Wróć do strony głównej.
Grudnia 23, 2024, 06:45:38 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Obawy o autyzm  (Przeczytany 11001 razy)
KarolinaJankowska
Newbie
*
Wiadomości: 9


« : Maja 23, 2016, 07:55:08 »

Witam Pani Jagodo
Niepokoję się rozwojem synka i proszę o pomoc. Synek 1 czerwca skończy 14 miesięcy. Urodzony przez CC, od 3 miesiąca rehabilitowany ze względu na wzmożone napięcie mięśniowe. Dopiero w 9 miesiącu zaczął siadac samodzielnie i raczkować. Od 13 miesiąca chodzi także ruchowo sporo nadrobił. Chodzi do żłobka , lubi dzieci, umie pic z kubeczka,reaguje na muzykę, reaguje na imie, pokazuje brawo, sporadycznie papa, pokazuje mniam mniam klepiąc się po brzuszku, rozumie słowa, daj podaj, jak np. mówimy podaj to tacie to idzie z daną rzeczą. Dzieli się zabawkami podczas zabawy, pokazuje. Niestety to co nas martwi:
-nie pokazuje paluszkiem ani na osoby ani na rzeczy w książeczkach
-praktycznie nic nie mówi, tylko po swojemu
- nie naśladuje odgłosu zwierzątek
- nie umie długo skupic się na książeczce
-niespokojnie sypia (od początku bo cierpiał na kolki)
-bardzo lubie tv, telefony- niestety puszczaliśmy mu telefon i tv od początku i teraz każde zabranie telefonu to płacz.

Bardzo proszę o poradę czy to może być autyzm. Co robic dalej. byliśmy u neurologa 4 miesiące temu ale nie zauważyła żadnych odchyleń-powiedziała, że pokazywanie paluszkiem przyjdzie z czasem.

Dziękuje za pomoc Jankowska
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Czerwca 16, 2016, 06:41:52 »

Droga Pani Karolino, proszę pamiętać, że niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest eliminacja  prawopółkulowych stymulacji,  co oznacza CAŁKOWITĄ rezygnację z telewizji, nie może ona być włączona, mimo, że dziecko nie patrzy na ekran. Należy zrezygnować z radia, komputera, gier w telefonie komórkowym, radia w samochodzie.  Należy usunąć baterie ze wszystkich dźwiękowych zabawek.  Chodzi o to, że dźwięki płynące z medium nie pozwalają dziecku na słuchanie mowy z otoczenia, uczenia się prowadzenia NAPRZEMIENNEJ ROZMOWY i rozumienia społecznych przekazów niewerbalnych (mimika, wyraz oczu itp).
Najważniejsze zalecenia do pracy  terapeutycznej: Słuchanie wypowiedzi językowych Program Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze,  po pojawieniu się pierwszych samogłosek i wyrażeń dźwiękonaśladowczych wprowadzane są Sylaby i rzeczowniki (wszystkie cztery części - codziennie inną) oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza, 6-8 minut dziennie (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na kilka sesji.
Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" (www.we.pl) i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Gdzie jest A?", "Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" - www.konferencje-logopedyczne.pl). "Moje pierwsze słowa (www.wir-wydawnictwo.com). Należy też stymulować dziecko do spontanicznych wypowiedzi podczas czytania książeczek - "Na wsi", "Na łące", "Pojazdy" "Sylabami po Krakowie" www.centrummetodykrakowskiej.pl).
   Ponieważ brak mowy wpłynie na dalszy rozwój intelektualny dziecka, także emocji i zachowań społecznych, budowanie systemu językowego jest priorytetem w terapii. 
Ćwiczenia rozwojowe, dla dzieci od 3 miesiąca do 6 roku życia  są opisane w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl oraz w książce "Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci" (www.konferencje-logopedyczne.pl).

Proszę pamiętać, ze od konsekwencji rodziców zależy cała przyszłość dziecka. synek może popłakać przez dwa dni ze względu na brak tv czy komórki, ale jeśli Państwo nie będziecie umieli sobie z tym poradzić, to będziecie płakać przez cale życie nad losem dziecka.

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
KarolinaJankowska
Newbie
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #2 : Czerwca 20, 2016, 11:49:29 »

Bardzo dziękuje za informację. Całkowicie wyeliminowaliśmy TV, radio i telefon. Synek nie ma z nimi styczności.
Mówi więcej, ale praktycznie tylko po swojemu, swoim językiem. Zaczął pokazywać paluszkiem na zwierzątka, różne detale ale zapytany o pokazanie konkretnej rzeczy nie potrafi. Bardziej pokazuje coś paluszkiem i opowiada "po swojemu"
Mamy umówioną diagnozę u Państwa na 1 lipca. Czy zachowania synka wskazują na takie ze spektrum autyzmu?
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Czerwca 22, 2016, 10:25:35 »

Droga Pani Karolino w Pani opisie zachowania Synka nie ma objawów ze spektrum autyzmu, jedynie objawy alalii (brak rozwoju mowy). Nie wiem czy Pani opisała wszystko. Proszę koniecznie zastosować przed diagnozą program słuchowy, to bardzo ułatwi wyeliminowanie głębszych zaburzeń.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
KarolinaJankowska
Newbie
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #4 : Sierpnia 05, 2016, 07:28:55 »

Witam, niestety z przyczyn osobistych musieliśmy odwołać diagnozę na ten moment. Chciałam jednak poradzić się Pani co robić póki co.Synek zaczął pokazywać paluszkiem, robi to bardzo często. Pokazuje oczko,  nosek , buzię itd. Bardzo dużo rozumie, praktycznie większość naszych poleceń. Naśladuje nasze czynności np ścieranie kurzu. Kontakt wzrokowy zarówno z nami , jak i innymi dorosłymi i dziećmi nawiązuje i podtrzymuje.  Co nas martwi na ten moment to :
-mowa tylko po swojemu, nie zrozumiałe słowa. rzadko powie coś po naszemu
-nie umie się zająć zabawka , wszystko jest tylko na chwilę
-jest bardzo niegrzeczny, wszystko depta, zrzuca itd
Proszę o poradę .
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #5 : Sierpnia 05, 2016, 08:56:05 »

Pani Karolino, tak jak pisałam 22 czerwca proszę rozpocząć stymulację słuchową. Czy Pani to uczyniła? Zabawa dziecka  w wieku 15 miesięcy nie może być samodzielna ni trwać zbyt długo. To czas, gdy dorośli dostarczają stymulacji podczas wspólnej zabawy.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
KarolinaJankowska
Newbie
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #6 : Sierpnia 05, 2016, 09:02:38 »

Tak, uczynilam i od tej pory chętnie pokazuje paluszkiem ze zrozumieniem i dużo więcej mówi ale niestety po swojemu. Rozważam wizytę u logopedy. Odkąd synek zaczął dobrze chodzić,  najbardziej lubi aktywności na podwórku, jest wszystkiego ciekawy, ciężko skupić jego uwagę na zabawkach w domu. Zastanawiam się czy powinnam spotkać się z terapeutą MK z powodu tego niegrzecznego zachowania synka. W stosunku d o dzieci jest grzeczny, nie bije nie popycha. Ale bardzo ciężko mu czegoś zabronić.  Na słowo nie i nie wolno patrzy w oczy i tak za chwile powtarza czynność
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #7 : Sierpnia 05, 2016, 09:10:01 »

Pani Karolino, widzę że potrzebuje Pani wsparcia terapeuty, by nauczyć się konsekwentnego  postępowania z Synkiem. Proszę sprawdzić, czy w pobliżu miejsca Pani zamieszkania jest jakiś terapeuta z listy MK (www.szkolakrakowska.pl).
Mam nadzieję, że pamięta Pani, iż niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest eliminacja  prawopółkulowych stymulacji,  co oznacza CAŁKOWITĄ rezygnację z telewizji, nie może ona być włączona, mimo, że dziecko nie patrzy na ekran. Należy zrezygnować z radia, komputera, gier w telefonie komórkowym, radia w samochodzie.  Należy usunąć baterie ze wszystkich dźwiękowych zabawek.  Chodzi o to, że dźwięki płynące z medium nie pozwalają dziecku na słuchanie mowy z otoczenia, uczenia się prowadzenia NAPRZEMIENNEJ ROZMOWY i rozumienia społecznych przekazów niewerbalnych (mimika, wyraz oczu itp).
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda CIeszyńska

Zapisane
KarolinaJankowska
Newbie
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #8 : Sierpnia 05, 2016, 09:12:32 »

Pamiętam, już od dawna w obecności synka nie włączamy  tv ani radia. Nie ogląda tez żadnych bajek i piosenek w telefonie.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!