Forum Serwisu Logopedycznego

Pytania do naszych terapeutów => Terapia - problemy => Wątek zaczęty przez: Katarzyna P Lutego 02, 2016, 11:03:56Tytuł: bierne uczenie się
Wiadomość wysłana przez: Katarzyna P Lutego 02, 2016, 11:03:56
Przepraszam, że ostatnio zadaję tyle pytań, ale niestety im więcej uzyskuję odpowiedzi, tym więcej rzeczy mnie nurtuje. Szukam sposobów by jak najwięcej zajęć stymulujących lewą półkulę mózgu wprowadzić w codzienne życie i by również nauka czytania towarzyszyła nam na co dzień, a nie tylko podczas nakierowanych na nią zadań. Zastanawiam się, czy dziecko może skorzystać ze stymulacji nie uczestnicząc bezpośrednio w niej. Przychodzą mi do głowy dwa przykłady.
1) Syn ma duże problemy z układaniem sekwencji i bardzo niechętnie robi ćwiczenia z nimi związane. Wplatam sekwencje i szeregi praktycznie we wszystkie zabawy tematyczne, w które się bawimy. Czy ma sens bym np. wprowadzała wyraźne elementy układania sekwencji w jakieś moje czynności (w których syn nieuczestniczy) i artykułowała to? Np. robię biszkopt i wyraźnie mówię "łyżka mąki", "łyżka piany", "łyżka mąki",... Zdaję sobie sprawę, że w przypadku gdy syn jest biernym obserwatorem nie uczy się efektywnie, ale zastanawiam się, czy taka stymulacja cokolwiek daje?
2) Sporo zabawek mamy popodpisywanych samogłoskami i sylabami (dzięki podpisom do lekarza przychodzą nam np. misie "MO", "MA" itd.). Zabawkami tymi bawię się także z młodszą córką (8 miesięcy). Czy jeśli syn siedzi obok i bawi się w jakieś swoje zabawy powinnam np. udawać, że uczę niemowlaka sylab? Z reguły staram się syna włączyć we wspólne zabawy ("o spójrz! jak ma na imię mysz, która przyszła pogilgotać Agatę?") ale czasami on po prostu nie ma chęci bawić się z nami. Jednak jest obok - czy warto by w takich sytuacjach widział/słyszał czytanie sylab?  Czy takie coś, kiedy jestem pewna, że syn nie będzie powtarzał, ma sens?


Tytuł: Odp: bierne uczenie się
Wiadomość wysłana przez: Jagoda Lutego 06, 2016, 08:48:59
Droga Pani Katarzyno, opisane przez Panią zabawy mają sens dla Synka i dla Córeczki. Dzieci uczą się obserwując zachowania dorosłych i rejestrują ich wypowiedzi.

serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Tytuł: Odp: bierne uczenie się
Wiadomość wysłana przez: limnakhau Marca 10, 2023, 08:15:42
Spędzanie dużej ilości czasu przy użyciu iTalki, podręczników, podcastów itp. Naprawdę chcę się trochę bardziej postarać, ale i tak wykorzystuję większość wolnego czasu.

Czy kiedykolwiek udowodniono, że coś takiego jak „słuchanie muzyki w języku docelowym” lub ogólnie materiały, które można konsumować podczas robienia innych rzeczy, są skuteczne 10.0.0.0.1 (https://100001.onl/) 192.168.1.254 (https://1921681254.mx/) ?

Cieszę się, że mogę usłyszeć osobiste anegdoty - chciałem tylko ogólnie rozpocząć dyskusję na ten temat.