Wróć do strony głównej.
Kwietnia 25, 2024, 08:24:58 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak pomóc 20-to latkowi.  (Przeczytany 10527 razy)
ewak
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Sierpnia 09, 2010, 11:23:33 »

Mój synek jest autystą, który wycofał mowę. Od kilku lat  mówi bardzo niewyraźnie, nie używa mowy spontanicznej. Często wokalizuje, nie potrafię tego nazwać fachowo, jest to taki bełkot. Mam pytanie jak pracować z synkiem, żeby mowa była bardziej zrozumiała, wiem, że potrafi mówić, jednak "coś" blokuje tę mowę. Niestety nie chce również czytać na głos. Bardzo chciałabym pomóc chłopcu, ale nie wiem  w jaki sposób. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Sierpnia 10, 2010, 09:37:13 »

Droga Pani Ewo, jeśli Synek mówił wcześniej, to będzie można wrócić do mowy przez ćwiczenia programem E. Wianeckiej "Słucham i uczę się mówić". Mamy też dobre doświadczenia z filmowaniem  wspólnego czytania, potem gdy rodzice odtwarzają film dziecko zaczyna powtarzać równolegle. Jeśli synek rozumie proszę zapytać czy chce mówić - nie wiem jak się chłopiec z Panią porozumiewa, czy pokazuje wyrazy? Czy pisze na tablicy skróconej komunikacji? czy na komputerze? Jest już dorosły i trudno będzie bez jego zgody i motywacji ćwiczyć.
Czy Synek czyta ze zrozumieniem ?
Zbyt mało mam danych by moje rady mogły być precyzyjniejsze.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
ewak
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Sierpnia 10, 2010, 11:57:21 »

Dziękuję serdecznie Pani Profesor za odpowiedź. Główny, jak sądzę problem mojego syna to pewność, że otoczenie zna Jego myśli (teoria umysłu?). Ale  od pewnego czasu zauważyłam, że synek zaczął więcej wokalizować, częściej odpowiadać na pytania i bardzo chętnie powtarza. Dzisiaj ku mojej wielkiej radości kilka razy włączył się w trakcie wieczornej modlitwy. Słyszałam również w czasie jazdy samochodem , jak sobie podśpiewuje z radiem. Dawno tego nie było dlatego sądzę, że byłby gotowy do pracy nad mową (jutro zapytam) Uśmiech. Syn jest kontaktowy, rozumienie mowy ma dobre, z czytaniem ze zrozumieniem zawsze były pewne kłopoty ale czytał wyraźnie. Niestety regres syna odebrał Mu wiele aktywności, między innymi posługiwanie się komputerem, jak również umiejętność samoobsługi.  :(Biedny i mocno zaburzony ten mój synek ale mam wrażenie, że powoli "wraca "do stanu  przed okresem dojrzewania i regresem. Pani Profesor, bardzo chętnie skorzystamy z polecanych ćwiczeń, postaram się nabyć tę pozycję. 
Pozdrawiam srdecznie.
Ewa.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!