Wróć do strony głównej.
Maja 21, 2024, 07:34:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Dziecko z rozszczepem a klasa integracyjna  (Przeczytany 6009 razy)
kasiap
Newbie
*
Wiadomości: 6


« : Czerwca 05, 2013, 05:50:16 »

Witam serdecznie Pani Profesor,
Zwracam sie z ogromna prosba o pomoc.Jestem logopeda i mam na terapii dziewczynke z rozszczepem podniebienia po zabiegu zszycia.Ola bardzo nosuje,mowa,mimo cwiczen, jest niezrozumiala. W tamtym roku dziewczynka otrzymala z mojej poradni orzeczenie, na podstawie ktorego moze uczeszczac do grupy integracyjnej na terenie przedszkola i korzystac z pomocy specjalistow.W tym roku pani doktor chirurg plastyk nie chciala wypisac zaswiadczenia do integracji.Integracja przysluguje miedzy innymi dzieciom z niepelnosprawnoscia ruchowa, i tu mowi sie o motoryce malej i duzej.W tamtym roku mozna bylo artykulatory "podpiąć" pod motoryke małą i tym sposobem Ola dostala orzeczenie i mogla uczeszczac do integracji.W tym roku nasza dyrekcja wyczytala,ze artykulatory nie zaliczaja sie do motoryki malej i dlatego Ola musi isc do normalnej klasy,gdzie nie bedzie miala zadnej pomocy. W literaturze mozna wyczytac rozne opinie.Niektorzy autorzy zaliczaja artykulatory do motoryki malej, inni nie. Bardzo zalezy mi na poznaniu zdania autorytetu jakim jest Pani Profesor
Serdecznie pozdrawiam
Kasia P.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Czerwca 08, 2013, 09:46:33 »

Droga Pani Kasiu, ja na ten problem patrzę bardziej ogólnie. Jeśli dziecko nie ma obniżenia sprawności intelektualnej, to nie widzę konieczności edukacji w grupie integracyjnej. W wielu wypadkach nawet po zabiegu pozostaje nosowanie i wówczas najważniejsze są ćwiczenia poprawiające wyrazistość.
Z teoretycznego punktu widzenia mała motoryka to sprawność manualna. Można jednak mówić ogólnie o motoryce, w skład której wchodzą: duża, mała i sprawność oralna.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!