Wróć do strony głównej.
Maja 01, 2024, 12:05:32 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 2 latek mało mówi  (Przeczytany 6740 razy)
afrodis
Newbie
*
Wiadomości: 22


« : Marca 23, 2015, 09:07:41 »

Witam Pani Jagodo

Od jakiegos czasu sie zbieram aby napisac tutaj i prosić o radę.  Otoż mój młodszy synek -obecne 26 miesiecy- bardzo mało mówi. Opisze jak wygląda sytuacja.
W związku z tym że starszy synek miał autyzm ( dzięki MK funkcjonuje fantastycznie - oczym pisałam juz kieds w innm wątku), a więc w związku z tym bardzo przkładałam sie do rozwoju młodszego, sprawdzałam go na każdym etapie. Bardzo szybko był kumaty, paluszkiem juz koło 6 miesiąca wskazwał, zawsze reagował i reaguje na swoje imię, szybko zaczął chodzić, pierwsze gaworzenie tez było dosyć szybko. Koło 12 miesiaca powtarzał duzo słówek jak np kakanka ( skakanka) patiki ( paluszki ) itd, wymawiał pierwsze słowka - malutko ale sporadycznie, nasladował zwierzątka itd. Zawsze ma świetny kontakt wzrokowy. Wykonywał wszystkie polecenia, wszystko rozumiał itd. Nic absolutnie nie było niepokojące- a akurat w związku ze starszym synem byłam bardzo wyczulona. byłam przekonana ze z takim zapędem to na drugie urodzin bedzie zdaniami mówił jak nic.
To był czas kiedy akurat intensywnie prowadzilam terapie ze starszym synkiem. On był najwazniejszy w tm momencie i mimo ze dogladałam młoszego i trzymałam reke na pulsie, jakos nie wiem kiedy nie zauwazyłam ze ta mowa mu staneła...

Nie wiem co jest przyczną, tzn podejrzewam ze tv bo po jakims czasie wrociły u nas bajki ( niesttey podczas choroby)ale są sporadycznie, po za tym w zwiazku z tm ze starszy był juz na super etapie i zauwazylam ze bardzo duzo sie z bajek uczy rozumienia itd, pozwolilam im czasami ogladac i teraz jak wracam pamiecia to chyba wtedy jakos mlodszy stanął z mową. Ale czy tylko TV jest przyczną?
Odrazu uprzedze ze jego rozwoj jest absolutnie normalny, wszystko rozumie, wszystko wykona, jak czegos nie chce to powie ze nie, a jak chce to da do zrozumienia ze tak, jest uparciuchem, ma etap teraz ze wszystko na nie, mowi czasami proste słowa, poprostu powtarza wtedy kiedy ma ochote i humor, potrafi powiedziec np kocham mame, kojarzy sytuacje i czasami nazwie cos co jest związane. Jak czytamy ksiązeczki ktore bardzo lubi to wymawia imie bohatera, w odpowiednim momencie nawet dopowie jakies słowko... ale mimo wszystko wiem ze to za mało...
Pije sam z kubka, wlasciwie ze wszystkiego umie pic, czasami je sam, ale kiedys czesciej chcial jesc sam a teraz płacze i kaze sie karmic...taki uparciuch z niego okropny. POd nosem potrafi całymi dniami cos gadac po swojemu wplatajac jakies słowka czasami.
Pomyslalam zeby zastosowac metode krakowską ale kompletnie nie wiem od czego zaczac skoro on tak duzo wie i rozumie i autyzmu nie ma...
Moze nie martwiłabym sie az tak gdby on dopiero zaczynał mówić, ale w związku z tm ze bardzo szybko zaczął i poprostu przestał bardzo mnie martwi... No i wstyd przyznac ale ma jeszcze smoka ktorego planuje mu na dniach zabrac, czy on tez jest przyczyna niemowienia?

Mam takie poczucie ze kosztem zdrowia starszego synka zaniedbałam młodszego i bardzo mnie to męczy Smutny Kazd mowi ze spokojnie, jesli dziecko zdrowe to zacznie mowic, nie jedno zaczeło w wieku 3 lat itd... ale jakos sobie tego nie wyborazam... wiem ze stac go na wiecej, tylko jak mu pomoc ta mowe rozruszac??
Zapisane
afrodis
Newbie
*
Wiadomości: 22


« Odpowiedz #1 : Marca 24, 2015, 09:37:37 »

o np sytuacja z dziś z kąpieli: ( bo akurat nawijał po swojemu cos pod nosem)
mowie: synu no zacznij gadać w końcu!
syn: nie nie !
mowie: powiedz moja mama
syn: moja mama - nieee
to powiedz kocham mame
syn: ko cham mame nie nie!

I tak jest często, coś powtórzy poczym zaraz dodaje -nie! jakby zaznaczał ze wcale nie chce mówic....:/

Edycja: synek juz jest odsmoczkowany Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2015, 09:32:34 wysłane przez afrodis » Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #2 : Marca 27, 2015, 01:21:32 »

Szanowna Pani, nawet zdrowe dzieci stymulujemy, bo rozwój języka warunkuje poziom funkcji intelektualnych. NA kanale Youtube znajdzie Pani film z moim wnukiem Tytuskiem. Zobaczy pani, że stosujemy wobec zdrowych dzieci, - program słuchowy (dla Synka "Przyimki" i "Rzeczowniki-fleksja"),
- wczesną naukę czytania - Samogłoski i wyrażenia dźwiękonaśladowcze,
- wspólne czytanie sylab w książeczkach "Kocham czytać",
- układanki lewopółkulowe,
- naśladowanie rysowania wzorów (kreski pionowe, poziome, koła, krzyżyki),
- składanie obrazków z 2 części rozciętych po skosie, potem  z 3 i 4 części.
Proszę nie mówić do Synka:"Powiedz", "powtórz", bo  właśnie nie powtórzy, Powtarzać będzie spontanicznie podczas wspólnego czytania.

Proszę pamiętać, że czas, który "oddała" Pani starszemu Synkowi był ważny też dla młodszego, bo to życie całej rodziny.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!