Wróć do strony głównej.
Kwietnia 18, 2024, 07:47:52 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: zmiana lateralizacji  (Przeczytany 17431 razy)
daria777
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Listopada 12, 2015, 12:05:51 »

Dzień dobry Pani Profesor,
chciałam zapytać czy lateralizacja może ulec zmianie u 7 letniego dziecka?
Już wyjaśniam, mój syn jąka się od 2 roku życia, to skłoniło mnie do szukania informacji i tak poznałam Pani metodę gdy syn miał 3,5 roku, od tego czasu po zakupie wielu pomocy, książek jakie Pani poleca ćwiczyłam z nim codziennie, zbadałam mu lateralizację, po wielu próbach ewidentnie wychodziło: lewe ucho, prawe oko, prawa ręka, prawa noga. Zapewniłam mu spokój od nadmiaru bodźców typu tv i inne media, zapewniłam dużo ruchu, basen, odpowiednią dietę. Już ok 4 roku całkiem nieźle czytał proste zdania dzięki Pani metodzie czytania. Gdy poszedł do szkoły jako 6 latek nie miał najmniejszych kłopotów z nauką, teraz jest w drugiej klasie płynnie czyta lektury, ma bardzo dobre wyniki w nauce. Zawsze był dzieckiem bardzo emocjonalnym, nadwrażliwym na bodźce dźwiękowe, ruchliwym, jednocześnie spostrzegawczym i koleżeńskim. Z jąkaniem bywało różnie, były okresy nasilone, wciąż chodzi do logopedy, w tej chwili od dłuższego czasu nie ma już ciężkich bloków związanych z blokowaniem przepływu powietrza i silnym napięciem, czasami jeszcze w emocjach mówi bardzo szybko i wtrąca embołofrazje na których powtarza sylaby, ale robi to bez wysiłku, sporadycznie.
Do czego zmierzam, niedawno po długim czasie zbadałam mu lateralizację, po wielu próbach powtarzanych przez kilka dni (słuchanie tykania zegarka, szumu muszli na stole bez użycia rąk, przykładaniu ucha do szafy czy coś w niej skrzypi, odwracaniu się do tyłu gdy słyszy szept) wychodzi, że używa za każdym razem prawego ucha, wcześniej wielokrotnie te same próby wykonywał lewym uchem mając 3,5 roku, 4 i 5 lat, ewidentnie i wyraźnie. Czy jest możliwość, że zmieniła mu się dominacja ucha, sądziłam, że to nie możliwe, że mogę jedynie wyćwiczyć strategie lewopółkulowe, a lewousznym pozostanie, a może w czasie tego wczesnego okresu do 7 roku życia mogło dojść do zmiany dominacji, bardzo jestem ciekawa Pani zdania, z którym się ogromnie liczę.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Listopada 15, 2015, 09:24:17 »

Droga Pani Dario, proszę jeszcze raz sprawdzić ucho, ale stosując zadania werbalne (słuchanie wypowiedzi w telefonie komórkowym, leżącym na stole, słuchania bajki, jedna słuchawka na stole).
Jeśli Synek wybierze konsekwentnie prawe ucho, to będzie oznaczało, że prawdziwe są doniesienia różnych badaczy w tej materii, którzy twierdzą, że na wczesnych etapach rozwoju można nauczyć dziecko słuchania prawym uchem. Na gruncie polskim takie badania prowadził dr hab. Marek Kurkowski, który badał sporą grupę dzieci lewousznych. Z jego badań wynika, że wśród dzieci jąkających się 90% to dzieci lewouszne.

Teoretycznie, zmiana dominacji ucha jest możliwa, a z neurobiologicznego punktu widzenia wczesna nauka czytania pozwala aktywować struktury w lewej korze, co mogłoby się przyczynić do obserwowanej przez Panią zmiany.
Jestem ogromnie ciekawa jak wypadnie próba z zadaniami językowymi.
serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
daria777
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Listopada 20, 2015, 01:34:55 »

Pani Profesor, dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą, gdyż bardzo mnie ona nurtuje, a nigdzie nie mogłam znaleźć informacji na ten temat.
Poddałam Alana próbom o jakie Pani prosiła, opiszę dokładnie żebym miała  pewność, że prawidłowo to zrobiłam. Poprosiłam babcię, żeby zadzwoniła do Alana i opowiadała mu o czymś, telefon położyłam na stole, Alana poprosiłam żeby nie używając rąk zbliżył się do telefonu i posłuchał o czym mówi babcia, a ja później go zapytam o to. W pierwszym momencie Alan automatycznie przyłożył lewe ucho, ale już po 2 sekundach gdy wsłuchiwał się w opowiadanie babci przykładał prawe ucho do końca wypowiedzi. Kolejna próba to włączyłam czytaną bajkę z płyty położyłam słuchawki na stole i poprosiłam Alana żeby spróbował posłuchać bajki nie podnosząc słuchawki ręką, a ja mu potem zadam kilka pytań na temat tej bajki, od razu przyłożył prawe ucho, wysłuchał nim część bajki i odpowiedział na pytania. Te próby powtórzyłam jeszcze raz i za każdym razem używał prawego ucha żeby zrozumieć o czym jest mowa. Za wszelkie informacje czy badania w tym temacie będę wdzięczna.

Chciałabym w tym miejscu podziękować Pani za fantastyczną metodę nauki czytania, sprawdziła się ona w przypadku Alana teraz sprawdza się w przypadku mojej młodszej córki, a jak widać cała ta stymulacja daje wyjątkowe efekty.
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Grudnia 05, 2015, 01:56:00 »

Droga Pani Dario, dziękuję za kontynuowanie "pracy naukowej" i wszystkie informacje. Należy przyjąć , że Synek nauczył się słuchać mowy właśnie prawym uchem, co jest bardzo korzystne nie tylko ze względu na niepłynność, ale także dla procesu edukacji.
Ze względu na niepłynność mowy należy zapewnić Alanowi:
- sen ok. 10,
- ruch; na świeżym powietrzu; rower, spacer, pływanie (bardzo pomaga),
- prawidłowe odżywianie (wyeliminowanie białego cukru, słodkich przekąsek),
- picie rano i wieczorem herbatki ziołowej (na dwie filiżanki - łyżeczka melisy, łyżeczka rumianku i łyżka pokrzywy).
- zajęcia ruchowe (sztuki walki, piłka) ewentualnie zajęcia teatralne,
- głośne czytanie Siostrzyczce krótkich wierszyków.


Serdecznie pozdrawiam całą Rodzinę
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!