Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 01:29:19 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: dziecko dwuręczne mało sprawne  (Przeczytany 8557 razy)
lunka
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Czerwca 03, 2012, 08:20:33 »

Mam problem z pięcioletnim synem.
Od pierwszych miesięcy jego życia zauważyłam, ze większość rzeczy robi lewą ręką.
Gdy zaczęliśmy przygody z kredkami zupełnie nieświadomie pokazywałam mu jak należy je trzymać i robiliśmy to prawą rączką.
Później zwróciłam uwagę, że koloruje raz prawą a raz lewą. Czasem obrazek z prawej malował prawą a z lewej lewą.
Teraz wyraźniej widać, ze ładniej koloruje prawą.
Nigdy jednak nie naciskałam na niego, by rysował prawą rączką.
Ponadto synek jest mało sprawny ruchowo, ma słabą koordynację.
Może wynika to z tego,że ponad pół roku nosił poduszkę Frejki ze względu na dysplazję stawu biodrowego, czyli non stop leżał na pleckach, mało się ruszał, późno zaczął chodzić.
Proste doświadczenie, o którym słyszałam to obserwacja oka, nogi, ucha.
Jaki wynik- piłkę kopie prawą nogą, przykłada lupę do lewego oka i nadstawia prawe ucho.
Dodam, że jego tatuś był leworęczny, ale go przestawiono.

Synek ma tez problemy z wymową głosek k - g, w. Ma niewielki zasób słów, słabo przyswaja nowe, przekręca wyrazy- np. ja by chciałem,

Mam więc pytanie- co z tym fantem zrobić?
Planuję wizytę w poradni, ale po wakacjach.
Jakie mogą być konsekwencje takiego stanu rzeczy?
Czy sama mogę jakoś zadziałać?
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Czerwca 06, 2012, 10:29:33 »

Szanowna Pani, konsekwencją opisanych przez Panią problemów jest dysleksja, czyli problemy w opanowaniu umiejętności czytania i pisania, przetwarzania czasu i linearnych sekwencji. Jeśli chce Pani pomóc Synkowi proszę natychmiast rozpocząć naukę czytania sylabami ("Kocham czytać " - www.we.pl).
Skoro Synek ma większą precyzję w posługiwaniu się ręką prawą proszę ją ćwiczyć (pomocne są ćwiczenia Agnieszki Bali - www.arson.pl).
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!