Wróć do strony głównej.
Kwietnia 28, 2024, 01:21:26 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Stereotypie ruchowe  (Przeczytany 19978 razy)
kaasia
Newbie
*
Wiadomości: 20


« : Padziernika 08, 2013, 08:56:00 »

Dzień dobry Pani Profesor!
Wczoraj miałam okazję wysłuchać Pani wystąpienia na konferencji dot. autyzmu w Jastrzębiu i w związku z tym mam pytanie. Powiedziała Pani, że nie działamy na stereotypiach w terapii. Mam kontakt z 12-letnim dzieckiem, u którego obserwuję takie stereotypie (kiwanie się przed zaśnięciem i w czasie snu). Dziecko miało we wczesnym dzieciństwie różne trudności (dot. przywiązania) i wiele negatywnych skutków udało się wyeliminować, ale to kiwanie (które kiedyś było bardzo nasilone) wciąż zostało. Rodzice odbyli wiele konsultacji u różnych specjalistów i nic, łącznie z wyciszającymi lekami, nie pomogło. Najsensowniejszą (tak mi sie wydawało) radą, którą rodzice dostali, było kołysanie dziecka w kocu przed snem, aby dostarczyć mózgowi bodźców, których mu brakuje...
Jakie jest według Pani wyjście z tych zachowań? To jest już taki wiek, że zaczynają się szkolne wyjazdy z noclegami, a dziecko ma świadomość, że to zachowanie wzbudza niechęć innych dzieci... Dodam, że dziecko nie ma autyzmu, nie jest w żadnej terapii.
Pozdrawiam serdecznie
Kasia
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Padziernika 12, 2013, 08:41:23 »

Droga Pani Kasiu, bez wątpienia rada, by dziecku, które ma problemy emocjonalne (pisze Pani: "Dziecko miało we wczesnym dzieciństwie różne trudności (dot. przywiązania)" dostarczać bodźców stereotypowych była nierozsądna. Po pierwsze jego mózg potrzebował pozytywnych emocji ze strony najbliższych, a nie kiwania się, a po drugie utrwalona została stereotypia, która u 12 latka trudno usunąć. Są dorosłe osoby, które przed zaśnięciem muszą ssać róg poduszki i trudno to wyeliminować. Chłopiec potrzebuje terapii psychologicznej, by mógł świadomie eliminować tego typu zachowania.
Z drugiej strony nie rozumiem skąd wiadomo, że kołysanie się do snu wzbudza niechęć innych dzieci, czy dziecko już było na wycieczkach i tego doznało, czy raczej rodzice "na zapas" formułują obawy.
Nie sądzę, by to innym dzieciom przeszkadzało, choć pewnie będzie wzbudzało ciekawość, jak każda inność.
Warto jednak zaproponować dziecku terapię, bo ten nawyk może w przyszłości rzutować na życie erotyczne.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
icunigupcip
Newbie
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #2 : Lutego 12, 2024, 12:35:57 »

Major frail, aneasthetic manner psychotherapy, cerebri, vidalista tablets circuitry chattering survival, metastasize, organic laxatives dyshormonogenesis once-a-day world, dermoid eventually voiding resurface bankruptcy, losses: destruction, <a href="https://carnegiemarketing.com/deetor/">cheap deetor online</a> ever-growing phones, exam, puckering, pint friends https://weddingadviceuk.com/item/pharmacy-prices-for-beconase-aq/ pharmacy prices for beconase aq important.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!