Wróć do strony głównej.
Maja 07, 2024, 07:21:33 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 4 letnie dziecko z ZD, rozumie ale nie mówi  (Przeczytany 2432 razy)
Kamilan93
Newbie
*
Wiadomości: 0


« : Maja 16, 2021, 10:43:53 »

Witam,

mój czteroletni syn ma trisomię21. Od urodzenia jest pod opieką neurologopedy, a od trzech lat jest prowadzony logopedyczne metodą krakowską. Syn rozumie wszystko, dosłownie wszystko... wskaże w książce pająka, mrówki, fokę, przeróżne przedmioty, gdy np. powiem „zanieś proszę tą koszulkę do pralki” robi to, czy „wyrzuć ten papierek do kosza” nie pokazuje wtedy palcem, jestem w całkiem innym pokoju, więc z rozumieniem poleceniem nie ma u nas problemów. Syn chce mówić, próbuje, ale ta mowa jest dla nikogo nie zrozumiała. Gdy powtarzamy BU-TY PO-LE MA-PA itd. to potrafi to powiedzieć oraz inne słowa które dzielimy na sylaby, również jeśli przeciągamy buuuuuuuuty to tez to powtórzy. Jednak sam z siebie nic nie powie, dopiero jeśli ja powiem OKO to on tez wtedy próbuje a tak to przeważnie jest mowa „chińska”(gdy chce sam z siebie coś powiedzieć)
Słuchamy programu słuchowego książeczkę dziennie, słucha bardzo chętnie
Potrafi kategoryzować na jedzenie,pojazdy, zwierzęta, ubrania, mały, duży, kolory, kształty
Sekwencje dwuelementowe sam kontynuuje
Zaczynamy podstawowe relacje z którymi nie ma problemu
Zna czasowniki
Rozpoznaje samogłoski i paradygmaty PA PE PO PI PY PU
Powtarza sylaby
Grafomotoryka- prowadzi linie od punktu do punktu
Nawlekanie małych elementów ma opanowane
Nie lubi rzeczy mokrych Np slime
Nie skacze, po schodach wchodzi nie na przemiennie nogami tylko od schodka do schodka
Je samodzielnie, nie potrafi pic z kubeczka
Nie ma problemu z gryzieniem
Buzia jest zazwyczaj domknięta, nie ma problemu z tym ze język jest poza buzią, pozycja spoczynkowa języka jest nieprawidłowa, przy wymawiania np. Lala język leży, jeśli jest słowo tata język unosi lekko do góry
Mówi sam z siebie MAMA TATA LILI ŚPI (błi) NIE TA
Pokazuje gestami makatonu: idziemy, chodź, tańczyć, myć, bawić się, jechać, jeść, koniec, jeszcze
Jest odpieluchowany
Tv był w użytku niestety dosyć często, teraz zaczynamy zdecydowanie ograniczać


Proszę mi poradzić co jeszcze możemy zrobić? Syn dobrze funkcjonuje, wiemy że zna mowę i ją rozumie ale nie umie jej powiedzieć...
Zapisane
olababilec
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #1 : Maja 16, 2021, 12:22:36 »

Szanowna Pani,

Zachęcam do konsultacji z terapeutą, który wykorzystuje technikę Manualnego Torowania Głosek. Listę terapeutów pracujących   znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl

Pozdrawiam,

Aleksandra Parker
Zapisane
Kamilan93
Newbie
*
Wiadomości: 0


« Odpowiedz #2 : Maja 16, 2021, 12:44:30 »

Pani Aleksandro,

Syn ma na zajęciach torowanie głosek.

Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!