Wróć do strony głównej.
Maja 03, 2024, 12:46:58 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Zaburzenia praksji mowy  (Przeczytany 12028 razy)
MamaHasi
Newbie
*
Wiadomości: 4


« : Kwietnia 25, 2015, 01:24:04 »

Dzień dobry Pani Profesor,
chciałabym prosić o pomoc - poradę. Opiszę krótko nasz problem. Moja 20-miesięczna córka rozwija się z opóźnieniem,  dotychczasowa diagnostyka wykazała uszkodzenie okołoporodowe  istoty białej w okolicy ciemieniowej i potylicznej (opis MRI: zwraca uwagę uboższa istota biała okolic ciemieniowej i potylicznej). Głównym problemem wydawało się bardzo niskie napięcie mięśniowe. Dzięki  intensywnej rehabilitacji prowadzonej od 9 miesiąca życia Hania już niedługo zacznie chodzić samodzielnie. Teraz najbardziej martwi mnie brak rozwoju mowy. Hania rozumie wiele słów, szybko się uczy. Widać, że bardzo chce mówić, "mówi" wiele słów w konkretnych sytuacjach, ale bez artykulacji. Zachowana jest melodia słów, brak jednak prawidłowej pracy artykulatorów. Nie wypowiada żadnej sylaby, jedynie samogłoski,  z których prawidłowo tylko E i I. Z tego,  co przeczytałam,  taki problem nazywa się apraksja mowy. Od pewnego czasu pracuję z Hanią we własnym zakresie wykorzystując ćwiczenia zalecane w metodzie krakowskiej -program słuchowy samogłoski i wyrażenia dźwiękonaśladowcze, sekwencje, kategoryzacje. Szybko się  uczy i dobrze sobie radzi z ćwiczeniami, ale artykulacja nie poprawia się. Co mogę jeszcze zrobić, na czym się  skupić skoro główny problem to to, że słowa są ale tylko w głowie i nie mogą wydobyć się w prawidłowym brzmieniu na zewnątrz? Dodam, że artykulatory  są sprawne, Córka naśladuje
kląskanie, cmokanie. Jest problem z żuciem.
BARDZO PROSZĘ  O PORADĘ. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2015, 03:08:22 wysłane przez MamaHasi » Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Maja 03, 2015, 12:47:36 »

Droga Mamo Hasi, jeżeli dziewczynka już dużo rozumie należy rozpocząć pracę nad artykulacją techniką MTG. To może zrobić TYLKO certyfikowany terapeuta (znajdzie Pani na naszej stronie). Dziecko które słucha programu słuchowego w słuchawkach, chce mówić bardzo dobrze współpracuje podczas MTG.
Nieco martwi mnie brak żucia, ale mam nadzieję, że połykanie jest prawidłowe. Ważne jest zwarcie warg i uniesienie czubka języka do wałka dziąsłowego.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
MamaHasi
Newbie
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #2 : Maja 05, 2015, 09:22:04 »

Dobry wieczór,
bardzo dziękuję za odpowiedź, zastanawiałam się wcześniej  nad tym czy córka nie jest za mała na MTG. Czuję, że ta metoda mogłaby jej pomóc, że to właśnie to.. Problemem jednak jest to, że wszyscy wymienieni na stronie certyfikowani terapeuci są raczej z  południa Polski, a my mieszkamy w pomorskim... Rozumiem, że MTG wymagałoby regularnych spotkań z terapeutą? Jak często i przez jaki średnio okres? Czy mogłaby Pani Profesor coś nam doradzić? Co do połykania, w 100% chyba prawidłowe nie jest ponieważ córka pije bardzo głośno, ale je bez problemu o ile pokarm nie wymaga żucia. Jeśli chodzi o zwarcie warg, nie jest w stanie tego zrobić aby wymówić np. M czy B, buźka jest stale otwarta, z drugiej jednak strony potrafi cmokać. Ostatnio próbuje naśladować słowo ALE i LALA więc chyba potrafi unieść język.
Pozdrawiam,
Barbara
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Maja 09, 2015, 02:01:59 »

Droga Pani Barbaro, na Pomorzu mamy tylko w Gdańsku panią Magdalenę Szymczak, ale ona jeszcze nie jest certyfikowanym terapeutą MTG. To można zorganizować tak, że przyjedzie Pani na 3-4 dni na intensywne zajęcia, być może to wystarczy, bo Córeczka jest właśnie w najlepszym momencie do bardzo delikatnego wprowadzania tej techniki. Koniecznie trzeba poćwiczyć zwarcie warg. Ponieważ Hania jest chętna do wspólnych zabaw i jak rozumiem potrafi naśladować ruchy to proszę najpierw wprowadzić naśladowanie ruchów dłonią (np. jak biegnie konik - poruszamy konikiem, jak idzie kotek - poruszamy kotkiem), a potem naśladowanie min i dźwięków (kląskanie językiem). Ważne są też ćwiczenia żucia - najpierw proszę przygotować podgotowaną marchewkę, kalarepkę, jabłuszko.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
MamaHasi
Newbie
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #4 : Maja 10, 2015, 06:31:02 »

Pani Profesor, bardzo dziękuję. Jeśli istnieje taka możliwość, oczywiście przyjedziemy do Krakowa na takie intensywne 4-dniowe zajęcia. Proszę tylko o podpowiedź w jaki sposób mogę się umówić?
Pozdrawiam,
Barbara
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2015, 03:09:07 wysłane przez MamaHasi » Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #5 : Maja 10, 2015, 04:34:48 »

Droga Pani Barbaro, na naszej stronie znajdzie Pani kontakt do certyfikowanych terapeutów MTG (dr K. Sedivy, mgr Olga Sygit, mgr Agnieszka Fabisiak-Majcher, mgr Małgorzata Kuśnierz).
serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
MamaHasi
Newbie
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #6 : Maja 11, 2015, 02:16:37 »

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Barbara
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!