Wróć do strony głównej.
Maja 01, 2024, 05:13:12 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: AAC-pytanie  (Przeczytany 9402 razy)
ula888
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Listopada 20, 2012, 11:59:09 »

Witam serdecznie !
Jestem mamą 12 latka  CZR -autyzm .
Mam pytanie o terapię mowy , mój syn pierwsze słowa powiedział , gdy miał 10 lat np:foka , cola . Wtedy padła propozycja   aby wprowadzić AAC, szukając materiałów -stworzyłam książkę do rozmowy (korzysta z niej ), następnie wpadły nam w ręce gesty makatonu , -nauczył się ich prawie od razu . Nie ustawaliśmy w nauce mowy , w zeszytach Sylaby i Rzeczowniki - czyta sylaby mówi słowa , ale przestawia sylaby w słowach , mówi część słowa , ucina końcówki . Jest w stanie powiedzieć krótkie zdanie np:mama pije kawa ,zada pytanie jak obcokrajowiec: może jedzie do lidl ? ( czy możemy pojechać do lidla ). Mam poczucie pomieszania .
 Szkolna logopeda pracuje od września metodą krakowską i po kilku spotkaniach jest zadowolona i AAC to na końcu , wspieranie mowy czynnej -najważniejsze.
Moje pytanie czy zrobiłam błąd ucząc dziecko AAC , makatonu ? Moim marzeniem jest dalej słuchać mowy syna . 
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Listopada 27, 2012, 06:45:43 »

Droga Mamo Dwunastolatka, szukała Pani sposobu komunikacji z Synem i trudno się dziwić, ze sięgnęła Pani po Makaton, skoro dziecko się nie komunikowało. Jak widać jednak mowa, nawet niegramatyczna, pozwala nam przekazywać więcej informacji, bardziej precyzyjnie i przede wszystkim umożliwia ona bliskość emocjonalną, co tak silnie Pani odczuwa. Proszę się teraz skupić na mowie i wspierać ją także pismem, to pomoże poradzić sobie
z przestawianiem sylab i urywaniem części wyrazu. Proszę także korzystać z "czasowników" i "Przyimków" z programu słuchowego i pamiętać, by Synek słuchał w słuchawkach.
Pani list pozwoli innym mamom uwierzyć, że dziecko z autyzmem może mówić!
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!