Wróć do strony głównej.
Maja 13, 2024, 07:22:07 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
Autor Wątek: 22 miesieczny chlopczyk - dwujezycznosc  (Przeczytany 44833 razy)
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #30 : Lutego 09, 2016, 09:27:44 »

Droga Pani Paulo, nie wiem, co to za osoby "związane z MK", ale może Pani być spokojna, że słusznie Pani postępuje. Tomek jest dzieckiem inteligentnym i może mu Pani przekazywać takie informacje o języku , które naukowo nazywamy metajęzykiem, czyli opowiadaniem o języku.
Filmiki obejrzę po powrocie do Polski, teraz bardzo intensywni e badam polskojęzyczne dzieci w Austrii.
Serdecznie pozdrawiam z zaśnieżonych Alp.
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
paulapol
Newbie
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #31 : Lutego 11, 2016, 03:29:57 »

 Pani Profesor, bardzo Pani dziekuje za odpowiedz.
Serdecznie Pania pozdrawiam i zycze spokojnego powrotu do Polski.
Paula
Zapisane
paulapol
Newbie
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #32 : Marca 19, 2016, 05:50:49 »

Witam Pani Profesor,
Tomek, od ok. miesiaca ma maly regres,np. wrocilo pokladanie  sie w takiej dziwnej pozycji na podlodze i poruszanie autkiem w przod i tyl (oglada obracajace  sie kolka) kladzie  sie na podlodze i uklada autka jeden za drugim , przed snem "parkuje" swoje 2 rowerki przy scianie , perfekcyjnie  co  do centymetra musza przylegac  do  siebie i sciany (nie wolno ich przestawic ) przerwywam to natychmiast jak widze co zamierza. Wymyslam jakakolwiek zabawe czy staram  sie odwrocic jego uwage. Co mnie zdumiewa to wlasnie teraz robi ogromne postepy w cwiczeniach, smialo moge powiedziec, ze idzie jak burza. Bardzo ruszyla mowa i to w 2 jezykach. Tomek prowadzi dialog, mowi krotkimi zdaniami, czyta proste 3 wyrazowe teksty, spiewa, wymysla piosenki, fantastycznie  sie bawi i to z sensem. Praktycznie powtorzy kazde slowo po mnie, czysta przyjemnosc ogladac dzis Tomka w kontakcie z obcymi ludzmi z sasiadami, znajomymi gdy radosnie z nimi rozmawia, wita  sie i zegna. Pracujemy nadal codziennie.
 Od pewnego czasu zjada pierwsza litere w slowach mowiac np. zamiast buty - uty, Tomi - Omi, buda - uda itd. Poprawiam go ale wtedy jest jeszcze gorzej bo zaczyna  sie denerwowac i ze zloscia mowi: "nie! uty" natomiast przy czytaniu czyta caly wyraz bez tego "zjadania"
Pani Profesor ten maly regres tak mnie nie martwi bo wiem a raczej podejrzewam , ze to ma zwiazek z dieta, Tomek bardzo chorowal w ostatnich 2 miesiacach, antybiotyk, 2 chorobska wirusowe zrobily swoje. Z tym sobie poradze, przeraza mnie i nie wiem co zrobic z sikaniem i kupa.. wstrzymuje na sile i jedno i drugie. Taka bylam szczesliwa , ze poszlo nam to bez problemow a od ok. 2-3 tyg. Tomek trzyma  siku do momentu az nie popusci w majtki. Jak zrobi  do nocnika to nie pozwala nikomu wylac zawartosci nocnika, musi to sam zrobic, jezeli zapomne o tym i sama wyleje to mamy napad histerii. Z druga sprawa jest jeszcze gorzej. Nie dosc ze od zawsze z tym mielismy problem bo zaparcia to teraz doslownie "tanczy " po mieszkaniu , zakrecajac nogi i nie mam wyjscia inego tylko czopki glicerynowe, ktore tez nie na  wiele  sie zdaja. To wyglada tak jakby nie chcial oddac nic  co jest jego - tak ja to odbieram. bardzo Pania prosze o rade  co z tym mam robic jak reagowac.
Pozdrawiam Pania serdecznie
Paula

Mialam napisac jeszcze jedno, fascynujace jest jak Tomek potrafi rozroznic w jakim jezyku  do kogo  sie zwrocic w trakcie rozmowy. Nie ma za wiele kontaktu z hiszpanskim bo tato raczej nie pali  sie do pomocy a jednak radzi sobie wspaniale. Nareszcie tez zaczal nazywac swoja hiszpanskojezyczna siostre po imieniu zamiast mowic "Niania" (tak nazywal swoje 2 siostry - identycznie je okreslal - Niania) 

Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #33 : Kwietnia 01, 2016, 01:28:09 »

Droga Pani Paulo, nie mam wątpliwości, że Tomek walczy o możliwość kontrolowania Pani zachowań. Tak czynią wszystkie dzieci, tylko nie z obserwowaną u Tomka intensywnością. Pani zdenerwowanie "napędza" takie zachowania.
Moje rady:
1. Nie może Pani poprawiać wypowiedzi. Kiedy Tomek mówi "uty" powinna Pani powiedzieć "acha buty" lub całe zdanie z prawidłową forma wyrazu. Nie wolno prosić o powtórzenie słowa, ani dawać do zrozumienia, ze Panią irytuje brak wymawiania początkowej głoski, czy sylaby.
2. Niestety musi Pani zacząć nową walkę ze stereotypami. Proszę wylewać zawartość nocnika i nie przejmować się płaczem. Może Pani to robić nieregularnie, by Synek zrozumiał, że może być tak lub tak.
3. Sprawa kupy. Proszę do jogurtu dodawać otręby żytnie lub z innego zboża (poza pszenicą) i sadzać na toaletę (nie na nocnik). Najlepiej rano.
Wstrzymywanie oddawania kału jest formą kontrolowania otoczenia, łącznie ze swoim ciałem, ale nie możemy doprowadzać do zatrucia organizmu dziecka. Ponieważ Tomek rozumie już język, warto poczytać z nim książeczki o kupie. Jeśli Pani nie znajdzie "zrobić" taką opowieść. Ja czytałam dziecku taką o kupie psa, na której wyrósł piękny kwiatek.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
4.
Zapisane
paulapol
Newbie
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #34 : Kwietnia 01, 2016, 01:47:22 »

Bardzo Pani dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam serdecznie.
Paula
Zapisane
Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!