Wróć do strony głównej.
Kwietnia 25, 2024, 11:26:22 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: bierne uczenie się  (Przeczytany 6675 razy)
Katarzyna P
Newbie
*
Wiadomości: 11


« : Lutego 02, 2016, 11:03:56 »

Przepraszam, że ostatnio zadaję tyle pytań, ale niestety im więcej uzyskuję odpowiedzi, tym więcej rzeczy mnie nurtuje. Szukam sposobów by jak najwięcej zajęć stymulujących lewą półkulę mózgu wprowadzić w codzienne życie i by również nauka czytania towarzyszyła nam na co dzień, a nie tylko podczas nakierowanych na nią zadań. Zastanawiam się, czy dziecko może skorzystać ze stymulacji nie uczestnicząc bezpośrednio w niej. Przychodzą mi do głowy dwa przykłady.
1) Syn ma duże problemy z układaniem sekwencji i bardzo niechętnie robi ćwiczenia z nimi związane. Wplatam sekwencje i szeregi praktycznie we wszystkie zabawy tematyczne, w które się bawimy. Czy ma sens bym np. wprowadzała wyraźne elementy układania sekwencji w jakieś moje czynności (w których syn nieuczestniczy) i artykułowała to? Np. robię biszkopt i wyraźnie mówię "łyżka mąki", "łyżka piany", "łyżka mąki",... Zdaję sobie sprawę, że w przypadku gdy syn jest biernym obserwatorem nie uczy się efektywnie, ale zastanawiam się, czy taka stymulacja cokolwiek daje?
2) Sporo zabawek mamy popodpisywanych samogłoskami i sylabami (dzięki podpisom do lekarza przychodzą nam np. misie "MO", "MA" itd.). Zabawkami tymi bawię się także z młodszą córką (8 miesięcy). Czy jeśli syn siedzi obok i bawi się w jakieś swoje zabawy powinnam np. udawać, że uczę niemowlaka sylab? Z reguły staram się syna włączyć we wspólne zabawy ("o spójrz! jak ma na imię mysz, która przyszła pogilgotać Agatę?") ale czasami on po prostu nie ma chęci bawić się z nami. Jednak jest obok - czy warto by w takich sytuacjach widział/słyszał czytanie sylab?  Czy takie coś, kiedy jestem pewna, że syn nie będzie powtarzał, ma sens?
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Lutego 06, 2016, 08:48:59 »

Droga Pani Katarzyno, opisane przez Panią zabawy mają sens dla Synka i dla Córeczki. Dzieci uczą się obserwując zachowania dorosłych i rejestrują ich wypowiedzi.

serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
limnakhau
Newbie
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #2 : Marca 10, 2023, 08:15:42 »

Spędzanie dużej ilości czasu przy użyciu iTalki, podręczników, podcastów itp. Naprawdę chcę się trochę bardziej postarać, ale i tak wykorzystuję większość wolnego czasu.

Czy kiedykolwiek udowodniono, że coś takiego jak „słuchanie muzyki w języku docelowym” lub ogólnie materiały, które można konsumować podczas robienia innych rzeczy, są skuteczne 10.0.0.0.1 192.168.1.254 ?

Cieszę się, że mogę usłyszeć osobiste anegdoty - chciałem tylko ogólnie rozpocząć dyskusję na ten temat.
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2023, 03:33:13 wysłane przez limnakhau » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!