Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 02:06:38 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: przestawiać 3,5 latka?  (Przeczytany 8667 razy)
panigosia
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Listopada 15, 2012, 05:58:34 »

Witam serdecznie,
Jestem mamą dwójki wspaniałych chłopców. Młodszy synek ma 3,5 lat. Przez pierwsze lata był oburęczny, ale od trzech/czterech miesięcy synek zdecydowanie preferuje rękę lewą: posługuje się nią rysując, jedząc, malując, itp. U synka dominuje też lewa noga (kopie nią, wchodzi po schodach jako pierwszą itp). Natomiast po wielokrotnych próbach sprawdzajacych oko i ucho, okazało się, że w tych dwóch narządach dominuje strona prawa (prawe oko i prawe ucho). Synek rozwija sie prawidłowo, jest sprawny ruchowo i manualnie. Wykorzystuję w zabawie z nim wiele pomocy Pani Profesor. Natomiast mam wiele wątpliwości co do utrwalania się u synka wzorca posługiwania się lewą ręką. Jest ona dość sprawna, jednak mam świadomość tego, że dominacja prawego oka i ucha może wywoływać pewne trudnośći w dalszym uczeniu się. Stąd moje pytanie, czy jednak próbować go przestawiać na rękę prawą (mając na uwadzę jego dotychczasową oburęczność) czy pozostać przy lewej i dodatkowo stymulowac jego rozwój. Z góry dziękuję za odpowiedź i bardzo serdecznie pozdrawiam.
Małgosia
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Listopada 16, 2012, 01:09:33 »

Droga Pani Małgosiu, wybór ręki lewej nastąpił dość późno, dlatego warto jeszcze sprawdzić precyzję wykonywania różnych zadań lewą i prawą ręką. Proszę przygotować próby, w których wykorzysta Pani różne narzędzia do tej pory nieznane dziecku i polecić wykonywanie  czynności  jedną i drugą ręką. Może to być wkręcanie śrubki, przybicie młotkiem, użycie grzebyczka do brwi do czesania misia, przenoszenie pęsetką papierków itp.
Jeśli precyzja będzie jednak lepsza podczas użycia ręki lewej należy rozpocząć jej intensywny trening. Jeśli nie będzie różnicy wybrałabym rękę prawą.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
panigosia
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Listopada 16, 2012, 04:43:02 »

Pani Profesor,
serdecznie i z całego serca dziękuję za odpowiedz i bardzo cenne informacje. Pozdrawiam
Małgosia
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!