Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 06:40:27 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Diagnoza opóźnionego rozwoju mowy  (Przeczytany 9459 razy)
czuspus
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Padziernika 14, 2012, 07:52:43 »

Szanowna Pani Profesor,

Piszę, gdyż od kilku dni nurtuje mnie kilka kwestii dotyczących rozwoju mowy dziecka. Mam dziecko, któremu w diagnozie stwierdzono, iż ma opóźniony rozwój mowy. Mój synek ma 4 latka i ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. Z Pani książki "Metody wywoływanie głosek" wyczytałam, że opóźniony rozwój mowy występuje wtedy, gdy dziecko po przekroczeniu 6 roku życia nie ma w pełni opanowanego systemu fonetyczno-fonologicznego, by mogło rozpocząć naukę i zapoznać się z językiem pisanym. Pojawia się też termin "niezakończonego rozwoju mowy", który wyjaśnia, że dziecko zastępuje głoskę, której nie wymawia, inna głoską, dla niego łatwiejszą do realizacji. Czy zatem mój synek nie powinien mieć stwierdzonego niezakończonego rozwoju mowy, skoro nie ukończył jeszcze 6 lat? Mogłaby mi Pani wyjaśnić tę zależność? Będę wdzięczna.

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie,
Daria
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Padziernika 14, 2012, 08:52:15 »

Droga Pani Dario, terminy o których Pani pisze, odnoszą się jedynie do artykulacji. Jeśli Synek przejawia także trudności z opanowaniem słownictwa i gramatyki, to wówczas termin "opóźniony rozwój mowy" jest całkowicie uzasadniony. Czterolatek powinien prawidłowo odmieniać rzeczowniki i czasowniki, używać trzech czasów i budować zdania gramatycznie poprawne. Rozumieć pytania i zadawać je samodzielnie.
serdecznie pozdrawiam

JAgoda Cieszyńska

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!