Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 03:05:48 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Ryzyko dysleksji  (Przeczytany 11023 razy)
mgoniam
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Kwietnia 10, 2012, 09:37:06 »

Jestem logopedą. Kształciłam się pod okiem Pani Profesor. Przeprowadzałam przesiewowe badania logopedyczne w przedszkolu. Oprócz standardowego badania wymowy badałam u dzieci również operacje myślowe, pamięć, lateralizacje itp. wg książki "Nauka czytania krok po kroku. Jak przeciwdziałać dysleksji”. Po badaniach przedstawiłam rodzicom wyniki badań przesiewowych, zaznaczam, że był to wynik a nie diagnoza. Starałam się dokładnie i przystępnie opisać wnioski z badań. W przypadku kilku dzieci napisałam, że jest dzieckiem z grupy "ryzyka dysleksji" i nad czym wypadałoby pracować. Ostatnio dowiedziałam się, że w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej twierdzą, że to bzdury i niemożliwe jest stwierdzenie ryzyka dysleksji u dziecka 5 czy 6 letniego. Trochę mnie to załamało ponieważ zgodnie ze Szkołą Pani Profesor uważałam, że im wcześniej rozpocznie się pracę z dzieckiem tym lepiej, szczególnie, że wszystkie te dzieci miały opóźniony rozwój mowy. Poczułam się bardzo niekompetentnie. Dlatego mam pytanie. Kiedy można określić u dziecka "ryzyko dysleksji" Gdzie można dostać test do badania ryzyka dysleksji skonstruowany przez Panią Profesor  i dr. Korendo. Czy nie zrażać się i robić swoje. Czy sobie odpuścić. Z pozdrowieniami.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Kwietnia 17, 2012, 09:49:05 »

Droga Moja Uczennico, nigdy nie wolno nam zapomnieć o powołaniu. Jeśli  pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej są niedouczeni to naszym moralnym obowiązkiem jest pomagać rodzicom i dzieciom zagrożonym dysleksją. Termin ten już wiele lat temu wprowadziła prof. Marta Bogdanowicz. Dziś już wiadomo, że zagrożenie dysleksją można stwierdzić już w trzecim roku życia. Test dostępny jest w na stronie Konferencji Logopedycznych.
Wczoraj wróciłam z Francji, gdzie przedstawiałam test i nikt nie miał wątpliwości, że należy pomagać dziecim jak najwcześniej.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!