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza.
Trzeba dziecku pokazywać ilustracje w książeczkach opowiadać, ale na razie nie czytać tekstów. Słuchanie w słuchawkach działa nawet, gdy to będzie na początek 5 razy po 30 sekund.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
avispa
Newbie
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #23 : Lutego 04, 2015, 01:26:08 »

Pani profesor, zaczelismy uzywc sluchawek a raczej próbujemy. SYn raz siedzi spokojnie a raz nie. Czy jeśli narazie -do chwili oswojenia go ze sprzętem- nie będę pokazywać obrazków to będzie to duzy błąd? Tak jak pisałam syn zaczął mówic baba, a inne "słowa" mówi tylko jak ma cos w buzi- patyczek, szczoteczkę.Nie wiem jak ma to rozumiec.

Pozdrawiam
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #24 : Lutego 07, 2015, 02:06:58 »

Droga Pani Kasiu, Synek jest jeszcze mały, na razie nie musi mu Pani pokazywać obrazków, ważne są doznania słuchowe. Dlaczego trzyma palce w buzi  trudno mi ocenić, z pewnością jest to czas pojawiania się zębów, wiele dzieci wciąż wkłada do ust zabawki czy paluszki. Proszę jednak nie dawać dziecku szczoteczki, czy patyczka, bo przecież dziecko właśnie uczy się pokonywać przestrzeń i może uszkodzić sobie  dziąsła podczas ruchu.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
avispa
Newbie
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #25 : Lutego 20, 2015, 09:18:55 »

Dzien dobry,

Pani profesor, usłyszałam o programie "Kraina dzwieków".  Czy poleca Pani ten projekt?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

Kasia
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #26 : Lutego 22, 2015, 03:21:17 »

Droga Pani Kasiu, nie polecam żadnych programów komputerowych, a nawet więcej jestem bardzo przeciwna przekazywaniu obowiązków rodzicielskich mediom i wysokim technologiom. Dzieci uczą się mówić podczas interakcji z drugim człowiekiem. Tylko kontakt twarzą w twarz pozwala na pełne opanowanie słownictwa, prozodii (melodia, akcent, rytm).
Wpływ wysokich technologii jest bardzo niebezpieczny. Oto lektury na ten temat:
Michel Desmurget, (2012)Teleogłupianie. O zgubnych skutkach oglądania telewizji (nie tylko przez dzieci), Wyd. Czarna Owca
Small G., Vorgan G. (2011), iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości. Poznań: Wydawnictwo Vesper
Carr N. (2012),  Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg, przeł. K. Rojek, Warszawa: Helion
Manfred Spitzer (2013), Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci, Słupsk: Wydawnictwo Dobra Literatura.
Rainer Patzlaff, (2008) Zastygłe spojrzenie, Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls
   
   
Jagoda Cieszyńska-Rożek (2014) Wpływ wysokich technologii na rozwój poznawczy dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym, [w:] (red.) A. Ogonowska, G. Ptaszek, Człowiek, technologia, media. Konteksty kulturowe i psychologiczne. Wyd. Impuls

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
avispa
Newbie
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #27 : Lutego 22, 2015, 09:02:57 »

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedż. Obecnie zakładam synkowi słuchawki na tyle ile sie uda. Moze nie jest to bardzo dużo, ale staram się zeby chociaż raz dziennie przesłuchał całe 2 pierwsze płyty. Na chwilę obecną synek sylabizuje babab, tatata, amam, mniamniam. Bawi się ustami-próbuje dmuchac. Oczywiście wydaje tez inne dzwięki, ale nie umiem ich opisac.Kilka razy udało mu się dziadzia i ma. Pozytywne wydaje mi się tez ze powtarza gesty typu papa, jak duży urosne, mam dużo kłopotów i ostatnio zaczął robic brawo. Pkazuje oko u zabawek-drapie paluszkiem. Czasem naśladuje rozmowe przez telefon. I wydaje mi się ze zaczyna pokazywac, narazie całą rączką.

Pozdrawiam,

Kasia
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #28 : Lutego 23, 2015, 10:06:56 »

Droga Pani Kasiu, bardzo się cieszę, że pojawiło się naśladownictwo gestów i pokazywanie ręką. Pani powinna konsekwentnie pokazywać Synkowi palcem elementy zabawek i rysunki na ilustracjach.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
avispa
Newbie
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #29 : Marca 08, 2015, 02:38:34 »

Pani Profesor, aż boję sie pisac zeby nie zapeszyc. Synek zaczął pokazywac paluszkiem, narazie niewiele, ale na spacerze w wózku cały czas cos pokzauje- nie zawsze sie wiem co akurat chce pokazac. Coraz czesciej gdy pytam np. gdzie tata to pokazuje własnie paluszkiem. W książeczkach równiez pojawiło sie wskazywanie palcem. Każdy podkresla ze ten gest jest bardzo wazny w rozwoju malucha, ale nie wiem dlaczego.

Pozdrawiam,

Kasia
Zapisane
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!