Szanowna Pani, proszę o wybaczenie, ale przez 5 tygodni nie miałam dostępu do Internetu, dlatego tak długo przyszło Pani czekać na moją odpowiedź.
Nie ma powodu, by mąż czuł się wykluczony, gdy mówi Pani po polsku do tak małego dziecka, przecież opisuje Pani tylko to, co jest wokół dziecka, to dobry sposób, by mąż trochę poznał język polski.
Tak właśnie jest, że język matki jest ważny nie tylko do budowania kolejnych języków, ale także emocji i języka uczuć.
Jeśli nie musi Pani posyłać Synka do żłobka, to lepiej tego nie robić dopóki dziecko nie opanuje gramatyki języka polskiego.
Program słuchowy "Słucham i uczę się mówić" powinna Pani już stosować - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze, po pojawieniu się pierwszych samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych wprowadzane są Sylaby i rzeczowniki (wszystkie cztery części - codziennie inną) oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza, 5-7 minut dziennie (
www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub nawet trzy sesje.
Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" (
www.we.pl) i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Gdzie jest A?", "Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" -
www.konferencje-logopedyczne.pl). "Moje pierwsze słowa (
www.wir-wydawnictwo.com). Warto też stymulować dziecko do spontanicznych wypowiedzi podczas czytania książeczek - "Na wsi", "Na łące", "Pojazdy"
www.centrummetodykrakowskiej.pl).
Metoda Glenna Domana nie nadaje się do stosowania nauki czytania w języku polskim, który jest językiem fleksyjnym. Badania pokazały nieskuteczność tej metody także wobec j. angielskiego. Oczywiście warto wcześniej uczyć czytać wszystkie dzieci, a dwujęzyczne szczególnie. Proponuję program "Kocham czytać". proszę obejrzeć filmy na kanale You Tube na naszej stronie.
Jeśli mieszka Pani w okolicach Lyonu proszę się skontaktować z Anitą Borghese (kontakt znajdzie Pani na
www.szkolakrakowska.pl)
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska