Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 12:07:15 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Prawa półkula - chłopiec z ZA  (Przeczytany 7295 razy)
anjo
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Sierpnia 13, 2015, 08:55:49 »

Szanowna Pani, bardzo proszę Panią jako specjalisty o wyjaśnienia pewnej nurtującej mnie kwestii, bowiem zajmowała się Pani naukowo dziećmi z ZA.

Otóż część osób twierdzi, że im wyżej funkcjonujący autystyk, tym lepsze efekty daje metoda. Ja jednak obawiam się czy ta metoda, rozwijając mowę i komunikację, w innych sferach nie zaszkodzi mojemu dziecku bo przecież ona z założenia nastawiona jest na rozwój lewej półkuli (gdzie oprócz mowy znajduje się także logika itp czego aspergerowcy akurat mają w nadmiarze), a brakująca u aspergerowców zdolność rozumienia przenośni, dowcipów, emocji mieści się na prawej półkuli, którą metoda krakowska akurat słabo akcentuje.

Zgadzam się, że metoda rozwinie mowę i komunikację, ale obawiam się, że jednocześnie, niejako "przy okazji" utrwali lewopółkulową schematyczność i stricte językowe podejście, a pominie rozumienie żartów, ironii, emocji.

Bardzo proszę o odpowiedź
Zapisane
Marta
Full Member
***
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #1 : Grudnia 16, 2015, 08:44:14 »

Szanowna Pani lub Szanowny Panie,
żadna metoda, a krakowska zwłaszcza, nie rozwija NIGDY tylko jednej półkuli ani jednej nie ćwiczy. Tak po prostu się nie da. Mówiąc o lewej półkuli zawsze myślimy o języku, który w końcu jest podstawą metafory, żartu, ironii. Nie mogę się absolutnie zgodzić, że osoby z zespołem Aspergera mają w nadmiarze logiki. To takie samo uproszczenia, jak to, że Metoda Krakowska ćwiczy tylko lewą półkulę. Przez wiele lat pracowałam z dziećmi z ZA i ćwiczyłam to, czego nie umiały, bez względu na to, która półkula powinna dominować podczas wykonywania danego zadania. Ważna jest jednak kolejność, np. żarty i metafory można ćwiczyć dopiero wtedy, kiedy linearne porządkowanie funkcjonuje prawidłowo. 
Odpowiadając na postawione pytanie: Metoda Krakowska nie zaszkodzi, natomiast na pewno pomoże.

Pozdrawiam
Marta Korendo
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!