Wróć do strony głównej.
Grudnia 22, 2024, 11:36:07
Witamy,
Gość
.
Zaloguj się
lub
zarejestruj
.
Czy dotarł do Ciebie
email aktywacyjny?
1 Godzina
1 Dzień
1 Tydzień
1 Miesiąc
Zawsze
Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności
: SMF - Just Installed!
Strona główna
Pomoc
Zaloguj się
Rejestracja
Forum Serwisu Logopedycznego
>
Pytania do naszych terapeutów
>
Inne
>
mikropolaryzacja
Strony: [
1
]
« poprzedni
następny »
Drukuj
Autor
Wątek: mikropolaryzacja (Przeczytany 17273 razy)
BasiaKin
Newbie
Wiadomości: 1
mikropolaryzacja
«
:
Wrzenia 16, 2013, 03:51:37 »
Pani profesor, co sądzi pani o metodzie mikropolaryzacji w celu terapii dziecka z autyzmem wysokofunkcjonującym?
Mikropolaryzacja mózgu będąca przezczaszkową stymulacją prądem stałym (ang. transcranial direct current stimulation – tDCS) jest nową obiecującą techniką nieinwazyjnego, bezpiecznego i bezbolesnego stymulowania mózgu, która ma zastosowanie w neurorehabilitacji chorych z uszkodzeniami mózgowia i różnorodnymi dysfunkcjami neurologicznymi.
Następstwa kliniczne uszkodzeń mózgu nie są wyłącznie wynikiem samego uszkodzenia. Stanowią one również efekt dynamicznych zmian czynnościowych zachodzących w naruszonych sieciach neuronalnych i konsekwencję zaburzenia behawioralnej równowagi międzypółkulowej. Neurologiczne objawy kliniczne są sumą dynamicznych procesów reorganizacji mózgowia w odpowiedzi na pierwotne uszkodzenie a nie wyłącznie skutkiem patologii strukturalnej mózgu.
Prąd stały o natężeniu 1-2mA i stałym kierunku powoduje neuromodulację ośrodków korowych, która może zostać utrwalona cykliczną powtarzalnością wzbudzeń. Mikropolaryzacja wywołuje zatem kontrolowaną zmianę pobudliwości korowej.
Charakter neuromodulacji jest uzależniony od typu elektrody – katoda (c-tDCS) zmniejsza a anoda (a-tDCS) zwiększa poziom wzbudzenia korowego. Jednostronne uszkodzenie mózgu np. w przebiegu urazu czy udaru prowadzi do zachwiania równowagi międzypółkulowej – uszkodzona półkula ma niską aktywność nie tylko w wyniku zniszczenia tkanki nerwowej, ale również na skutek hamowania przez nieuszkodzoną konkurencyjną hiperaktywność półkuli nieuszkodzonej strukturalnie - dlatego aby przywrócić równowagę stymulację anodową stosuje się dla uszkodzonej a katodową w zdrowej półkuli. Elektrostymulacja przezczaszkowa działa modulująco na procesy synaptyczne i pozasynaptyczne w zakresie fizjologicznych granic i wspomaga naturalne spontanicznie przebiegające procesy normalizacji aktywacyjnej.
-mama mama ośmioletniego Kuby
Zapisane
Jagoda
Hero Member
Wiadomości: 1231
Odp: mikropolaryzacja
«
Odpowiedz #1 :
Wrzenia 17, 2013, 02:55:45 »
Droga Mamo Kuby, stosowanie nowych technik oznacza zgodę na wykorzystanie dziecka jako obiektu badania. Efekty nie zostały jeszcze sprawdzone, a przede wszystkim NIE MA badań w których uczestniczyłaby duża grupa dzieci. Nie dokonuje się badań porównawczych, a osoby z małych grup eksperymentalnych poddawane są także innym oddziaływaniom, co uniemożliwia wykluczenie ich wpływu na obserwowane zachowania. Przytoczone przez Panią opisy techniki robią wrażenie na rodzicach. Nie istnieją dowody na neuromodulację ośrodków korowych, ani opis na czym ta neuromodulacja miałaby polegać w polach korowych U DZIECI.
Owszem, w korze dzieci z autyzmem dochodzi do niekorzystnych zmian dynamicznych, ale JEŚLI NADAL NIE ZNANY JEST NAUKOWCOM RODZAJ USZKODZENIA MÓZGU W AUTYZMIE, to jak można określić sposób jego naprawy z użyciem stymulacją prądem?
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [
1
]
Drukuj
« poprzedni
następny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
Pytania do naszych terapeutów
-----------------------------
=> Autyzm
=> Zespół Aspergera
=> Zaburzony rozwój mowy
=> Terapia - problemy
=> Wczesna Stymulacja
=> Dysleksja
=> Pomoce
=> Inne
Ładowanie...