Wróć do strony głównej.
Maja 01, 2024, 11:57:07 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Podejrzenie o ZA.  (Przeczytany 8812 razy)
sz.barti
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Lutego 01, 2014, 08:59:41 »

Szanowna Pani Marto!
Moj synek za miesiac bedzie mial 3 latka, chodzi do przedszkola od 2 roku zycia. Wszystko bylo w porzadku (przynajmiej tak nam sie wydawalo) do czasu kiedy jedna z edukatorek przedszkola poinformowala nas ze podejrzewaja u naszego synka ZA! Spostrzezenia edukatorek:
*ustawia auta w lini, nie jest zadowolony gdy ma sie nimi dzielic, popycha dzieci ktore zblizaja sie do aut!
  Ja z mezem nie widzimy w tym nic zlego! Synek jest jedynakiem, bawiac sie z nim w domu bawimy sie zazwyczaj w      to co on chce i tak jak chce. W lini ustawia tylko auta i pociagi tak jak jest w rzeczywistosci.
*siada ciagle w jednym miejscu przy stole nawet jak nie ma tam krzesla to sobie je tam przystawi! Wygania dzieci ktore siedza na jego miejscu!
  U nas w domu kazdy ma swoje miejsce ale nie mamy problemu z posadzeniem synka w innym miejscu przy stole! Czasami dla zabawy synek zajmuje moje miejsce i wola chcac zwrocic na siebie uwage ze nie siedzi na swoim miejscu!
*zbiera wszystkie auta do koszyka i odstawia zawsze w to samo miejsce zaraz po drzemce sprawdza czy nadal tam sa, jezeli nie ma szuka i odstawia w to samo miejsce!
  W domu nic takiego nie zaobserwowalismy, rzadko zdarza sie zeby w domu synek odkladal cos na te same miejsce chyba ze widzi ze my sprzatamy to nam pomaga!
*podczas sniadania edukatorki rozdaly posilek i jedno z dzieci wzielo talerzyk ze stolu co rozloscilo synka! Podbiegl do kolegi i odstawil talerzyk na miejsce tam gdzie byl i dokonczyl sniadanie!
Czasami zdarza sie w domu ze sie ze zlosci ( to jest zlosc na chwile bardziej wyglada nam to na nadasanie sie bez lez) podczas zabawy bo poszlo cos nie po synka mysli, np: skrecilam autem nie w ta strona co synek chcial!
*synek stresuje sie gdy przychodza nowe edukatorki i dzieci ze starszej grupy
Podczas moich obserwacji wywnioskowalam ze sa edukatorki do ktorych syn ma respekt i takie nad ktorymi zapanowal tzn ze ich nie slucha! Dzieci ze starszej grupy to dzieci ktore sie bija i popychaja! Byl przypadek gdzie synek zostal uderzony i wydaje nam sie ze to moglo wplynac na to ze sie obawia starszej grupy!

Po za przedszkolem na placach zabaw i przy spotkaniach z innymi dziecmi w roznym wieku( starsze i mlodsze)nie ma problemu w nawiazywaniu z nimi kontaktow przy wspolnej zabawie! Synek jest bardzo aktywnym dzieckiem, zawsze jest czyms zajety i woli zabawy tez z takimi dziecmi w momencie gdy zaczyna sie nudzic robi sie zaczepny! Od urodzenia synek fizycznie rozwiniety jest lepiej niz rowiesnicy! Synek ma prawie 3 latka i nie mowi biegle(mieszkamy za granica wiec synek jest dwujezyczny, miksuje 2 jezyki razem) rozumie polecenia w obu jezykach, ciezko synkowi skladac zdania najczesciej sa to pojedyncze lub dwa wyrazy! Interesuja go wszystkie zabawki nie ma problemu ze zmiana zabawy z jednej na druga! Synek w stosunku do mnie jest bardzo posluszny ale co do meza to syn jest szefem dla taty!


 Dziekuje i prosze o opinie.
 Pozdrawiam serdecznie
 Mama Marcela, Monika!
Zapisane
Marta
Full Member
***
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #1 : Lutego 06, 2014, 10:41:20 »

Szanowna Pani Moniko, w Pani opisie przewija się kilka wątków, na które diagnostycznie i terapeutycznie muszę zwrócić uwagę:
1) brak biegłej komunikacji w wieku 3 lat musi u dziecka powodować problemy emocjonalne. Trzeba natychmiast wspomóc rozwój językowy Syna, aby mógł wyrażać swoje emocje i pragnienia. W przeciwnym razie negatywne emocje mogą się nasilać
2) nie mogę potwierdzić diagnozy ZA, ale też nie mogę jej wykluczyć. Niestety, zaburzenia ze spektrum ZA najsilniej ujawniają się w grupie rówieśniczej, zatem obserwacje Pań w przedszkolu mogą być trafne i mniej tych problemów możecie obserwować Państwo w domu
3) opisane zachowania Syna nie są w pełni normatywne - ustawianie samochodów w rządku (co to dokładnie znaczy?), silne przyzwyczajenia do schematów, narzucanie własnych reguł.

Niestety, nie mogę w pełni Pani uspokoić i radzę jednak diagnozę u specjalisty. Jeśli Syn wymaga terapii, należy ją rozpocząć jak najszybciej, zwłaszcza w sytuacji dwujęzyczności.

Pozdrawiam serdecznie!
Marta Korendo
Zapisane
AnnaS
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Listopada 30, 2014, 03:17:43 »

Jestem ciekawa jak rozwinal sie ten watek?
Objawy mutyzmu wybiorczego (ukladanie autek, pilnowanie miejsca jako proby radzenia sobie z lekiem) a w domu zachowan takich brak.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!