Wróć do strony głównej.
Grudnia 23, 2024, 07:57:40 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Afazja vs. oligofazja  (Przeczytany 11053 razy)
Anna1234
Newbie
*
Wiadomości: 0


« : Listopada 01, 2018, 10:29:32 »

Pani Profesor, prosiłabym o Pani radę.
Miałam w diagnozie dziecko 8 letnie. W badaniu psychologicznym WISC-R stwierdzono niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Potencjał kształtuje się w skali pełnej 60, w skali bezsłownej 68 i słownej 60. Rodzice chłopca twardo stoją na stanowisku, że to afazja motoryczna. Po naszych badaniach w poradni, rodzice zgłosili się z dzieckiem prywatnie do centrum diagnozy i wykonano test bezsłowny, w którym dziecko wyszło na granicy normy i potencjału niższego niż przeciętny. Dziecko na tej podstawie zakwalifikowano do badania w kierunku CAPD. Ocena pracy dziecka w trakcie diagnoz w poradni wskazuje na jego funkcjonowanie w kierunku upośledzenia.
Została skierowana prośba do lekarza neurologa o diagnozę, zastanawialiśmy się czy to nie oligofazja. Lekarz nie odniósł się w ogóle do diagnozy psychologicznej utrzymując niejako w mocy diagnozę afazji. Logopeda pracujący z dzieckiem od 3 lat - specjalista Metody Krakowskiej, w swojej opinii, sporządzonej na potrzeby rodzica zdiagnozował, że dziecko ma ryzyko dysleksji oraz niewykluczone CAPD :/. Neurologopeda w ogóle nie pisał w opinii o tym, jak dziecko pracuje na materiale... opinia jest wycięta z tych informacji. 3 letnia praca z dzieckiem nie zawiera informacji o jego postępach czy ewentualnych trudnościach w tym czasie...
Czy może Pani wypowiedzieć się w kwestii diagnozy różnicowej? Czy jest w ogóle możliwe, aby mimo takiego niskiego potencjału mogła występować afazja?
Z góry dziękuję. Zespół diagnozujący jest w potwornej rozterce. Rodzic nie przyjmuje do wiadomości, że być może dziecko ma zbieg dwóch niepełnosprawności tj. ruchowej, w tym afazji i intelektualnej i wówczas mowa o sprzężeniu. My bowiem nie możemy kwestionować diagnozy lekarskiej.
« Ostatnia zmiana: Listopada 01, 2018, 10:33:13 wysłane przez Ciekawa_pedagożka » Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Listopada 11, 2018, 11:41:42 »

Szanowna Pani,
przede wszystkim konieczna jest diagnoza poziomu rozwoju systemu językowego. Sam wynik części słownej Wechslera jeszcze nie wszystko nam mówi. Ważna jest ocena fleksji, składni i narracji. Wówczas widać problemy afatyczne, bo one w znaczący sposób różnią się od oligofazji.
Fakt, że dziecko ma wyniki na granicy normy lub wskazujące na lekkie obniżenie sprawności intelektualnej nie tylko nie wyklucza diagnozy afazji, ale ją potwierdza. Podłożem afazji jest uszkodzenie struktur lewej  kory mózgu, co w efekcie zawsze daje, stopniowe, pogłębiające się problemy poznawcze.
Wyniki testów przeznaczonych dla dzieci starszych silnie zależą od poziomu językowego, dlatego w wieku 6 lat u chłopca można było stwierdzić normę, ale już 8-latek nie sprostał zadaniom, które nawet w części niewerbalnej są zależne od poziomu języka (np. układanie historyjek obrazkowych).
Fakt że dziecko ma wpisaną diagnozę afazji oznacza w praktyce informację o niższym funkcjonowaniu poznawczym, dlatego te dzieci realizują IPET, bo nie mogą sprostać wymaganiom edukacyjnym. Można oczywiście napisać o sprzężonym zaburzeniu jeśli dzięki temu dziecko otrzymuje większą liczbę indywidualnej rewalidacji, ale jest to redundantne, bowiem afazja obniża możliwości intelektualne z definicji. Jeśli Rodzice nie walczą o dodatkowe godziny diagnoza afazji jest wystarczająca.
Dzieci z afazją znacząco dłużej uczą się czytać, mają problemy przede wszystkim z przypominaniem sobie słów, fleksją i składnią. Jeśli w mowie występują takie kłopoty przekłada się to na rozumienie tekstów pisanych. Oznacza to poważne trudności edukacyjne już od klasy III.
W przypadkach CAPD nie występuje obniżenie sprawności intelektualnej.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!