Wróć do strony głównej.
Maja 11, 2024, 08:53:48 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 2 letni Wiktorek podejrzenie autyzmu  (Przeczytany 9277 razy)
dagmara1571
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Stycznia 23, 2015, 02:28:19 »

Witam. Mam synka 2 lata i 2 miesiące. Wszystko było w miarę dobrze do momentu gdy zauważyłam że Wiktor chce tylko oglądać tv lub słuchać muzyki. Nie reagował na imię na wołanie. Nie chciał się z nami bawić i uczyć. Mieszkamy w Szkocji i myślałam że brak mowy jest spowodowany zamieszaniem jemu w głowie. W domu mówimy po polsku do żłobka tez nie uczęszcza. Tv było włączone ponieważ jedynie tak mogłam zająć się czymś innym a przy tym i dziecko nie płakało. Reaguje gdy wołam go jeść am am. Gdy wołam go z drugiego pokoju by do mnie przyszedł. Lubi się przytulać i siedzieć na kolanach przy wyłączonym telewizorze. Uczę go od wielu miesięcy pokazywać np nos i gdy był młodszy to chciał pokazać. Przez jakiś czas nie przypominała mu tego i dziecko nie chce wszystkiego pokazywać. Robi z każdym cześć. Daje buzi. Patrzy się w oczy głównie jak się bawimy a akuku lub np gdzie jest mama. Reaguje na zabawę natychmiast. Np gdy mowimy wracaj lub zostaw coś lub odejdź tez reaguje.  Gdy mu zabraniają rysować po ścianie i mówimy wiktor nie wolno patrzy się na nas i się śmieje. Raz posłucha a raz nie tak jakby na złość nam. Często krzyczy bo juz nie dajemy sobie rady. Nie wiem jak mam do niego dotrzeć. Na placu zabaw podchodzi do dzieci. Uśmiecha się do nich a potem ucieka i znów podchodzi z uśmiechem. Gdy mówię zrób cześć z chłopcem to zrobi to. Telewizja wyłączona jest od tygodnia i juz dużą poprawa jest. Całkiem inne dziecko. Mniej biega i mniej się denerwuje. Reaguje częściej i odwraca się do nas.  ale gdy bardzo jest czymś zajęty to nie chce się odwrócić. Chyba ze mowie ze coś mu dam lub zabawa. Lubi się bawić z moim bratem który ma 8 lat i siostra  która ma 12 a rzadko ich widuje.z zasypianiem nie ma problemu ponieważ przytula się do mnie i jak go głaszcze po buzi to usypia w 5 minut. Bez problemu wszystko je oprócz surówek. Nie chciał pić stropów ale teraz gdy mu wytlumaczylismy żeby tylko spróbował to poje. Je sam widelcem i łyżka bez problemów. Pije z kubka a nawet z butelki litrowej Kubusia Mrugnięcie  smokk wycofany od wielu miesięcy.  Mówi nwiele sylab i oprócz tata, nie, mama od kilku dni ale nie wiem czy kieruje to do mnie czy nie. Lala gdy oglądał teletubisie. Z mowa to raczej jest różnie ale tata Wiktora ma problemy również jaka się.. Brat taty wiktora zaczął mówić normalnie w wieku 5-6 lat a babcia wiktora do tej pory mówi szybko i niewyraźnie tak ze nie każdy ja rozumie. Bardziej martwi mnie ze nie chce pokazać w książce zwierzątek. Od razu mówię i przyznaje ze nigdy wcześniej tego nie robiłam bo po pierwsze nie chciał a po drugie była telewizja wbija w głowę.gdy go ubieram zawsze podaje rękę czy nogę. Ale gdy mówię pokaż,  to nie chce. Logopeda stwierdzimi ł że albo zespół Asbergera lub  opóźnienie rozwoju mowy. Neurolog po 15 minutach rozmowy ze mną od razu ze autyzm. Trzeci lekarz pediatra ze dziecko zdrowe. Co mam robić? Błagam niech ktoś mi pomoże ponieważ nie mogę przestać o tym myśleć.. Nie wiem jak mu pomoc
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Stycznia 23, 2015, 03:31:36 »

Droga Pani Dagmaro, nie jest ważne jaka to jednostka diagnostyczna, ale z pewnością Synek nie rozwija się normatywnie. Jeśli nawet w rodzinie jest obciążenie genetyczne, to proszę nie zapominać, że dwujęzyczność powiększa problemy dziecka. Nie pisze Pani w jakim języku komunikują się między sobą siostry, powinna Pani pilnować użycia w domu jedynie języka etnicznego.
Jeszcze raz podkreślam, mimo iż pisze Pani o wyłączeniu telewizora, że niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest eliminacja  prawopółkulowych stymulacji,  co oznacza CAŁKOWITĄ rezygnację z telewizji, nie może ona być włączona, mimo, że dziecko nie patrzy na ekran. Należy zrezygnować z radia, komputera, gier w telefonie komórkowym, radia w samochodzie.    Chodzi o to, że dźwięki płynące z medium nie pozwalają dziecku na słuchanie mowy z otoczenia, uczenia się prowadzenia NAPRZEMIENNEJ ROZMOWY i rozumienia społecznych przekazów niewerbalnych (mimika, wyraz oczu itp).
Jak ćwiczyć może Pani zobaczyć na kanale You Tube na naszej stronie.
Najważniejsze zalecenia do pracy  terapeutycznej: Słuchanie wypowiedzi językowych Program Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze,  po pojawieniu się pierwszych samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych wprowadzane są Sylaby i rzeczowniki oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza, 20 minut dziennie (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje.
Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" - www.konferencje-logopedyczne.pl). "Moje pierwsze słowa (www.wir-wydawnictwo.com).
   Ponieważ brak mowy wpłynie na dalszy rozwój intelektualny dziecka, także emocji i zachowań społecznych, budowanie systemu językowego jest priorytetem w terapii. 
Ćwiczenia rozwojowe, dla dzieci od 3 miesiąca do 6 roku życia  są opisane w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl oraz w książce "Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci" (www.konferencje-logopedyczne.pl).
W Szkocji pracuje moja studentka Agnieszka Ślęzak <aga_sl@o2.pl>, może Pani nawiąże z nią kontakt.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
   
 
Zapisane
dagmara1571
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Stycznia 23, 2015, 04:01:23 »

Droga Pani profesor,
Chce podkreślić ze bardzo dziękuję za szybka i konkretna odpowiedz.
Przede wszystkim wszyscy mówimy do niego po polsku.
Kupiłam program,, całe 4 części od pani,, ale synek nie chce tego słuchać. Preży się i wyrywa z płaczem. Na widok słuchawek od razu bierze je i wyrzuca chowając je do pudełka lub w kat za szafę. Każdy krzyczy na mnie ze to przeze mnie dziecko wpadnie w chorobę. A przecież ja chce dla niego jak najlepiej. Przy czytaniu lub oglądaniu książki Wiktor po paru minutach odchodzi i czasem robie to na sile ale jak długo tak będzie.. Ja juz nie mam siły na to a co dopiero jak faktycznie jest chory. Nie wiem czy go karać czy tylko nagradzać.
Od kilku dni bardzo źle sypia. Wierci się i przebudza z płaczem. Lubi się tylko bawić i to nam sprawia ogromną przyjemność ale co z nauką? Jak go przekonać?
Mam nie zwracać uwagi i na sile go zmuszać?

Dziękuję również za doradzanie by skontaktować się z panią Agnieszka. Zrobię to jak tylko będę w Szkocji, ponieważ teraz jestem chwilowo w Pl.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Stycznia 24, 2015, 06:29:23 »

Droga Pani Dagmaro jeśli jest Pani w Polsce proszę poszukać terapeuty MK w pobliżu miejsca zamieszkania. Otrzyma Pani fachową pomoc i terapeuta przełamie bunt wobec słuchawek. To zrządzenie losu, że jest Pani w Polsce, proszę podziękować za to Opatrzności i działać.
Terapeutów metody krakowskiej znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl

Na początku trzeba powalczyć z dzieckiem, by nie zrzucało słuchawek. Na tym forum mamy radzą sobie nawzajem, jakie zastosować sposoby w pierwszych tygodniach terapii.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Dmitrij
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Maja 13, 2018, 10:37:13 »

Droga Pani Dagmaro jeśli jest Pani w Polsce proszę poszukać terapeuty MK w pobliżu miejsca zamieszkania. Otrzyma Pani fachową pomoc i terapeuta przełamie bunt wobec słuchawek. To zrządzenie losu, że jest Pani w Polsce, proszę podziękować za to Opatrzności i działać.
Terapeutów metody krakowskiej znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl

Na początku trzeba powalczyć z dzieckiem, by nie zrzucało słuchawek. Na tym forum mamy radzą sobie nawzajem, jakie zastosować sposoby w pierwszych tygodniach terapii.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Czy nie wystarczy użyć głośników?
Zapisane
Dorota Nagraba
Newbie
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #5 : Maja 13, 2018, 11:08:13 »

Udzieliłam odpowiedzi w wątku "synek 22 mce"

Dorota Nagraba
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!