Forum Serwisu Logopedycznego

Pytania do naszych terapeutów => Inne => Wątek zaczęty przez: Natallia Wrzenia 10, 2015, 01:45:20



Tytuł: Cyrylica w nauce czytania w Polsce
Wiadomość wysłana przez: Natallia Wrzenia 10, 2015, 01:45:20
Szanowna Pani Profesor,

Jesteśmy z mężem Białorusinami mieszkającymi w Polsce. Mamy 10-miesięczną córeczkę. W domu rozmawiamy po-białorusku, ze znajomymi głównie po-polsku. Mamy oprócz tego rosyjskojęzyczne rodziny (babci, dziadki, cioci, kuzyny etc naszej córki), mieszkające w Białorusi, a również większość naszych przyjaciół mieszkających w Białorusi rozmawia po rosyjsku.
Mam w związku z powyższym kilka pytań do Pani:
1) Przy rozpoczęciu nauki czytania - czy mamy używać liter białoruskich, cyrylicznych. I jeśli tak - kiedy i w jaki sposób wprowadzać litery polskie, latyńskie? Pytam dlatego że kilka rodzin białoruskich i ukraińskich mieszkających w Polsce mówiło że dzieci mają ogromny problem z nauczeniem się liter latyńskich w przypadku, kiedy najpierw się zapoznawali z alfabetem cyrylicznym.
2) Co mamy zrobić z kontaktem córki z naszymi rosyjsko-języcznymi rodzinami i przyjacółmi?
3) A również jak najlepiej się komunikować przy małej w otoczeniu polskojęzycznym?
3) W jakim momencie możemy zaczynać zapoznanie dziecka z językiem angielskim?
Z góry bardzo Pani dziękuję za odpowiedzi.
Z poważaniem,
Natallia Artsiomenka


Tytuł: Odp: Cyrylica w nauce czytania w Polsce
Wiadomość wysłana przez: Jagoda Wrzenia 26, 2015, 08:20:01
Droga Pani Natallio, język białoruski jest językiem etnicznym Córeczki, w tym języku mówią jej rodzice i w tym języku powinna uczyć się czytać. Język polski i tak na skutek edukacji stanie się językiem pierwszym Waszego Dziecka. Warto oczywiście wspierać naukę czytania w języku polskim, ale to musiałby robić ktoś, kto jest etnicznym użytkownikiem języka. Jeśli wśród znajomych macie Państwo kogoś, kto zechciałby pomóc, to warto około 4 roku życia wprowadzić naukę czytania sylabami o polsku.
Córeczka najpierw powinna opanować gramatykę języka białoruskiego jako etnicznego i polskiego jako języka edukacji, a potem rosyjskiego, a na końcu angielskiego. Ponieważ w polskich przedszkolach dzieci mają obowiązek uczyć się j. angielskiego należy poczynić wysiłki, by Dziecko szybko opanowało język białoruski.
W otoczeniu polskojęzycznym ZAWSZE powinniście się zwracać do Córeczki w języku domowym, czyli po białorusku, inaczej Dziecko będzie odczuwało, że wstydzicie się swojego języka, a to ma wpływ na rozwoju emocjonalny.

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska