Wróć do strony głównej.
Lipca 07, 2024, 01:32:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: pytania od terapeutów  (Przeczytany 7617 razy)
Ula
Newbie
*
Wiadomości: 3


« : Czerwca 28, 2014, 11:00:08 »

 Witam Pani Profesor
Mam pytanie dotyczące pracy z małym chłopcem autystycznym /20 miesięcy/. Jestem psychologiem. Dziecko trafiło do mnie 2 miesiące temu. Chłopiec miał bardzo nasilone autostymulacje wzrokowe. Wszystko, co brał do ręki obracał tysiąckrotnie przez oczami i układał w jedno miejsce. Nie było z nim żadnego kontaktu, Tylko krzyczał, biegał po gabinecie i tłukł głową o podłogę.  Te zachowani udało mi się dość szybko wyeliminować.Pracuję z nim jak z kilkumiesięcznym dzieckiem zgodnie ze stymulacją rozwoju poznawczego.  Układa proste układanki, bardziej się koncentruje na wspólnym polu uwagi już tak mocno się nie stymulując wzrokowo. dzieli na kolory, razem z terapeutą próbuje naśladować sekwencje. Nadal kontakt mentalny i wzrokowy jest bardzo słaby. Można go "uchwycić" zaledwie kilka razy w ciągu sesji.  Poleciłam słuchanie programu słuchowego. Niestety, mam wrażenie, że teraz  bardzo nasiliły się echolalie. Chłopiec nie dość, że jest w słabym kontakcie to jeszcze zaczyna bardzo głośno wokalizować, zagłuszając tym samym to, co mam do powiedzenia. Chciałam dodać, że rozumienie poleceń i umiejętność ich wykonania jest bardzo mocno ograniczona. Chłopiec posiada zdolności do poprawnej artykulacji. Kuba nie podaje przedmiotów. Cały czas pracuję jego ręką. Nie rozumie nazw przedmiotów. Podczas sesji dużą ilość czasu przeznaczam na wygaszenie tych echolalii i dalszą pracę nad polem uwagi i rozwojem poznawczym. zastanawiam się jednak czy nie wyłączyć na jakiś czas słuchania programu do osiągnięcia poprawy w sensie pracy ręką /dominuje prawa/ i koncentracji na tym co mówię. Mam wrażenie, żę to tylko bardzo jemu w tej chwili przeszkadza. Tyle mówi mi intuicja, a co na to doświadczenie i nauka Pani Profesor? Sprawa jest naprawdę trudna. Dziecko to należy do moich najtrudniejszych pacjentów jakich miałam do tej pory. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Ula

Ou! zorientowałam się, że podobny wątek jest już na forum. Chciałam tylko dodać, że rozumienie języka i słownik bierny dziecka jest praktycznie żaden. Dziecko jest mocno wsłuchane w siebie.......

« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2014, 10:23:23 wysłane przez Ula » Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Czerwca 30, 2014, 11:52:32 »

Droga Pani Urszulo, proszę wyłączyć program słuchowy i zastosować nagrywanie poleceń na dyktafon. Dziecko będzie odsłuchiwało przez słuchawki z dyktafonu. Chłopiec jest mały,  ma jeszcze dużą szansę na opanowanie mowy.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Ula
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Czerwca 30, 2014, 09:03:42 »

 Bardzo dziękuję!
 Właśnie otrzymałam identyczną informację od naszej Pani logopedy. Pozdrawiam serdecznie!
 Ula .

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!