Wróć do strony głównej.
Maja 03, 2024, 10:43:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Wodzenie wzrokiem u niemowlaka  (Przeczytany 7068 razy)
Martak
Newbie
*
Wiadomości: 3


« : Lutego 11, 2016, 10:09:33 »

Szanowna Pani Profesor,

Mój synek skończył 5 tygodni. Nie wodzi wzrokiem za twarzą ani przedmiotami. Kiedy go karmię lub noszę zdarza się, że zatrzyma na mnie wzrok, nawet robi to coraz częściej, ale generalnie muszę bardzo się namęczyć i poświęcić sporo czasu, żeby na mnie popatrzył. Czy na tym etapie mam powód do niepokoju? Czy może to świadczyć o tym, że będzie miał zaburzenia autystyczne?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem,
Marta K
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Lutego 12, 2016, 09:32:25 »

Droga Pani Marto, na razie świadczy to o tym, że dziecko nie osiągnęło pewnego ważnego etapu rozwojowego, którym jest patrzenie na twarz dorosłego. Proszę więc rozpocząć ćwiczenia koncentrowania wzroku na specjalnych kartach do stymulacji wzrokowej (znajdzie je Pani na stronie www.centrumetodykrakowkiej.pl). Wiele ćwiczeń dla niemowląt znajdzie Pani w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl .
W kanale You Tube na naszej stronie znajdzie Pani filmik, na którym jest pokazana stymulacja wzrokowa dwumiesięcznego dziecka.
Mam doświadczenie, że tak wcześnie rozpoczęta stymulacja pomaga dzieciom bardzo szybko wrócić na właściwą ścieżkę rozwoju. Proszę się uśmiechnąć i rozpocząć stymulację.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Martak
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Marca 08, 2016, 09:36:08 »

Szanowna Pani Profesor,

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Od razu rozpoczęliśmy intensywne ćwiczenia i efekty rzeczywiście są widoczne. Synek pięknie wodzi wzrokiem za kartami i zabawkami, nawiązuje kontakt wzrokowy i co najważniejsze- pięknie się do nas uśmiecha Uśmiech
Niepokoi mnie jednak jeszcze to, że nie szuka źródła dźwięku. Kiedy staję obok wózeczka i mówię do niego,nie szuka mnie w ogóle. Nie odwraca główki,kiedy grzechoczę z boku. Słuch sprawdzony, prawidłowy. Codziennie słuchamy płyt, gwiżdże mu z każdej strony wózeczka, czytam,ale w tej kwestii nie widzę żadnych postępów. Co jeszcze robić?
Czy niechęć do jedzenia też może być niepokojąca? Mały przy jedzeniu pręży się, macha rękami i nogami, krzyczy.

Z góry dziękuję za rady.

Z poważaniem,
Marta K.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Marca 11, 2016, 12:35:11 »

Droga Pani Marto, proszę włączyć także stymulację słuchową (Słucham i uczę się mówić- Samogłoski oraz Wyrażenia dźwiękonaśladowcze - www.arson.pl). Codzienne każda płytka przed południem i  po południu, w czasie aktywności (gdy nie jest śpiący).
Nie wiem, czy Pani karmi piersią, jeśli tak, to proszę się nie przejmować, jeść wszystko, by poznawał różne smaki. Jeśli karmi Pani butelką zmienić mleko, może to tylko kolki, ale wybiórczość jedzenia w późniejszym wieku jest symptomem zaburzeń, dlatego warto przyzwyczaić dziecko do różnych smaków, zapachów, a potem, gdy nastanie czas zupek do różnych kolorów.
Jeśli to butelka proszę układać rączki na butelce, by stymulować dłonie, jeśli pierś dawać różne faktury w dłonie dziecka. Innymi słowy zająć jego ciała innymi doznaniami zmysłowymi.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda CIeszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!