Wróć do strony głównej.
Kwietnia 24, 2024, 11:39:10 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Asperger? Co robić?  (Przeczytany 8333 razy)
Katarzyna79
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Padziernika 06, 2015, 02:37:20 »

Witam,
Jestem nauczycielem w klasie III szkoły podstawowej, w swojej klasie mam chłopca, którego zachowanie od początku budzi we mnie niepokój. Chłopiec nie nawiązuje żadnych relacji werbalnych z rówieśnikami (ma tylko jednego kolegę, z którym spędza czas rozmawiając najczęściej o grach komputerowych lub przebywają w swoim towarzystwie nie rozmawiając wcale). Jako dziecko 3 letnie, został przyjęty do naszego przedszkola z zaburzeniami odżywiania i mowy (jadł tylko maślane bułki- cały dzień oraz w mowie posługiwał się tylko sylabami -ma, -ba, -da). Był badany i został objęty terapią logopedyczną. W wieku sześciu lat - na mój wniosek mama przebadała go okulistycznie: okazało się że jest krótkowidzem (wada wzroku - 8 ). W tym momencie chłopiec mówi niewyraźnie ( i z bardzo specyficzną intonacją), nieczytelnie pisze (popełniając mnóstwo błędów, "połykając" litery- najczęściej samogloski) w opinii tutejszej poradni ma zagrożenie dysgrafią i dysortografią. Uczeń jest bardzo mało sprawny fizycznie- w czasie biegu wykonuje nieskoordynowane ruchy, nie potrafi utrzymać równowagi, nawet z pomocą nie jest w stanie wykonać poprawnie ćwiczeń gimnastycznych. Chłopiec ma bardzo mały zasób wiedzy i umiejętności społecznych (nie wie, jak się zachować w różnych sytuacjach, co wielokrotnie wzbudza śmiech i wytykanie palcami przez innych uczniów, odmawia współpracy w zespole, nie inicjuje kontaktów, nie rozumie dlaczego ktoś postępuje w określony sposób)... Problemów jest jeszcze mnóstwo... Chłopiec świetnie natomiast radzi sobie z matematyką- zazwyczaj zadania wykonuje jako pierwszy w klasie... Jako nauczyciel szukałam pomocy w naszej poradni psychologiczno- pedagogicznej, jednak zostałam ofuknięta, że jako osoba niewykwalifikowana w tym zakresie nie mogę nawet podejrzewać tak poważnego zaburzenia, że takie choroby bada się latami... Rzeczywiście, nie jestem specjalistą, nie miałam nigdy nawet kontaktu z osobą z ZA- swoje podejrzenia opieram m.in na literaturze, szkoleniach i forach internetowych... jako nauczyciel nie potrzebuję "papierka" z rozpoznaniem- mam małoliczną klasę i jakoś radzę sobie z zachowaniem chłopca- chodzi mi tylko o jego dobro i odnalezienie się w grupie rówieśniczej, bo wszędzie podkreślana jest konieczność terapii... Niestety ze strony rodziców napotykam na mur- mama twierdzi, że jej syn taki jest ekscentryczny i w sumie to wszystko jest  z nim w porządku... Co w tej sytuacji mogę zrobić, by chłopcu pomóc? Powoli dopada mnie zniechęcenie, bo wychodzi na to, że wszystkiego się czepiam (wszelkie problemy na bieżąco zgłaszam mamie)... Bardzo proszę o pomoc...
« Ostatnia zmiana: Padziernika 06, 2015, 03:34:43 wysłane przez Katarzyna79 » Zapisane
Marta
Full Member
***
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #1 : Grudnia 16, 2015, 09:27:58 »

Szanowna Pani,
uważam, że Pani intuicja jest absolutnie prawidłowa, a zachowania chłopca mogą wskazywać na zespół Aspergera. Dziecko powinno mieć przeprowadzoną diagnozę i bynajmniej nie trzeba tego robić latami... Uważam, że powinna Pani swoje obserwacje spisać i przedstawić Rodzicom chłopca (kazać im podpisać kopię). To powinno ich zmobilizować do działania.

Pozdrawiam
Marta Korendo
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!