Wróć do strony głównej.
Maja 05, 2024, 01:06:16 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: afazja wskutek udaru u 80 letniej pacjentki.  (Przeczytany 8129 razy)
A.O.
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Wrzenia 25, 2014, 06:39:06 »

Szanowna Pani Profesor.
Chciałam skonsultować moje wątpliwości co do mojej pacjentki po udarze niedokrwiennym lewej półkuli mózgu. Pani Magdalena ma 80 lat w skutek udaru rozpoznano afazje czuciowo-ruchowa. Rozpoczęłam niedawno z pani M. terapię metodą krakowską. Pani M przed udarem była osobą oburęczną, lewa (twierdzi syn) bardziej dominująca. Moje pytanie jest takie: Którą rękę stymulować przy wszystkich ćwiczeniach jakie wykonujemy. Pytam dlatego, bo zauważyłam, że gdy pani M. używa ręki prawej (która jest niesprawna ma jedynie małpi chwyt) to pani M. poprawniej wskazuje kwadraty i inne ćwiczenia niż kiedy układa ręką lewą(tę sprawną). Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i serdecznie Panią pozdrawiam.  
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Wrzenia 29, 2014, 11:15:25 »

Szanowna Pani, w tej sytuacji kierujemy się pragmatyką, wykorzystujemy rękę, która działa lepiej. Prawdopodobna częściowa dominacja lewej ręki, ale jednak w działaniu oburęczność wskazują z dużym prawdopodobieństwem na to, że przetwarzanie  językowe mogło zachodzić przed udarem, w korze mózgowej w obu półkulach. To może zwiększyć szansę na częściowy powrót mowy, choćby tylko do komunikacji.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!