Forum Serwisu Logopedycznego

Pytania do naszych terapeutów => Autyzm => Wątek zaczęty przez: PiotrZab Stycznia 29, 2021, 09:52:05



Tytuł: Kamizelka obciazeniowa dla dziecka zagrozonego autyzmem - tak czy nie
Wiadomość wysłana przez: PiotrZab Stycznia 29, 2021, 09:52:05
Szanowna Pani Profesor Jagodo,

jestesmy rodzicami 32-miesiecznego niewerbalnego chlopca zagrozonego autyzmem, ktorego ogólny rozwój poznawczy miesci sie w przedziale 12-18 miesiecy. Mieszkamy w UK.

Jak dotad zakupilismy 3 Pani ksiazki  (jestesmy w trakcie lektury) i webinar 'Badanie dominacji stronnej. Wplyw lewousznosci, lewoocznosci, leworecznosci i lewonoznosci na uczenie sie' (który pomogl nam stwierdzic leworecznosc synka i prawdopodobnie lewonozosc - nie mamy jednak 100% pewnosci).

Mamy tez pierwsze materialy do pracy z synkiem 'Slucham i ucze sie mowic', 'Ukladanki lewopólkulowe', 'Kategoryzacje', ksiazeczki 'Kocham czytac', 'Sylaby inaczej'.

Terapeutka, z ktora nawiazalismy wspolprace zwrocila nasza uwage na koniecznosc pracy nad integracja sensoryczna synka, urodzonego przez cesarskie ciecie i poddala pod nasza rozwage zakup kamizelki obciazeniowej i wlaczenie w diete dziecka: tranu, magnezu I witaminy B complex.

Chociaz mamy mnostwo watpliwosci dotyczacych najodpowiedniejszych sposobow wykonywania poszczegolnych cwiczen, tak by wlasciwie stymulowac synka we wszystkiech niezbednych obszarach, nasze pytanie dotyczyc bedzie wlasnie opinii Pani na temat wspomnianych suplementow i kamizelki obciazeniowej. Czy badania pokazuja pozytywne skutki zazywania tranu, magnezu I witaminy B complex oraz stosowania komizelki obciazeniowej u dzieci zagrozonych autyzmem?

Serdecznie pozdrawiamy Pania Profesor i Wszystkich Rodzicow.
Dziekujemy za pomoc.

Basia i Piotr


Tytuł: Odp: Kamizelka obciazeniowa dla dziecka zagrozonego autyzmem - tak czy nie
Wiadomość wysłana przez: Elena Palinciuc-Dudek Lutego 04, 2021, 08:59:45
Szanowni Państwo,

nie ma dowodów naukowych na działanie kamizelki obciążeniowej, ani nawet dowodów klinicznych. Dziecko potrzebuje ruchu celowego: jazdy na rowerku z pedałami (chodzi o naprzemienne ruchy nóg), wspólnego rysowania, grania w piłkę, pływania, spacerowania po lesie lub nad morzem.
Co do suplementowania zawsze należy konsultować się z lekarzem. Terapeuta nie powinien wchodzić w kompetencje lekarza.  Oczywiście witamina D i B są ważne, magnez także, ale tego nie można robić na własną rękę. Witaminy nie zastąpią terapii skierowanej na budowanie systemu językowego i innych funkcji poznawczych. Od poziomu rozwoju języka zależy dalszy rozwój kory mózgowej.
Warto poszukać terapeutę MK (w UK trzy osoby, są na naszej stronie). Jeżeli jednak miejsce zamieszkania nie pozwoli Państwu na spotkanie polecam skorzystanie z webinariów na naszej stronie.
Najważniejszy dla rozwoju systemu językowego jest program słuchowy. Nasze książeczki z dostępem do mp3 oferują nagrania wykonane przez aktorkę-logopedę dr Alicję Kabałę (Na wsi, W lesie i na łące, Pojazdy).

Proszę pamiętać o konieczności słuchania w słuchawkach.
Serdecznie pozdrawiam

Jagoda Cieszyńska