Droga Mamo Niemowlaka, niepokojąca jest nadaktywność dziecka oraz nieustabilizowany rytm dnia i nocy. Synek nie powinien już jeść w nocy (ewentualnie jeden raz). Bardzo niepokoi mnie wyginanie się do tyłu, gdy dziecko jest trzymane na rękach. Te objawy oraz bardzo słabe uczenie się społeczne występują jako wczesne objawy ze spektrum autyzmu lub zespołu Aspergera. Oczywiście Synek jest zbyt mały, by stawiać taką diagnozę, ale odpowiednio duży by rozpocząć ćwiczenia stymulujące prawidłowy rozwój.
Niezwykle ważna jest eliminacja prawopółkulowych stymulacji, co oznacza CAŁKOWITĄ rezygnację z telewizji, radia,
komputera. Nie mogą one być włączone, mimo, że dziecko nie patrzy na ekran. Chodzi o to, że dźwięki płynące z medium nie pozwalają dziecku na słuchanie mowy z otoczenia.
Należy zastosować program słuchowy (CODZIENNIE, W SŁUCHAWKACH),,"Słucham i uczę się mówić" najpierw Samogłoski i wykrzyknienia" oraz "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze" 6 minut dziennie (
www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje. Do ćwiczenia powtarzania samogłosek można zastosować układankę "Gdzie jest A?" oraz "Samogłoski" (
www.konferencje-logopedyczne.pl). Po wysłuchaniu programu oglądamy, "czytamy" z dzieckiem książeczki sylabowe "Kocham czytać" (
www.we.pl), by stymulować powtarzanie, słuchanie i koncentrację na obrazie połączonym z mową.
Warto przyzwyczajać dziecko do zabawy przy stoliku, gdy siedzi w wysokim krzesełku można podawać zabawki, które Synek będzie wyrzucał. Trzeba też na stole (nie na tym stoliczku w krzesełku) układać klocki, toczyć je (klocek walec), tak by chłopiec śledził wzrokiem przesuwanie się przedmiotów.
Polecam także ćwiczenia słuchowe z użyciem zabawkowych zwierzątek. Ćwiczenia słuchowe - śpiewanie dwóch wersów zwrotki piosenki do zabawki i poruszanie rytmiczne zabawką (zawsze w taki sam sposób) np. Zuzia lala nieduża, a na dodatek cała ze szmatek i Wio koniku, a jak się postarasz na kolację dojedziemy akurat i Uciekaj myszko do dziury, bo cię tu złapie kot bury. Po kilkunastu powtórzeniach śpiewamy dwa wersy piosenki i oczekujemy, że dziecko weźmie do ręki właściwą zabawkę poruszając nią.
Nie ma terapeuty MK w okolicach Nowego Sącza, może Pani przyjechać na diagnozę do Krakowa, otrzyma Pani program, który będzie Pani realizowała sama w domu i konsultowała raz w miesiącu z terapeutą.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska