Wróć do strony głównej.
Maja 03, 2024, 11:56:34 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Dwujezycznosc i jąkanie  (Przeczytany 10951 razy)
Marteczka_21
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Listopada 13, 2015, 12:01:56 »

Witam! Mam pytanie, moja sześcioletnia corka od ponad roku sie jąka, początkowo było to tylko czasami ale od 2 miesięcy jest coraz gorzej, chodzi teraz drugi rok do szkoły anglojęzycznej, wcześniej chodziła rok do przedszkola anglojezycznego i mieliśmy problem ponieważ przez pol roku wyrywala sobie włosy z głowy nieświadomie, całe szczęście ze to minęło dzieki wizycie i wskazówkom psychologa, ale teraz znów to jąkanie i znów nerwy i bezradność, brak nadziei na lepsze jutro, widzę ze corka zaczyna sie denerwować a ja nie moge nic zrobic. Jestem chyba wyrodną matką skoro nie potrafie uchronić własnego dziecka przed takimi zachowaniami. Błagam o wskazówki i pomoc, zrobię wszystko zeby pomoc mojemu dziecku. Dziekuje
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Listopada 15, 2015, 09:39:21 »

Droga Pani Marto, nie mogę pomóc ponieważ nie mam koniecznych danych:
- czy mieszka Pani w kraju anglojęzycznym, czy  w Polsce?
- czy dziecko ma pełną gramatykę w języku polskim i angielskim?
- czy dziecko nie jest zagrożone dysleksją (czynnik dziedziczny)?
- czy dziecko jest lewouszne?
- czy występuje przeciążenie wysokimi technologiami?
- czy w pierwszym roku życia występowały jakieś czynniki neurologiczne (np. problemy z napięciem mięśniowym).

Po uzyskaniu informacji przekażę Pani moje sugestie do terapii.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
Marteczka_21
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Listopada 18, 2015, 07:32:10 »

Bardzo dziekuje za odpowiedz!!! Mieszkamy w Irlandii, corka chodzi do szkoły anglojęzycznej ale w domu rozmawiamy po polsku, nie jest lewouszna, w rodzinie nie mamy osob z dyslekcja, Amelka uczy sie angielskiego w szkole, a w języku polskim tylko rozmawia, corka wcześniej lubiła ogladac bajki w tv i na laptopie i lubiła grać na nim w gry typu malowanie lub ubieranie lalek, z nowości technologicznych to chyba tylko to, od 2 tygodni nie włączamy wogole tv i nie ma żadnego kontaktu z laptopem, ja zrobiłam sobie przerwę w pracy od 2 tyg zeby sprawdzić czy bedzie jakakolwiek poprawa i chyba minimalna juz jest widoczna. Corka jak miała około 3 miesięcy to zauważyłam ze trzyma główkę cały czas na jedna stronę, tylko juz nie pamietam na która, bo to trwało moze tydzien, przewiesxalismy wszystkie zabawki na przeciwna stronę i ukladalismy wałek z ręcznika za główkę, nic innego poza wyrywaniem sobie włosków w wieku 4 lat nie miało miejsca. Tak bardzo dziekuje za odpowiedz, bi nie wierzyłam ze uda mi sie uzyskać odpowiedz na ten post, bardzo prosze o pomoc, zrobię wszystko zeby moje dziecko było w przyszłości szczęśliwe, bede przestrzegać wszelkich pani zaleceń. Dziekuje
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Grudnia 05, 2015, 01:44:57 »

Droga Pani Marto, wydaje się że niepłynność mowy Córeczki spowodowana jest dwoma głównymi czynnikami. Pierwszy to wrażliwość układu nerwowego. Nowe trudne sytuacje powodują u dziecka pojawienie się rekcji emocjonalnych, najpierw było to wyrywanie sobie włosów, teraz niepłynność.
Drugi czynnik to tv i wysokie technologie. Te dzieci, które mają wrażliwy układ nerwowy muszą być szczególnie chronione przed wpływem wysokich technologii.
Nie odpowiedział mi pani czy Córka opanowała gramatykę języka polskiego i angielskiego w pełni, to znaczy, czy buduje zdania poprawne gramatycznie, czy ma odpowiedni do wieku zasób słów. Brak słów i trudności z budowaniem zdań także mogą być przyczyną jąkania.
Ze względu na niepłynność mowy należy zapewnić dziecku:
- sen 10-12 godzin,
- ruch na świeżym powietrzu (rower, spacer) lub basen - minimum godzinę dziennie,
- prawidłowe odżywianie (wyeliminowanie białego cukru, słodkich przekąsek, przetworzonego jedzenia),
- picie rano i wieczorem herbatki ziołowej (na dwie filiżanki - łyżeczka melisy, łyżeczka rumianku i łyżka pokrzywy).
- dwa razy w tygodniu kąpiel z dodatkiem wywaru z szyszek chmielu.

ćwiczenia zwalniające mowę:
o   Nauka czytania w języku polskim metodą sylabową. Program "Kocham czytać" - www.we.pl. Początkowe etapy nauki czytania (samogłoski) w zakładce  „Do pobrania”  stronie www.konferencje-logopedyczne.pl artykuł - Nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną®. Chodzi o zwolnienie tempa mowy podczas powtarzania sylab i czytania sylab.

o   Program słuchowy; Słucham i uczę się mówić - Trudne głoski oraz Sylaby i rzeczowniki (www.arson.pl). Płyt należy słuchać dwa razy dziennie (dwie płytki, potem kolejne dwie itd), w słuchawkach.

o   Córka może też słuchać nagranych wierszyków i krótkich tekstów lub bajek, ale w słuchawkach.

Jeśli sprawność manualna prawej ręki nie jest na prawidłowym poziomie polecam do ćwiczeń zeszyty Agnieszki Bali  - Stymulacja Prawej i Lewej Półkuli Mózgu Zeszyt ćwiczeń 7 - Planowanie ruchu ręki , Zeszyt ćwiczeń 4 - Grafopercepcja.

Proszę pamiętać, by NIGDY  nie mówić do dziecka "mów wolniej"  'mów powoli" ani kończyć za Córeczkę wypowiadaną frazę.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!