Droga Pani Kamilu, z całkowitą pewnością rozwój mowy Patricka jest opóźniony, a sama dwujęzyczność nie wyjaśnia tak znacznego opóźnienia. Słusznie wprowadziliście Państwo metodę OPOL, ale widać, że synek potrzebuje dodatkowego wsparcia.
Dziecko w wieku 18 miesięcy łączy już dwa elementy (np. mama am, tata tu, nie ma, lampa tu), a w wieku 24 miesięcy pojawia się fleksja a w języku dziecku jest od 200-500 wyrazów. Jak obliczono średnio są to 272 wyrazy.Proszę oprócz płyt "Sylaby i rzeczowniki" wprowadzić "Sylaby i czasowniki liczba pojedyncza" . Patrick powinien słuchać około 15 minut dziennie, po 5 minut, nie dłużej, czyli 3 sesje. Optymalnie: jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem.
Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" (
www.we.pl) i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Gdzie jest A?", "Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" -
www.konferencje-logopedyczne.pl). "Moje pierwsze słowa (
www.wir-wydawnictwo.com). Warto też stymulować dziecko do spontanicznych wypowiedzi podczas czytania
Warto także stymulować pozostałe funkcje poznawcze, które budują podłoże biologiczne dla mowy;
o Ćwiczenia sprawności manualnej prawej ręki- zabawa masą solną. Bardzo ważne jest użycie narzędzi - łyżka, plastikowy nożyk, widelec, pałeczki do cymbałek lub bębenka, chochelka, śrubokręt itp. należy skorzystać z A. Bala Rozwojowy model terapii. Myślę, czytam, rysuję - Zeszyt 1 (
www.arson.pl)(dwa zadania jednorazowo)
o Rysowanie równoległe - zamiast ołówka czy zwykłych kredek należy użyć kredek-kamyczków (są w sklepie internetowym), Dorosły rysuje na swojej kartce, a dziecko na swojej - linie poziome, pionowe, łączenie kropek, dorysowywanie kół do samochodów, sznurków do baloników, łodyżek do kwiatków.
Naśladowanie układu linearnego ułożenia klocków (Układanki lewopółkulowe -
www.konferencje-logopedyczne.pl). Bardzo ważne ćwiczenie uczące linearnego porządkowania!
o Wykonywanie poleceń: połóż klocek na stole, na szafie, na łóżku (do ćwiczeń wykorzystuje się mebelki dla lalek, by nie odchodzić od stolika).
o Ćwiczenia zabawy tematycznej - w sklepie, u lekarza, budowanie domu z klocków, gotowanie itp. Podczas zabawy tematycznej także można zastosować sekwencje dwóch wyrazów, np. daj misiowi mleko i pomidora, załaduj na ciężarówkę jabłko i pieska itp.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska