Wróć do strony głównej.
Maja 21, 2024, 08:16:44 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Proszę o pomoc i wskazówki  (Przeczytany 8700 razy)
mójsyn
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Kwietnia 14, 2013, 01:07:22 »

Witam serdecznie!
 Nie wiem czy w tym miejscu powinnam pisać? Piszę pierwszy raz.
Bardzo proszę o POMOC.
Mam mało wiedzy praktycznej dotyczącej prawidłowego rozwoju dzieci. A bardzo niepokoi mnie zachowanie mojego  3,7 letniego synka. Obecnie jest przeziębiony i  1-sze czego nie pojmuję w jego zachownaiu to ogromna histeria spowodowana katarem. Budzi się w nocy z wrzaskiem, kopie, nic do niego nie dociera. Tak jest zawsze. Zdarzały się takie zachowania ( o mniejszym nasieleniu), gdy był zdrowy, a coś mu nie pasowało. Niepokojące dla mnie jest to kopanie. Odczuwa taką potrzebę, by uderzyć kogoś głową, rzucać się, pchać ciałem w kogoś, zarzucać z rozmachem nogi na kogoś (gdy leżymy). Ogólnie lubi się na coś rzucać – nieostrożnie. Nadal  (choć rzadziej) puka w podłogę głową lub rękami po głowie. Niechętnie bawi się sam, zaczyna się szybko nudzić i „dzikować” tzn. rzucać zabawkami, dokuczać, robic na złość, aż ktoś się nim zajmie, bo tłumaczenie do niego nie dociera. Jeśli nie bawię się z nim w coś,  to on bawi się zazwyczaj w swoje stałe zabawy, tj. jeździ autkami, zdarza się mu jak najbardziej prowadzić jakiś dialog na zasadzie podobnego, który zna z bajek, ale częściej jeżdzi nimi z pokoju do pokoju a potem rzuca.  Ostatnio zdarza mu się nas uderzać rękami i kopać, głównie jak jest o coś zły.
 Według tego co czytałam osiąga w rozwoju to, to co powinno dziecko w jego wieku, zdarza mu się też być posłusznym. Ale zdarzają mu się zachowania, których nie rozumiem. Dlatego nie wiem, czy ja to źle widzę, za dużo wymagam,popełniam błędy w wychownaiu,  czy  jest niedobrze? Nie wiem jak  dziecko powinno się wypowiadać. Syn potrafi dużo mówić i opowiadać, ale rzadko są to jego własne wypowiedzi. Powtarza,  co miał przeczytane, co usłyszał, co ktoś mu opowiedział. Często odpowiada nie na temat tylko coś, co mu akaurat przyszło do głowy. Ostatnio, czy to taka faza(?) wciąż pyta „jaka?” lub w kółko „dlaczego?.” Np. ja mówię - wypij herbatę (stoi przed nim) – jaką?, uważaj kałuża- jaka? przynieś swoje domino – jakie?, uderza kredką, mówię połamiesz kredkę – jaką kredkę? lub on -czemu myjesz włosy? – bo są brudne - czemu są brudne? itd. w kółko. Zawsze jak mu odpowiadam na pytanie to powtórzy conajmniej 1 raz to, co usłyszał. Nie wiem może tak lepiej to zapamiętuje?? Mam straszny mętlkik w głowe i nie wiem co mam myśleć.  Często jest rozkojarzony, rozdrażniony, robi kilka rzeczy naraz.
 Mowa wystąpiła trochę później, do 2 lat mówił bardzo mało, pojedyńcze wyrazy, wszystko rozumiał, po 2r.ż. zaczął coraz więcej mówić i łączyć w zdania. W wieku 2,5 mówił już dużo choć niewyraźnie. Obecnie jeszcze nieprawidłowo wymawia  grupe "s,ś,sz" i zamiast "l, r" mówi "j".
Raczej nie chce uczestniczyć w nowych sytuacjach z nowymi dziećmi.  Dużo trzeba mu tłumaczyć, oswajać go.
Do tego martwię  się, ponieważ syn używa prawej nogi, zazwyczaj prawej ręki, ale patrzy przez lewe oko. Teraz dopiero rozumiem dlaczego dużo  wcześniej pokazywał obrazki, literki od prawej do lewej lub od dołu.  Co mam dalej z tym wszystkim robić? Bardzo proszę o odpowiedź i wskazówki i z góry DZIĘKUJĘ.
Pozdrawiam. M.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Kwietnia 14, 2013, 10:07:37 »

Droga Pani, zachowanie Synka nie jest normatywne, niepokoi wiele objawów, które wskazują na spektrum zachowań autystycznych lub zespołu Aspergera. Koniecznie trzeba natychmiast rozpocząć terapię, bo jeśli zaburzenia nie są głębokie będzie można pomóc dziecku powrócić na prawidłową ścieżkę rozwoju.
Radzę skorzystać z diagnozy i programu terapii ustalonego przez terapeutę metody krakowskiej, znajdzie Pani adresy na stronie www.szkolakrakowska.pl
 Na temat terapii może przeczytać w książce "Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci" lub "Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych".

Serdecznie pozdrawiam i radzę nie czekać już ani chwili dłużej z podjęciem systemowej terapii.

JAgoda Cieszyńska
Zapisane
mójsyn
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Kwietnia 15, 2013, 10:19:23 »

Dzień dobry Pani Profesor.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Chociaż spodziewałam się takiej odpowiedzi, to jestem przerazona. Czy do Pani na diagnozę długo się oczekuje? Czy mogę już coś teraz z synem robić? Czy na Górnym  Śląsku jest możliwość takiej pracy z dzieckiem?
Pół roku temu byłam w Poradni pedagogiczno - psychologicznej, ale stanęło na tym , że to błędy wychowawcze i brak konsekwencji. Bardzo się boję czy poradzę sobie i czy syn da radę w przedszkolu.
Pozdrawiam serdecznie.
M.
Zapisane
mamamateusza
Newbie
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #3 : Kwietnia 15, 2013, 12:14:22 »

mojsynz tego co wiem to terminy sa zajete do wakacji...ale nam sie udało dostac na 26kwietnia
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #4 : Kwietnia 18, 2013, 09:35:31 »

Droga Pani, terminy diagnozy u mnie są jeszcze w lipcu, ale także badania wykonuje moja znakomita koleżanka dr Marta Korendo. Terapeutów metody znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!