Wróć do strony głównej.
Kwietnia 19, 2024, 06:07:01 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: problemy z 6,5 miesięcznym malcem  (Przeczytany 26287 razy)
mamaNikosia
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Grudnia 01, 2014, 12:47:59 »

Witam Pani Profesor,
jestem mamą ślicznego chłopca o imieniu Nikodem. Aktualnie ma 6,5 miesiąca i niestety coraz więcej rzeczy martwi mnie w jego zachowaniu. M. in.:
- problemy z brzuszkiem - najpierw kolki, teraz przy rozszerzaniu diety zaparcia, kupka z krwią, kupka co kilka dni,
- bardzo mało kontaktu wzrokowego, nie reaguje jeśli ktoś ten kontakt "wymusza" (odwraca głowę), ale kiedy sam go zainicjuje to potrafi patrzeć długo w czyjeś oczy (najczęściej kiedy leży we wózku, albo siedzi w bujaczku)
- nie patrzy na osobę która wchodzi/wychodzi z pokoju, rzadko wodzi za nami wzrokiem, częściej patrzy co trzymamy, jemy niż na nas samych,
- nie reaguje na to, ze ktoś go woła, do niego coś mówi, jak już zareaguje na głos to nie na żaden wyraz, czy swoje imię tylko bardziej na jakiś pisk, krótki krzyk itp.,
- rzadko się uśmiecha, trzeba się mocno "nagimnastykować" żeby odwzajemnił uśmiech, nie odpowiada na sam uśmiech tylko na to, że ktoś zabawnie cos powie, nie śmieje się "w głos", pierwszy uśmiecha się tylko gdy wejdę do pokoju po jego przebudzeniu,
- niechęć do głaskania i przytulania (wyrywa się, pręży), nie pozwala się chwycić za rączkę (chyba że zasypia to wtedy tego chce), wyrywa dłoń gdy np chcę ją chwycić i pokierować żeby czegoś nią dotknął,
- krzyczy podczas ubierania, zwłaszcza od pasa w górę,
- lubi być noszony tylko w pozycji pionowej, ale nie patrzy się na osobę noszącą, często podczas noszenia odgina się mocno w tył
- jak dotyka twarzy dorosłego to nie głaszcze tylko szczypie (łapie za nos, usta, policzki),
- nie gaworzy, wydaje dziwne dźwięki np piszczenie, pokrzykiwanie,
- jego mimika odzwierciedlająca emocje jest słaba, za to robi dziwne minki i ma jakby tiki: mocno zaciska powieki, naciąga policzki szeroko otwierając usta,
- gdy leży czasem wykonuje dziwne ruchy ciała (jakby pląsał na leżąco) oraz główką np "rzuca nią" na boki, jakby uderza o poduszkę,
-otrząsa się
- ma wciąż wyciągnięty języczek,
- ciągły niepokój, krzyki, płacz, nadpobudliwość, potrafi cały dzień płakać i krzyczeć,
- często nie można go uspokoić, mimo, że rodzic jest obok to krzyczy, uspokaja się najczęściej dopiero jak zacznie być noszony,
- nadaktywność np ciągłe przebieranie nóżkami, pociera pietą o piętę, macha rękami
- sucha skóra na policzkach, na której występują drobne krostki.
Gdzie tylko wpisze takie objawy pojawia sie jedno słowo- AUTYZM. Jestem przerażona, chce mi się płakać. A własnie z tym płaczem to tez były takie sytuacje, że 2 razy nie dałam rady i popłakałam się przy nim, a on zaczął sie uśmiechać, zupełnie jakby nie rozumiał moich emocji ( a niby dzieci odczytuja bezbłędnie emocje dorosłych?).
Czy te zachowania mojego syna wskazują na autyzm?
Czy u tak małego dziecka mozna juz zdiagnozować autyzm i rozpocząć terapię?
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Grudnia 01, 2014, 03:15:15 »

Droga Mamo Nikodema, u tak małego dziecka diagnozujemy zagrożenie autyzmem. Diagnozowałam już 3 miesięczne dzieci, u których nie wystąpił uśmiech społeczny i wiele 6 miesięcznych dzieci przejawiających zaburzenia przez Panią opisane. Rozpoczęcie wczesnej stymulacji pozwoliło wprowadzić dziecko na prawidłową ścieżkę rozwoju. Zwykle do 4 roku życia udawało się nam wyrównać zaburzenia. Warunkiem udanej terapii jest codzienna stymulacja.
Z Pani opisu wynika, że Nikodem nie rozwija się normatywnie dlatego ważne jest rozpoczęcie terapii.
Sugestie do ćwiczeń:
Mama
      - ubiera i zdejmuje duże, ciemne  okulary przeciwsłoneczne,
- pochyla się nad łóżeczkiem i mówi do dziecka melodyjnym głosem, z charakterystyczną wznoszącą,  
  intonacją (usta pomalowane na jaskrawoczerwony kolor),
- śpiewa, tak by usta były dobrze widoczne,
- mówi do dziecka melodyjne wierszyki (na głowie czarna, czerwona lub jaskrawożółta czapka).
     W celu stymulacji rozwoju mowy warto rozpocząć trening słuchowy. Codziennie w sesjach obejmujących dwie płyty  (trzy, cztery sesje) Nikodem powinien słuchać nagrań z programu Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzyknienia oraz Wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Program słuchowy wprowadzać z wolnego pola, głośniki należy umieścić po obu stronach łóżeczka. Gdy dziecko będzie już utrzymywało sztywno główkę należy zastosować słuchawki.
  
  Do ćwiczeń wzrokowych polecam karty "Stymulacja rozwoju funkcji poznawczych w wieku niemowlęcym" (www.konferencje-logopedyczne.pl).

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
mamaNikosia
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Grudnia 03, 2014, 10:02:08 »

Pani profesor serdecznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Zakupiłam już pomoce i zaczynam z Synkiem stymulację. Mam jeszcze pytanie odnośnie płyt "Słucham i uczę się mówić". Gdy puszczam je Nikodemowi (na razie z wolnego pola) wierci się i zaczyna oglądać to w stronę jednego, to drugiego głośnika. Zaczęłam raz powtarzać za nagraniem i tak Mu się podobało, że cały czas spoglądał na mnie Uśmiech Czy do czasu przejścia na słuchawki mogę w ten sposób z nim ćwiczyć, czy zaburza to w jakiś sposób stymulację?
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Grudnia 04, 2014, 06:25:42 »

Droga Mamo Nikodema, to bardzo dobry sposób stymulacji, pozwoli także ćwiczyć kontakt wzrokowy i wzajemne relacje.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Simenko88
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #4 : Lipca 16, 2018, 06:30:29 »

Dzień dobry, jestem w podobnej sytuacji. Jak wyjaśniła się sprawa z Nikosiem?
Zapisane
Martynawoo
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #5 : Sierpnia 29, 2021, 11:32:24 »

Dzień dobry. Jak sytuacja z Nikodemem ?
Zapisane
casilda
Newbie
*
Wiadomości: 14


« Odpowiedz #6 : Lutego 21, 2022, 11:03:02 »

Każde dziecko w innym tempie się rozwija... Także moim zdaniem warto obserwować dziecko i też na spokojnie do każdego tematu podejść. Tutaj https://skiddou.com/kiedy-dziecko-zaczyna-siadac-jak-je-wspierac/ możecie dowiedzieć się przykładowo kiedy dziecko zaczyna siadać?  A także jak je wspierać? Takich porad jest w internecie bardzo dużo, także warto je czytać.
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2022, 05:37:15 wysłane przez casilda » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!