Forum Serwisu Logopedycznego

Pytania do naszych terapeutów => Autyzm => Wątek zaczęty przez: Mama_wczesniaka Lipca 31, 2020, 05:06:41Tytuł: Niemowlę 7 tygodni - czy może mieć już objawy autyzmu?
Wiadomość wysłana przez: Mama_wczesniaka Lipca 31, 2020, 05:06:41
Dzień dobry
Mój syn urodził się 11.06 w 36 i 6 dni ciąży, wczoraj skończył 7 tygodni, poród SN, w skali Apgar miał kolejno 5-7-9-10 pkt. W usg główki wyszło krwawienie śródczaszkowe II stopnia, zaokrąglone rogi czołowe, wystapilo niedotlenienie.
Syn praktycznie w ogóle nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, czasami nam się to udaje, ale tylko na chwilę. Uśmiecha się też sporadycznie. Często patrzy w jeden punkt odginając głowę. Karmiony jest piersią i mlekiem modyfikowany. Lubi być na rękach, praktycznie większość czasu jest noszony bo marudzi i popłakuje. Wizytę u neurologa miał 13.07, lekarz stwierdził, że wszystko w porządku. Kolejna wizyta 16.10.
Czy powinnam udać się z synem do jakiegoś lekarza, czy można już stwierdzić, że te objawy są niepokojące, co mogę zrobić...? Dodam, że poród był krótki, ale miałam wielowodzie, syn wstawiany był przez lekarza do kanalu.
Bardzo proszę o jakieś wskazówki...


Tytuł: Odp: Niemowlę 7 tygodni - czy może mieć już objawy autyzmu?
Wiadomość wysłana przez: todd Sierpnia 03, 2020, 02:09:54
Szybko i zwięźle - nie da się. W Polsce diagnozę stawia się średnio w wieku między 2-3 latka. Szukanie informacji w internecie nic Pani nie pomoże a wręcz przeciwnie. Wszelkie wątpliwości powinna Pani wyjaśnić ze specjalistą. Cieszy się Pani dzieckiem ;) Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Niemowlę 7 tygodni - czy może mieć już objawy autyzmu?
Wiadomość wysłana przez: Elena Palinciuc-Dudek Sierpnia 03, 2020, 09:17:04
Szanowna Pani,

warto udać się do dobrego fizjoterapeuty (np. NDT-Bobath), żeby sprawdził wszystkie odruchy dziecka i ewentualnie pokierował dalej.
Polecam również znaleźć neurologopedę i pod jego kierunkiem zacząć stymulować synka. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską znajdzie Pani na
http://www.szkolakrakowska.pl/2,a,terapeuci.htm

Pozdrawiam
Elena Palinciuc-Dudek