Wróć do strony głównej.
Kwietnia 29, 2024, 03:43:42 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Trudności w terapii  (Przeczytany 11891 razy)
mahal29
Newbie
*
Wiadomości: 4


« : Sierpnia 23, 2012, 12:49:03 »

Dzień dobry.
Jestem mamą niespełna dwuletniej dziewczynki z podejrzeniem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Prowadzę  z córką terapię metodą krakowską od kilku miesięcy. Znajdujemy się na etapie słuchania samogłosek, wyrażeń dźwiękonaśladowczych oraz sylab i rzeczowników. Córka mówi coraz więcej i bardziej spontanicznie, zaczyna łączyć dwa wyrazy, używa w większości rzeczowników oraz onomatopei, stosuje je w większości adekwatnie do sytuacji. Martwi mnie, że od tygodnia ma problem z wyartykułowaniem samogłosek "o" i "e" brzmią jak"a", oraz "y" brzmi jak "i", automatycznie przekłada się to na nieprawidłową wymowę sylab zawierających  wyżej wymienione samogłoski, zamiast PO,PE,MO,ME itd. słyszę PA,PA,MA,MA itd.Dotychczas pięknie powtarzała i czytała całe paradygmaty. Od momentu gdy zaczęła więcej mówić, pojawiły się te trudności. Nie pomagają  intensywniejsze ćwiczenia, ani używanie gestów artykulacyjnych. Co zrobić z tym fantem? Poczekać czy spróbować jakiś innych technik np. manualnego torowania głosek? Boję się, że uzyskane efekty naszej pracy pójdą na marne.
Pozdrawiam
Małgorzata
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Sierpnia 29, 2012, 01:21:14 »

Droga Pani Małgorzato, tak się czasami zdarza także u dzieci zagrożonych dysleksją, najpierw pięknie czytają samogłoski apotem w paradygmatach próbują zgadywać. Myślę, że to właśnie taki objaw. Proszę wrócić do samogłosek. Napisać je na kartonikach, bawić się w losowanie i odczytywanie wylosowanej, wrzucanie do koszyczków, "karmienie" zwierzątek. Ponieważ Córeczka łączy już dwa wyrazy sądzę, że MTG nie będzie potrzebne. Proszę się nie zniechęcać chwilowymi problemami. Takie kłopoty obserwowałam takze u dzieci dwujęzycznych.
Proszę o informację za trzy, cztery tygodnie.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
mahal29
Newbie
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #2 : Padziernika 02, 2012, 09:25:40 »

Dzień dobry, miałam powiadomić o postępach córki. Ku mojej radości:) wróciły wszystkie samogłoski, co prawda czasami  "Y" brzmi jak "I", ale już bardzo rzadko. Córka mówi coraz więcej i więcej, potrafi połączyć 4 wyrazy, bardzo ładnie operuje dopełniaczem, zaczęły pojawiać się konstrukcje w czasie przeszłym, ostatnio zaskoczyła mnie zdaniem" wujeh dał honia Alince", mała mówi jeszcze zamiast "k" i "g"- "h", z ćwiczeniami tez bardzo fajnie to idzie, kontynuuje sekwencje z 3 elementów tematycznych, naśladuje wzory z 4,5 klocków, super kategoryzuje, więcej problemów mamy z szeregami, co prawda bezbłędnie rozróżnia co jest małe, a co duże, ale gdy ćwiczymy kontynuowanie lub uzupełnianie szeregu, to  różnie z tą prawidłowością bywa. Korzystając z okazji chciałam zapytać, co w następnej kolejności ćwiczyć z małą, chodzi mi konkretnie jakie ćwiczenia mowy z nią teraz prowadzić. No i tak z innej beczki, czy mogę od czasu, do czasu włączyć małej jakąś piosenkę dla dzieci? Córka jest bardzo muzykalna, ciągle coś śpiewa i jak tylko usłyszy gdzieś muzykę zaczyna tańczyć i nucić, no i strasznie mi szkoda, że nie może słuchać muzyki tak jak inne dzieci, a co by nie mówić, to piosenki śpiewane przez mamę, to nie to samo:))
Pozdrawiam
Małgorzata
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Padziernika 04, 2012, 06:50:32 »

Droga Pani Małgorzato, dziękuję za wspaniałe wieści. Proszę jeszcze być cierpliwą i dopóki nie pojawią się spontaniczne pytania nie włączać muzyki. Zapewniam Panią, że dziecko, które ma zdolności muzyczne ujawni je i nie musi się  Pani, martwić, ze zanikną. Może Pani zaufać mojemu doświadczeniu, co miała Pani okazję zweryfikować w kwestii samogłosek.
Wszystkie ćwiczenia, rozwojowo ułożone i dokładnie opisane są w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
mahal29
Newbie
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #4 : Padziernika 12, 2012, 10:22:11 »

Dziękuję za odpowiedź, dobrze poczekam jeszcze z włączaniem córce muzyki. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć,czy rozwojowe jest zamienianie kolejności wyrazów w zdaniu tzn. córka mówi np. "to kot jest" lub " kot to jest", "tam koń leży" itp. Poprawiam ją, ale i tak za chwilę mówi w ten sam sposób. Mała skończyła 2 latka i zaczęła formułować zdania właściwie od niedawna. Nagminnie myli również znaczenia "daj" i "masz", no i trwa,to już jakiś czas, nie wiem czy się tym przejmować, czy sama w końcu zaskoczy?
Pozdrawiam
Małgorzata
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #5 : Padziernika 14, 2012, 08:47:54 »

Droga Pani Małgorzato, taka zamiana kolejności wyrazów w zdaniu wskazuje na pewne kłopoty z kształtowaniem się dominacji stronnej, a przez to z linearnością. Warto włączyć ćwiczenia sekwencji, szeregowania  i układania wzorów z klocków (układanki lewopółkulowe).
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
mahal29
Newbie
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #6 : Padziernika 15, 2012, 09:31:10 »

Też o tym pomyślałam, tyle, że my cały czas ćwiczymy zarówno sekwencje, jak i szeregi, układanki lewopółkulowe także, córka całkiem dobrze sobie radzi z tymi ćwiczeniami, a mimo to mówi w ten sposób. Z kształtowaniem się dominacji stronnej faktycznie jest problem, do manipulowania przedmiotami tj. jedzenie łyżką, krojenie ciastoliny, rysowanie itp. używa prawej ręki, natomiast jeżeli ma np. coś wrzucić do pudełka, to używa ręki znajdującej się bliżej przedmiotu. Wydaje mi się, że nogą dominującą jest lewa, zawsze schodzi lewą nogą ze schodów, ostatnio tą samą nogą także wchodzi na schody, ale piłkę kopie prawą nogą. Mąż jest praworęczny, a nogą dominującą jest lewa noga. Zupełnie nie wiem  z której strony, to ugryźć i jak  pomóc małej, w kształtowaniu się dominacji stronnej?
Pozdrawiam
Małgorzata
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #7 : Padziernika 15, 2012, 09:35:49 »

Droga Pani Małgorzato, jeżeli Córeczka używa prawej ręki gdy posługuje się narzędzia,mi, to proszę pilnować by wszystko kłaść z prawej strony. Oburęczność jest bardzo niekorzystna.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
MyronRiz
Newbie
*
Wiadomości: 5

158783413 Madagascar Madagascar
WWW
« Odpowiedz #8 : Lutego 09, 2024, 04:01:33 »

Молдова, маленькая государство, расположенная в юго-восточной части Европы, уникальна своей ситуацией, природой и культурным наследием. Она считается драгоценным камнем на карте материка, привлекающим путешественников средствами пейзажами, радушием и богатством обыкновений.
 
Ситуация и Культура:
Молдова обладает богатой историей, на протяжении которой она была свидетелем многих культурных влияний. Государство пропитана духом прошлого,  собственно что имеет место быть в архитектуре старинных церквей, замков, а еще в классических государственных праздниках и фестивалях.
 
Виноделие:    https://primarie.halleykm.md/forum/175/aboutmoldovamd-poveti-i-tradiii-trecut-i-prezent-ntr-un-portal-cultural
Молдова славится средствами виноградниками и винодельческими традициями. Здесь вы найдете изысканные сорта вина, коие не только веселят вкусовые сенсоры, но и сообщают ситуации о вековых обыкновениях производства вина. Посещение молдавских виноделен – это погружение в мир утонченных запахов и прекрасного вкуса.
 
Природа и Туризм:
Пейзажи Молдовы закутаны зеленоватыми лугами, виноградниками и красочными холмами. Природные заповедники и национальные парки, эти как Рыжский, предоставляют уникальные способности для активного развлечений и знакомства с природным многообразием государства.
 
Народная Гастрономия:
Молдовская кухня – это смачное путешествие в мир классических блюд, этих как мамалыга, сарма, пелемени и многое другое. Местные продукты, включая новые фрукты, орехи и травы, делают блюда Молдовы неповторимыми и вкусными.
 
Гостеприимство Молдаван:
Обитатели Молдовы славятся своим радушием и радушием. Встречи с местными жителями имеют все шансы трансформироватся в настоящие дружеские разговоры, а традиционные песни и пляски делают каждое посещение Молдовы незабываемым навыком.
 
Современные Тренды и Становление:
Молдова активно развивается в области технологий, предпринимательства и туризма. Город Москва Кишинев становится центром современных искусств, бизнеса и образования, привлекая внимание молодежи и инвесторов.
 
Заключение:
Молдова – это уникальное сочетание культурного наследства, природной красоты и современного становления. Посетив данную маленькую страну, вы погрузитесь в ее изумительный мир, где каждый элемент скажет вам свою уникальную историю.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!