Wróć do strony głównej.
Kwietnia 28, 2024, 01:32:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Od kiedy stosowac materialy z programu Slucham i ucze sie mowic  (Przeczytany 10314 razy)
Julie
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Wrzenia 03, 2015, 03:20:13 »

Szanowna Pani Profesor,
jestem mama 10 miesiecznego chlopca. Mieszkam we Francji, maz jest francuzem.
Sporo informacji dotyczacych nauki mowy dzieci dwujezycznych przeczytalam na powyzszym forum oraz na roznych blogach.
Od narodzin synka pozostalam z nim w domu i mowie wylacznie po polsku. Jest to czasami trudne, bo maz czuje sie wykluczony i na poczatku byl temu niechetny, ale nie ustepuje i rownoczesnie staram sie uczyc meza polskich slowek.
Jesli dobrze zrozumialam to drugi jezyk tworzy sie na podstawie pierwszego? Czyli jesli synek slyszy wiecek polskiego to powinien najpierw lepiej przyswoic polski i na bazie polskiego uczyc sie francuskiego?
Do jakiego wieku jest to wazne, by jeden jezyk byl dominujacy? Chcialabym poslac synka do zlobka, ale nie ukrywam ze boje sie ze zacznie lepiej rozumiec francuski i wtedy nauka polskiego pojdzie na marne.
Przeczytalam ze poleca Pani do nauki materialy z serii Slucham i ucze sie mowic, kiedy powinnam je zaczac stosowac?
Wybiegam troche w przyszlosc, ale jesli uda mi sie nauczyc synka biegle po polsku, to np w przypadku wspolnych kolacji z mezem, powinnam z synkiem mowic konsekwentnie po polsku?
Mam jeszcze inne pytanie... co sadzi Pani o metodzie nauki czytania metoda Glenna Domana? Czy mozna ja stosowac jednoczesnie z metoda krakowska?
Dziekuje z gory za odpowiedz.
Pozdrawiam serdecznie.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Wrzenia 26, 2015, 09:28:56 »

Szanowna Pani, proszę o wybaczenie, ale przez 5 tygodni nie miałam dostępu do Internetu, dlatego tak długo przyszło Pani czekać na moją odpowiedź.
Nie ma powodu, by mąż czuł się wykluczony, gdy mówi Pani po polsku do tak małego dziecka, przecież opisuje Pani tylko to, co jest wokół dziecka, to dobry sposób, by mąż trochę poznał język polski.
Tak właśnie jest, że język matki jest ważny nie tylko do budowania kolejnych języków, ale także emocji i języka uczuć.
Jeśli nie musi Pani posyłać Synka do żłobka, to lepiej tego nie robić dopóki dziecko nie opanuje gramatyki języka polskiego.
Program słuchowy "Słucham i uczę się mówić" powinna Pani już stosować  - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze,  po pojawieniu się pierwszych samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych wprowadzane są Sylaby i rzeczowniki (wszystkie cztery części - codziennie inną) oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza, 5-7 minut dziennie (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub nawet trzy sesje.
Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" (www.we.pl) i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Gdzie jest A?", "Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" - www.konferencje-logopedyczne.pl). "Moje pierwsze słowa (www.wir-wydawnictwo.com). Warto też stymulować dziecko do spontanicznych wypowiedzi podczas czytania książeczek - "Na wsi", "Na łące", "Pojazdy" www.centrummetodykrakowskiej.pl).

Metoda Glenna Domana nie nadaje się do stosowania nauki czytania w języku polskim, który jest językiem fleksyjnym. Badania pokazały nieskuteczność tej metody także wobec j. angielskiego.  Oczywiście warto wcześniej uczyć czytać wszystkie dzieci, a dwujęzyczne szczególnie. Proponuję program "Kocham czytać". proszę obejrzeć filmy na kanale You Tube na naszej stronie.
Jeśli mieszka Pani w okolicach Lyonu proszę się skontaktować z Anitą Borghese (kontakt znajdzie Pani na www.szkolakrakowska.pl)

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!